Twój kawałek podłogi

Posadzka w domu to nie tylko przestrzeń, po której się chodzi. Jej wybór przesądza często o charakterze wnętrza i stanowi punkt wyjścia dla dalszych aranżacji. Najczęściej sięgamy po płytki, drewno i panele, których wybór jest dziś na rynku przeogromny. Warto jednak poznać też inne, nietuzinkowe rozwiązania.

podloga

Coraz więcej zwolenników zyskuje sobie np. podłoga betonowa – to jeden z najsilniejszych obecnie trendów. Współgra z minimalistycznymi, nowoczesnymi wnętrzami, sprawdza się np. w loftach i mieszkaniach urządzanych na ich wzór – w industrialnym, nieco surowym stylu. Za jej największe atuty uchodzą: uniwersalność – nadaje się do każdego wnętrza – oraz fakt, że optyczne powiększa małe pomieszczenia, większym zaś dodaje świeżości. Tworzy oryginalne, a przy tym neutralne tło dla mebli i dodatków. Co ciekawe, do betonu można dodać barwiące utwardzacze,
m.in w kolorze grafitowym, tytanowym lub platynowym. Podłoga z betonu może być ponadto polerowana, co daje efekt połysku. Wersja błyszcząca jest atrakcyjna też dlatego, że łatwo ją pielęgnować. Plusem jest także to, że posadzka z betonu jest stosunkowo niedroga. Minusem – jej zimno.

Nowością na rodzimym rynku jest podłoga korkowa. Korek ma właściwości zbliżone do drewna: zatrzymuje ciepło, pochłania wilgoć, tłumi dźwięki. Interesujący efekt wizualny idzie tu w parze z funkcjonalnością – materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, w tym wgniecenia, bardzo elastyczny, trwały, a przy tym naturalny i hipoalergiczny. Dlatego zazwyczaj poleca się go do pokoi dziecięcych oraz do sypialni. Posadzki korkowe występują w naturalnych odcieniach, ale można je też malować farbą akrylową lub lakierować. Myje się je dość łatwo – wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, a w przypadku trudniejszych plam – szmatką zmoczoną w wodzie z octem lub cytryną.

REKLAMA
REKLAMA

Ciekawym rozwiązaniem są posadzki z… winylu. Zalety tego tworzywa to dobra termoplastyczność i doskonała wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Do wyboru mamy panele lub płytki (te pierwsze m.in. ze względu na bardziej złożoną strukturę i większą grubość uchodzą za trwalsze). Winylowe podłogi są bardziej elastyczne od tradycyjnych, lepiej amortyzują kroki oraz redukują hałas nawet o połowę, stąd coraz częściej kupują je mieszkańcy bloków i innych budynków wielokondygnacyjnych. Kolejnym plusem tego podłoża jest jego termoizolacyjność, tj. ciepło, a że dodatkowo jest przyjemne w dotyku, można po nim śmiało chodzić na bosaka. Ponadto jest wodoodporne, dzięki czemu można je położyć również w kuchni i w łazience.

Na popularności zyskują od niedawna również posadzki żywiczne – dotąd przeznaczone przede wszystkim do zastosowania w przemyśle. Są one wytrzymałe i wyjątkowo łatwe do utrzymania w czystości. Ich największą zaletą jest efekt uzyskiwany dzięki bezspoinowej technice wykonania – pozwala to uzyskać dużą, gładką powierzchnię bez łączeń, przypominającą taflę kolorowego szkła (do dyspozycji jest bogata gama kolorów) – pomieszczenie wydaje się przestronne i z pewnością niebanalne. Podobnie jak szkło powłoka z żywicy ma tendencję do matowienia i zarysowań, stąd nie jest polecana do pomieszczeń takich jak kuchnia i przedpokój, gdzie byłaby mocno eksploatowana. Nie wykazuje też tzw. stabilności UV, co oznacza, że może zmieniać kolor, jeśli będzie narażona na długotrwałą ekspozycję światła słonecznego. Tu rozwiązaniem są jednak żywice poliuretanowe, które są odporne nie tylko na działanie promieniowania, ale i na zarysowania.

Artykuł pochodzi z dodatku budowlanego do „Linii Otwockiej”.

Cały dodatek możesz pobrać klikając na ten LINK

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.