Oczyszczalnia zgodna z prawem

Można budować oczyszczalnię ścieków nad Świdrem w Józefowie. Pozwolenie na inwestycję jest zgodne z prawem. Tak zdecydował Najwyższy Sąd Administracyjny w wydanym 18 maja wyroku. W tej sytuacji Józefów będzie ponownie ubiegać się o dofinansowanie inwestycji z Unii Europejskiej. Tym razem stara się o 87 mln zł. Czy je dostanie, okaże się w sierpniu.

mapa

Wyrok NSA oznacza, że skarga kasacyjna złożona przez stowarzyszenie „Kocham Józefów” oraz Polski Klub Ekologiczny koło „Otwockie Sosny”, które zakwestionowały wydaną przez starostę zgodę na budowę oczyszczalni, została rozpatrzona negatywnie.

W sprawie planowanej inwestycji organizacje poruszyły wszystkie instancje. Skarga była wcześniej odrzucona przez Wojewodę Mazowieckiego
i Wojewódzki Sąd Administracyjny. Od wyroku WSA stowarzyszenia odwołały się do NSA, który ostatecznie rozstrzygnął kwestię. Od tego wyroku nie przysługuje już odwołanie.

Władze Józefowa ucieszył nie tylko sam wyrok, który daje możliwość dalszego procedowania oczyszczalni, ale także jego uzasadnienie. Miało z niego wynikać, że skarżący nie potrafili wykazać interesu społecznego, który miałby być efektem ich działań.

Józefów zasługuje na swoją oczyszczalnię
Józefów oczekiwał takiego rozstrzygnięcia. Bo jak mówił wiceburmistrz Marek Banaszek, każdy rok bez oczyszczalni powoduje wymierne straty. – Płacimy Otwockowi ok. 4,5 mln zł netto rocznie, a to jest według ocen naszych i ekspertów kwota absurdalna. Skoro stowarzyszenie uznało, że będzie broniło interesów otwockiej spółki, to do mieszkańców należy ocena takiego postępowania. My uważamy, że miasto zasługuje na własną oczyszczalnię i powinno ją mieć, żeby móc panować nad tym, w jaki sposób ścieki są oczyszczane – tłumaczył Banaszek.

– Zwróciliśmy się do otwockiej oczyszczalni z prośbą o przekazanie informacji, w jaki sposób są oczyszczane nasze ścieki, i podanie parametrów ścieków oczyszczonych. Po siedmiu miesiącach bezskutecznych starań byliśmy zmuszeni wystąpić do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o przekazywanie tych wyników. Otwocka spółka świadczy nam usługę, ale nie możemy się dowiedzieć, w jaki sposób to robi. Dziś jesteśmy przekonani, że możemy oczyścić nasze ścieki znacznie lepiej, w sposób mniej uciążliwy dla otoczenia i zapanować nad tym, za ile będzie to robione. Wyrok NSA pokaże, czy wygra Józefów i jego mieszkańcy, czy interes otwockiej spółki i stowarzyszenia „Kocham Józefów” – mówił tuż przed wydaniem wyroku wiceburmistrz.

Decyzja w sierpniu – budowa wiosną
Rozstrzygnięcie NSA powoduje, że miasto będzie mogło starać się o dofinansowanie budowy oczyszczalni ze środków unijnych. I taki wniosek już złożyło. – Równolegle Ubiegamy się o dofinansowanie w wysokości 87 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Mamy zamiar za te pieniądze wybudować oczyszczalnię i ponad 40 km sieci kanalizacyjnych i wodociągowych – przyznaje wiceburmistrz. – W sierpniu powinno być już wiadomo, czy dotacja zostanie przyznana – zapowiada.

Jednak nawet jeśli Józefów otrzyma dofinansowanie, budowa i tak nie rozpocznie się  w tym roku. – Najpierw ruszyłoby postępowanie przetargowe, które potrwa nawet pół roku. Rozpoczęcie budowy oczyszczalni i sieci jest możliwe wiosną przyszłego roku – mówi wiceburmistrz. – Sama budowa potrwa mniej więcej rok, ale uruchomienie oczyszczalni, ze względu na technologię, biologię i bakterie, które muszą się rozwinąć, oznacza, że trzeba doliczyć jeszcze cztery miesiące, zanim zacznie działać – zastrzega Banaszek.

Jak tłumaczy wiceburmistrz, cała oczyszczalnia będzie się mieściła na terenie ok. 7 tys. m2, podczas gdy Otwock zajmuje 24 hektary. Nie będzie tam punktu zlewnego ani nie będzie prowadzona gospodarka osadowa – wszystko będzie hermetycznie zamknięte. – Zrzut ścieków będzie sterylny, bo zastosujemy m.in. lampy bakteriobójcze UV. Jesteśmy przekonani, że będzie to bezpieczna, nowoczesna oczyszczalnia i wreszcie będziemy całkowicie panować nad naszymi ściekami – podsumowuje zastępca burmistrza.

Już następnego dnia po wydaniu wyroku w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się spotkanie, podczas którego rozmawiano o  finansowaniu budowy oczyszczalni w Józefowie, ale również modernizacji oczyszczalni w Otwocku, ponieważ OPWiK także stara się o unijne finansowanie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że mało prawdopodobne jest, aby obydwie inwestycje otrzymały dofinansowanie i to
w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych.

Jak to z oczyszczalnią było?

Wstępny projekt koncepcyjny budowy oczyszczalni w Józefowie powstał na początku 2012 roku. W czerwcu 2013 roku, bazując na tych wstępnych wyliczeniach szacunkowych, miasto złożyło wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Umowę na dofinansowanie podpisano 27 czerwca 2014 roku. Wartość zapisanej w umowie inwestycji wynosiła 21,2 mln zł, a wartość dotacji unijnej – ponad 13 mln zł.

Gmina rozpisała przetarg na budowę oczyszczalni, ale w maju 2015 r. został on unieważniony. Wszystkie oferty były wyższe, niż miasto zakładało (najniższa z czterech ofert opiewała na ponad 28,2 mln zł netto). Miastu nie udało się uzyskać potwierdzenia finansowania inwestycji w całości – kwota
unijnej dotacji, mimo złożenia przez Józefów takiego wniosku, nie została wtedy zwiększona.

Komentarz

 • Adriana Pyra, radnego Józefowa, stowarzyszenie „Kocham Józefów”
  W naszym zgłoszeniu do sądu podważaliśmy prawdziwość oświadczenia burmistrza o dysponowaniu nieruchomościami dla dwóch działek pod oczyszczalnię. My udowodniliśmy, że te działki w najbliższym czasie zostaną przejęte na rzecz Skarbu Państwa. Sąd nie wypowiedział się w kwestii tego, czy burmistrz miał do tego prawo, czy nie, tylko stwierdził, że my jako organizacje pozarządowe nie mamy ani prawa, żeby bronić działek należących do Skarbu Państwa, bo jest to domena właściciela, ani nie mamy w tym interesu. Sformułowanie sądu, że nie wykazaliśmy żadnego interesu publicznego, bardzo nas zaskoczyło. Podobnie jak to że, sąd drugiej instancji stwierdził, że nie powinniśmy brać udziału w postępowaniu i że organizacje pozarządowe zazwyczaj są przeciwko takim instalacjom.Drugą kwestią, którą podnosiliśmy w postępowaniu, jest to, że na projekcie zagospodarowania terenu naniesiono odręcznie w Referacie Realizacji Projektu UM Józefowa zmiany. Sąd pytał burmistrza, czy osoba, która tego dokonała, miała uprawnienia projektanckie. Okazało się, że nie. Sąd uznał w orzeczeniu, że ta osoba nie miała prawa nanosić zmian, ale ze względu na to, że dla całości dokumentacji jest
  to mało znaczące, pomija ten fakt.

  Nam chodziło jednak o to, żeby wykazać, że pracownicy tego referatu nanoszą jakieś zmiany na dokumentach, mimo że nie są do tego uprawnieni. Do zarzutu, że działamy na korzyść otwockiej spółki i przeciwko mieszkańcom Józefowa, nie będę się nawet odnosił. Ale jeśli przyjmujemy taką retorykę, to twierdzę, że burmistrz działa na szkodę mieszkańców, bo obiecywał, że oczyszczalnia będzie kosztować
  21 mln zł, a jak się okazało, w ramach nowego projektu będzie kosztować 38 mln zł. To potwierdziło się w opinii WFOŚ, który dopytywał, z czego wynika ten wzrost kosztów, a burmistrz nie umiał tego uzasadnić.

  Wyrok jest ostateczny, nie przysługuje od niego odwołanie, zatem musimy go zaakceptować. Z naszej strony możemy teraz obiecać, że jako stowarzyszenie będziemy monitorować, czy to, co burmistrz obiecał, czyli niższe stawki dla mieszkańców po wybudowaniu własnej oczyszczalni, będzie realizowane.

4 komentarze do “Oczyszczalnia zgodna z prawem

 • 5 stycznia 2017 o 22:58
  Permalink

  Popieralem Burmistrza ale jego zastepca mi podpadll i nie mam zamiaru tego osdobnika popierac pomimo ,xe pewnie nie bedzie lepiej zorientowanego kandydata od Banaszka ale mam dosyc agresywnych deweloperow z Otwocka.

  Odpowiedz
  • 5 stycznia 2017 o 23:08
   Permalink

   Popieralismy Kruszewslkiego. Bylo o.k. bardzo super gosc.Ten caly burdel otwocki zaczyna panoszyc sie w Jozefowie.Najhorsi sa deweloperzy z Otwocka.Nie maja za grosx wyczucia co mozna pobudowac aby nie tworzyc sytuacji konfliktowych.Drastycznym prxykladem jest inwestycja na Rycicach,,w kilku odslonach.W jednym przypadku dotyka to b.przyzwoitych ludzi .Urzad nie panuje co ci inwestorzy robia.

   Odpowiedz
 • 5 stycznia 2017 o 23:10
  Permalink

  Oczyszczalnia potrzebna.Kruszewski ma racje.

  Odpowiedz
 • 5 stycznia 2017 o 23:17
  Permalink

  Kruszewski buduj Pan oczyszczalnie.Z Otwockiem sie nie dogada i tyle.Koszty beda ale majatek miasta rosnie -nikt nic nie powie i bedzie super.Tylko przy obecnej wladzy i Starostwie -Pszonka z zastepca bedzie ryl…pod Kruszewskim ile wlezie..

  .

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.