„Korki” u Baby-Jagi

Obchodzony od 8 do 15 maja Tydzień Bibliotek zaowocował wieloma ciekawymi inicjatywami. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Otwocku uczestniczyli w konkursie plastycznym, a na jego zakończenie obejrzeli spektakl w wykonaniu swoich koleżanek.

 

Popularny dawniej cykl książeczek „Poczytaj mi, mamo” dziś pewnie mogłyby zastąpić telewizyjne lub internetowe kanały „Puść mi bajkę, mamo”. To taki smutny żart, ale fakty nie są wesołe. Statystyki dotyczące czytelnictwa spadają na łeb na szyję i wszyscy, którym książka jest bliska, biją na alarm. Jak przekonać dzieci, żeby sięgały po książki,  w jaki sposób zarażać najmłodszych czytelniczą pasją, gdy wokół tyle innych pokus, łatwiejszych, szybszych, prostszych i pozornie atrakcyjniejszych?

Nie wiem, ale każdy sposób i każda próba są dobre. W „Szóstce” głównym punktem związanym z promowaniem czytelnictwa było przedstawienie „Królewna się nudzi”. Tytułowa bohaterka, królewna Aldona, to dziewczynka, której sprzykrzyły się wszystkie zabawki, lalki, klocki. Na nic nie ma ochoty, marudzi, jęczy i męczy królewskich rodziców. Aż pewnego dnia zjawia się w zamku Baba-Jaga i za pomocą zaklęcia sprawia, że wszystkie zabawki Aldony znikają. Aby je odzyskać, królewna musi przyjść na służbę do wiedźmy, gdzie nauczy się pracować i zobaczy, co w życiu jest ważne. Tak też się dzieje. Ponadto w domku na kurzej łapce królewna poznaje Matyldę, zakochaną w książkach siostrzenicę Baby-Jagi. Dziewczynki wyruszają razem na poszukiwanie zaginionej biblioteki, pełnej bezcennych skarbów, czyli książek.

Młodzi aktorzy stanęli na wysokości zadania. Czy morał tej bajki dotrze do widzów? Oby tak. W obsadzie znaleźli się: Marcelina Kazimierska i Katarzyna Tryba – narratorki, Gabriela Esman – król, Kamila Bogdalska – królowa, Daria Piechota – królewna Aldona, Dominika Rutkowska – Baba-Jaga, Magdalena Czech – mała czarownica Matylda, Alicja Olszewska – kot, Wiktoria Stanaszek – sowa, i Zofia Kozłowska – bibliotekarz.

Spotkanie było też okazją do wręczenia nagród zwycięzcom szkolnego konkursu plastycznego dla klas I-III „Ilustracja do baśni polskiej” zorganizowanego przez bibliotekę szkolną. Na konkurs wpłynęło 136 prac, które oceniło jury w składzie: Mariola Sitarz, Marzena Trylińska i Kamila Guzal-Pośrednik (wyniki w ramce).

Dzieci, rodzice (zwłaszcza wy, bo jesteście wzorem do naśladowania) – pamiętajcie, że nie tylko biblioteki, ale i księgarnie są miejscem przyjaznym człowiekowi. I czytajcie, czytajcie, czytajcie!

Wyniki konkursu

  • I nagroda: Filip Fila z kl. 1c, Magdalena Białous z kl. 2b i Gabriela Bednarczyk z kl 3a.
  • II nagroda: Dawid Markowski z kl. 1b, Szymon Domagalski z kl. 2d i Natalia Niziołek z kl. 3a.
  • III nagroda: Maja Matosek z kl. 1d, Fabian Walenda z kl. 2d i Zofia Bucka z kl. 3d.
  • Wyróżnienia: Nela Suchecka z kl. 1d, Weronika Kosicka z kl. 1c, Laura Zielińska z kl. 1d, Aleksandra Grynhagel z kl. 1c, Kryspin Wichowski z kl. 1a, Natalia Gałązka z kl. 1b, Gabriela Ambroziak z kl. 2d, Natalia Fabiańska z kl. 2b, Michał Czarnecki z kl. 2b, Oliwia Czub z kl. 2c, Maja Bońkowska z kl. 3a i Dawid Mucha z kl. 3a.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.