Patrioci na skwerach

Danuta Siedzikówna, ps. „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz, ps. „Łupaszka”, i błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko będą mogli patronować trzem otwockim skwerom. Zarząd powiatu dał zielone światło dla pomysłu nadania im imion tych wielkich patriotów.

pat

Z propozycją nazw dla skwerów wystąpili otwoccy radni Marek Leśkiewicz i Dariusz Kosyła. Imię Danuty Siedzikówny, ps. „Inka”, miałby otrzymać teren u zbiegu ul. Armii Krajowej i ul. Sosnowej. Skwer mjr. Zygmunta Szendzielarza, ps. „Łu-paszka”, jest propozycją nazwy dla obszaru przy ul. Armii Krajowej, między ulicami Kruczą a Wspólną.

Z kolei legendarny kapelan „Solidarności” ks. Jerzy Popiełuszko może zostać patronem skweru u zbiegu ul. Matejki i ul. Karczewskiej. Pomysł nadania miejskim zakątkom tych nazw pozytywnie zaopiniowali już wcześniej otwoccy radni z komisji spraw społecznych, zdrowia i bezpieczeństwa publicznego. W ubiegłym tygodniu, na posiedzeniu, które odbyło się 12 maja, do propozycji  radnych pozytywnie odniósł się zarząd powiatu otwockiego. Skwery, które mają zyskać patronów, znajdują się na działkach należących do powiatu.

– Teraz, po akceptacji powiatu, na sesji rady miasta zostanie przedstawiona propozycja uchwały o nadaniu skwerom zaproponowanych nazw – tłumaczy w rozmowie z „Linią” zadowolony radny Leśkiewicz. – Znaczenie tych trzech postaci dla historii Polski nie podlega dyskusji. Odwołanie się do nich poprzez nadanie nazw skwerom jest przejawem naszego patriotyzmu. W ten sposób odwołujemy się do wyższych wartości, takich jak Bóg, Honor i Ojczyzna. Miejsca są idealne – skwery „Inki” i „Łupaszki” znajdują się w pobliżu ulicy Armii Krajowej, a skwer błogosławionego ks. Popiełuszki – nieopodal siedziby Solidarności. To są bardzo wymowne lokalizacje – zauważa radny.

O tym, czy proponowane nazwy zostaną ostatecznie przyjęte, zdecydują teraz otwoccy radni na sesji. Pytany, kiedy po ewentualnym przyjęciu uchwały, nazwy mogłyby zacząć obowiązywać, radny Leśkiewicz nie podaje żadnego terminu. – Jeśli udałoby się wprowadzić w jednym czasie trzy takie nazwy, Otwock byłby chyba pierwszym miastem w Polsce, które dokonało takich zmian. To byłaby wspaniała promocja miasta – zachwyca się radny.

  • Antoni Brus says:

    Wikipedia.pl: “Nadal jednak podejmuje się temat zbrodni, jakich mieli dokonywać podkomendni Szendzielarza na polskiej, białoruskiej i żydowskiej ludności cywilnej, dyskutowana jest też kwestia jego odpowiedzialności.”

One thought on “Patrioci na skwerach”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl