Dzień Dziecka!

Zabierz dziecko na imprezę

Nadchodzący weekend zapowiada się bardzo gorąco – i wcale nie mamy na myśli tylko pogody. Z okazji Dnia Dziecka gminy powiatu otwockiego przygotowały dla maluchów wiele niespodzianek. Na festynie w otwockim parku po raz pierwszy wszystkie atrakcje będą całkowicie bezpłatne! Sprawdź, gdzie twoje dziecko będzie się najlepiej bawić.

OTWOCK
Otwocki Dzień Dziecka organizowany w sobotę, 4 czerwca, będzie połączony, jak co roku, z akcją Motoserce. Jak zawsze odbędzie się w parku miejskim, gdzie organizatorzy szykują bogaty program i wiele atrakcji, które po raz pierwszy będą dostępne dla dzieci całkowicie za darmo, m.in. trampoliny, zjeżdżalnie, zamek żyrafa, suche baseny z piłeczkami, eurobungee, karuzela, tor przeszkód oraz dwa bezpłatne stoiska z watą cukrową. Miasteczko bezpłatnych warsztatów będzie czynne w godz. 12-18.

W programie festynu przewidziano ponadto: „Smoczą zabawę”,  czyli tworzenie modelinowej biżuterii, duże bańki mydlane, malowanie na folii strecz, tworzenie kartki urodzinowej dla miasta (Klub Smok), stoisko z zajęciami z wikliny oraz z warsztatami plastycznymi (Tadeusz Sokolik z Klubu Mlądz), warsztaty „Lajkonik w Muzeum” oraz „W świecie wiejskiego dziecka” (Muzeum Ziemi Otwockiej), wielkoformatową grę planszową (Klub OSM Batory), szkółkę rolkarską i skatepark (UKS Wilki Otwock), Miasteczko Harcerskie – gry, zabawy (Hufiec ZHP Otwock), „Książki nieznane i zabawy zapomniane” („Baja Book” – kluboksięgarnia dla dzieci), od drukowania do czytania (Wydawnictwo Kurza Stopka), malowanie toreb, pokazy robotów, warsztaty konstrukcyjne i zagadki logiczne, kącik ma- luszków 1 rok-3 lata (Pracownia Rozwoju Kalejdoskop), warsztaty ornitologiczne (Stowarzyszenie „Chodź nad Świder”), warsztaty i pokazy taneczne (Sauté – Studio Tańca), rodzinne gotowanie (warsztaty z Cafe Merano), warsztaty naukowe (Hopsalnia), bezpłatny punkt konsultacji psychologiczno-logopedycznej (Poradnia Dziecięca KAJA), warsztaty ceramiczne (Zakątek Ceramiczny Gliniana Chatka), warsztaty profi- laktyczne (Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia).

O godz. 10 rozpocznie się zbiórka krwi, której towarzyszyć będą: wystawa motocykli współczesnych i zabytkowych, prezentacja żołnierzy, pokaz motocykli Żandarmerii Wojskowej i wozu bojowego straży pożarnej, obchody XXI rocznicy powstania Bractwa Strzelców Kurkowych „Lechity”. O godz. 11.30 nastąpi intronizacja Króla Strzelców Kurkowych „Lechity”.

W czasie festynu nie zabraknie też muzyki. O godz. 13 odbędzie się koncert „Śpiewaj z Kubusiem”, o godz. 13.45 – Lady Fama Show – „Przygody Klary i Żabusia”, o godz. 15.30 – koncert „Minipopik”. Na godz. 16.30 zaplanowano losowanie nagrody głównej wśród krwiodawców biorących udział w akcji Motoserce, o godz. 16.40 wystąpi Lady Fama Show – Olimpiada sportowa oraz Lady Klaun.

REKLAMA
REKLAMA

CELESTYNÓW
Gminny Dzień Dziecka zatytu-łowano w tym roku „Dbamy o środowisko naturalne”. Impreza od- będzie się w niedzielę, 5 czerwca, na placu zabaw przy Gminnym Ośrodku Kultury. Festynowi będzie towarzyszył XIII Przegląd Twórczości Dzieci Przedszkolnych, Uczniów Szkół Podstawowych oraz gimnazjum z terenu gminy Celestynów.

Program występów: godz. 13 – otwarcie, godz. 13.20 – Przedszkole Samorządowe w Celestynowie, godz. 14 – Przedszkole Samorządowe w Starej Wsi, godz. 14.30 – zagadki i konkursy, godz. 14.40 – dziecięcy zespół wokalny GOK, godz. 14.50 – Niepubliczne Przedszkole „Leśne skrzaty” w Dyzinie, godz. 15.25 – SP i Punkt Przedszkolny w Regucie, godz. 15.40 – piosenki w wykonaniu Urszuli Pakuły i Edyty Czarneckiej, godz. 16.10 – dziecięcy zespół ludowy z Podbieli, godz. 16.20 – sekcja tańca nowoczesnego GOK, godz. 16.30 – SP w Podbieli, godz. 16.45 – sekcja jazz i modern jazz GOK, godz. 16.55 – Publiczna SP w Celestynowie, godz. 17.15 – występ Natalii Rokickiej pod kierunkiem Edwarda Pikuli, godz. 17.25 – SP w Ostrowie, godz. 17.45 – SP w Starej Wsi, godz. 18.10 – piosenki w wykonaniu Urszuli Pakuły i Edyty Czarneckiej, godz. 18.40 – pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu 33. Celestynowskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Włóczykije”, godz. 18.50 – gimnazjum w Celestynowie.

Wśród dodatkowych atrakcji przewidziano: eko quiz (stoisko biblioteki publicznej), warsztaty artystyczne z wykorzystaniem surowca wtórnego, tworzenie instrumentów muzycznych, warsztaty z wikliny papierowej, zawody wędkarskie dla dzieci (Koło Wędkarskie PZW 96 Celestynów), rozgrywki szachowe, Miasteczko Harcerskie – 21. Celestynowska Drużyna Wielopoziomowa „Rudy”.

JÓZEFÓW
W weekend Józefów będzie żył festiwalem Otwarte Ogrody, więc propozycja dla dzieci dotyczy środowego popołudnia, 1 czerwca. Miejski Ośrodek Kultury zaprasza tego dnia do Domu Nauki i Sztuki, gdzie od godz. 17 odbędzie się wiele spontanicznych działań artystycznych. Niespodzianki przygotuje sekcja ceramiczna, dzieci zrobią wielki artystyczny bałagan w ogrodzie, a pani Ewa z DNiS zorganizuje autorską wystawę miśków i trochę o nich poczyta.

KARCZEW
Władze gminy zapraszają najmłodszych w niedzielę, 5 czerwca na tereny rekreacyjne przy jeziorze Mo- czydło. W godz. 15-19 odbędą się tam: zawody sportowe (mecz piłki nożnej, siatkówka plażowa, konkurencje zręcznościowe), występy na scenie (pokaz baniek mydlanych, koncert DeeDee & Tonio, prezentacja zumby przez Klub WellGym, pokaz modelowania balonów, występ zespołu Gębule, przedstawienie „EKO Papuga Pleciuga”).

Ponadto polecamy: wędkowanie dla dzieci, instruktaż udzielania pierwszej pomocy nad wodą, pokaz strażackiego wozu bojowego, kajaki, rowery wodne, kule do chodzenia po wodzie, strzelnicę sportową Grupy Rekonstrukcyjnej Wojska Polskiego, przejażdżki na kucykach, konkurs plastyczny, zjeżdżalnię, zamek-trampolinę, prezentację motocykli, bezpłatne przysmaki z grilla i lody.

OSIECK
Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Osiecku zaprasza w niedzielę, 5 czerwca na szkolne boisko, gdzie od godz. 14 będzie trwał festyn z okazji rozpoczęcia sezonu letniego oraz odbędzie się I edycja konkursu dla dzieci i młodzieży uzdolnionych muzycznie. W programie: występ zespołu Kądziołeczka, wystawa prac artystycznych, kiermasz robótek ręcznych, instruktaż pierwszej pomocy, mecz dzieci kontra rodzice, wozy konne, wóz strażacki, gry i zabawy, grill.

WIĄZOWNA
Piknik rodzinny ma tu aż potrójną okazję: Dzień Dziecka, Dzień Matki i Dzień Ojca. W niedzielę, 5 czerwca Gminny Ośrodek Kultury zaprasza do Domu Kultury „Nad Świdrem” w Woli Karczewskiej. W programie: gry, zabawy, animacje dla dzieci, występy muzyczno-taneczne, zabawa taneczna, warsztaty plastyczne „Prezent dla mamy i taty”.

Szczególnym punktem spotkania będzie plener malarski dla dzieci i dorosłych z udziałem artystów regionalnych oraz gości z… Tajlandii. To efekt współpracy placówki z Warszawskim Związkiem Artystów Polskich i grupą artystów z Tajlandii. Twórcy z dalekiej Azji będą gościć w gminie Wiązowna
od 2 do 6 czerwca, gdzie przygotowano dla nich ciekawy program. Podczas pikniku  pokażą, jakie jest podejście do sztuki w ich kraju. Do Woli Karczewskiej zapraszamy w godz. 12-19.

Top 10 książek dla najmłodszych

Niezawodne w roli prezentów na wszelkie okazje, praktyczne i piękne. W Dniu Dziecka sięgnij po takie książki, które zachwycą i małego czytelnika, i Ciebie. Podpowiadamy, za czym rozejrzeć się w księgarniach
 • „Czas czarodziej”, Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins, Wydawnictwo Babaryba
  Pięknie ilustrowana, zabawna próba spojrzenia na czas z innej perspektywy. Wyjaśnia, nazywa to, co nieraz w związku z upływającym czasem odczuwamy, przywołuje znane paradoksy i niezwykłe zjawiska, opisując je niczym czarodziejskie sztuczki i sprytnie docierając do dziecięcej wyobraźni. Książki duetu Matoso i Martins cieszą się w ich rodzimej Portugalii ogromną popularnością.
 • „Lato Mikołajka” Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
  Najnowsza propozycja dla fanów Mikołajka zawiera jak zwykle kilka krótkich historyjek, których tematem przewodnim tym razem są wakacje i okres lata. Nie tylko dla miłośników serii, a każdego, kto chciałby poznać jej pełnych energii i zwariowanych pomysłów bohaterów – łobuzów, których trudno nie pokochać, oraz ich często bardzo trafne spojrzenie na świat dorosłych.
 • „Miłość”, Astrid Desbordes & Pauline Martin, Wydawnictwo Entliczek
  Ta zaskakująco prosta, a przy tym pełna ciepła opowieść o miłości rodzica do dziecka szybko stała się światowym bestsellerem. Pokazuje codzienne sytuacje, które wszyscy dobrze znamy i w których z łatwością możemy się odnaleźć, dzięki czemu w przystępny sposób wyjaśnia, czym jest tytułowa miłość – i jednocześnie przypomina nam, że każda chwila jest idealną okazją, by tę miłość wyrazić.
 • „Nad morzem” / „W górach”, Germano Zullo & Albertine, Wydawnictwo Babaryba
  Duże, kolorowe kartonówki to pozycje, które zachwycają każde dziecko. Niezwykły artystyczny klimat, ciekawe i bardzo liczne detale, oryginalne postacie, nie zawsze realne, nierzadko absurdalne lub komiczne – to wszystko zatrzyma dziecko przy tych książkach na dłużej, a każde oglądanie będzie nową przygodą pełną kolejnych, zaskakujących odkryć.
 • O chłopcu, który wpadł do książki”, Peter Carnavas, Wydawnictwo Adamada
  W metaforyczny, jasny dla dzieci sposób opowiedziano tu historię o sensie życia. Bohater wpada do książki i daje się jej ponieść. To opowieść o dorastaniu, poszukiwaniu siebie, próbach zrozumienia różnych zależności i nadawania wartości temu, co nas otacza. By w końcu odkryć, jak cudownym doświadczeniem jest… wszystko!
 • „Pobawimy się?”, Pija Lindenbaum, Wydawnictwo Zakamarki
  To nie tylko książka o dzieciach dla dzieci, ale przede wszystkim efekt wnikliwych, pełnych empatii obserwacji autorki. Potrafi uchwycić dziecięcy sposób myślenia, niełatwe emocje, które czasami im samym trudno zrozumieć, sympatie i antypatie – relacje, nad którymi uczą się pracować. To propozycja idealna dla dzieci, które właśnie się przeprowadziły lub idą do szkoły.
 • „Podręczny nieporadnik. Rękawiczka” / „Podręczny nieporadnik. Młotek”, Wojciech Widłak & Paweł Pawlak, Wydawnictwo Czerwony Konik
  Przezabawna seria prezentuje wyniki badań pary nieustraszonych naukowców – Henryka Kwasa i Anatola Kurzawki, którzy nieustannie pracują nad sprawdzaniem, do czego tytułowe przedmioty się nie nadają. Ich szalone eksperymenty mrożą czasem krew w żyłach, przede wszystkim jednak doprowadzają do łez. Ze śmiechu.
 • „Prawie się nie boję”, Anna Onichimowska, Aleksandra Woldańska-Płocińska, Wydawnictwo Ezop
  Przepięknie ilustrowana, za to oszczędna w słowach opowieść o naszych lękach – tych bardziej i mniej oswojonych, które nas dopadają niezależnie od wieku i z którymi musimy się mierzyć. Na wiele sposobów. Bohaterowie – Olaf i Hania oraz ich rodzice – także doświadczają konfrontacji ze światem, co ważne jednak – uczą się nie tylko pokonywać swoje lęki, ale też je akceptować.
 • „Sprzedam mamę”, Care Santos, Wydawnictwo Tatarak
  Rodzeństwo zmienia wszystko, także mamę. Oskar – bohater tej książki – nie chce się godzić na taką rewolucję, więc wpada na genialny pomysł, by sprzedać mamę przez internet. Czy mu się to uda i co z tego wyniknie? Poczytajce!
 • „W domu, w dziczy, na ulicy”, Fiep Westendorp, Wydawnictwo Dwie Siostry
  Kartonowy słownik dla maluchów z ilustracjami holenderskiej graficzki, która stawia sobie za cel ukazanie piękna i różnorodności świata. W parku czy w szkole – wszędzie pełno jest rzeczy, ludzi i zwierząt, które warto nie tylko nazwać, ale i poznać. To idealna książeczka także do nauki czytania.
REKLAMA
REKLAMA

Czas zamiast zabawek

Każdego roku przed Dniem Dziecka zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniego prezentu dla naszych pociech. Zabawki, nawet te najlepsze, prędzej czy później się znudzą lub wylądują w i tak pełnym pudle. Jest jednak jedna rzecz, o której marzy każde dziecko – to nasz CZAS.

Children's Day 2016

Czas rodzica to dla dziecka podarunek na wagę złota, który w dodatku możemy mu ofiarować zupełnie za darmo. I nie chodzi o to, by pójść razem na zakupy czy do kina, ale by skupić na nim całą swoją uwagę, lepiej je poznać i dać się też poznać jemu. Bo nasza bliskość to solidny fundament na całe życie.

Chociaż statystycznie spędzamy z dziećmi więcej czasu niż nasi rodzice poświęcali nam, robimy to przede wszystkim w sklepie lub u znajomych. Nie jesteśmy sam na sam, nie uważamy na siebie, często nawet nie rozmawiamy. Dlatego w tym dniu warto skupić się właśnie na byciu razem z dzieckiem i robieniu wspólnie tego, co nas zbliży.

Niezawodnym sposobem na dobre wykorzystanie czasu z dziećmi są wycieczka rowerowa albo pieszy rajd zwieńczony piknikiem, spacer nad pobliską rzekę czy gra w podchody. Przy okazji możemy powspominać własne dzieciństwo, podzielić się na rodzinne drużyny, wykazać pomysłowością. Można też skorzystać z gotowej oferty: zagrać w minigolfa czy pokonać wspólnie trasę w pobliskim parku linowym. Jeśli nie mamy ochoty na wysiłek, możemy równie dobrze poleżeć sobie wspólnie na trawie i opisywać kształty przepływających nad nami chmur albo w domowym zaciszu zorganizować sobie dzień planszówek.

REKLAMA
REKLAMA

Dzień Dziecka to doskonała okazja, by stworzyć coś, co będzie nam przypominać, jak fajnie razem funkcjonujemy i co potrafimy wspólnymi siłami osiągnąć. Możliwości mamy mnóstwo: możemy upiec pizzę z dziwnymi składnikami, ulepić z gliny lub modeliny zabawne podobizny członków rodziny, stworzyć pomysł na książkę. Możemy również podarować dziecku jedną ze ścian w domu i zrobić na niej gigantyczną kolorowankę – to może być ściana za szafą, którą specjalnie tego dnia odsuniemy, albo w piwnicy.

Warto też na tę chwilę zejść z piedestału, dać się ograć, przyznać się do bycia łobuzem w dzieciństwie, nawet pokazać dziecku, jak oszukiwać w karty. Nasz autorytet wcale tak bardzo na tym nie ucierpi, za to związek z dziećmi – zyska.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.