13 ofiar zderzenia z pociągiem

W Celestynowie samochód dostawczy wjechał na tory i zderzył się z pędzącym pociągiem relacji Warszawa-Dęblin. Rannych zostało aż 40 osób, a 13 zginęło na miejscu. Na ratunek przybyły jednostki ratownicze, straż pożarna i policja. Na szczęście była to tylko widowiskowa symulacja katastrofy kolejowej przeprowadzona w sobotę, 21 maja.

Przed południem czarny dym spowił okolicę stacji kolejowej w Celestynowie. Syreny postawiły na nogi wszystkie służby ratownicze i jednostki bezpie czeństwa. Ulicami pędziły karetki pogotowia, wozy straży pożarnej i radiowozy. Wielu przerażonych mieszkańców – dzwoniąc pod numery alarmowe – pobiegło w kierunku stacji kolejowej, gdzie doszło do katastrofy.

Samochód dostawczy zderzył się z pociągiem. Do akcji wkroczyły wszystkie służby. Strażacy ugasili płonący samochód i wydostali z busa dwie poszkodowane osoby. Jednocześnie ruszyli na ratunek przerażonym i zdezorientowanym pasażerom, którzy wzywali pomocy. W katastrofie zostało rannych aż 40 osób, a 13 zginęło na miejscu.

Tak wyglądał scenariusz widowiskowych ćwiczeń pod kryptonimem „Kolej 2016”. – Ich głównym celem było sprawdzenie przygotowania, umiejętności współdziałania oraz reakcji różnych służb w przypadku wystąpienia zagrożeń komunikacyjnych w transporcie kolejowym – podkreśla st. asp. Sylwia Durlik z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Trening miał też służyć doskonaleniu zdolności prowadzenia działań ratowniczych podczas zagrożeń występujących w różnego rodzaju wypadkach i katastrofach.

W symulacji wypadku uczestniczyły policja, straż pożarna, ratownictwo medyczne i straż ochrony kolei.

– Ćwiczenia o nazwie „Kolej 2016” potwierdziły wysoki profesjonalizm i przygotowanie wszystkich służb biorących udział w inscenizacji – podkreśla podinsp. Andrzej Karpiński, zastępca komendanta KPP Otwock. – Przećwiczono umiejętności organizacji i prowadzenia działań przez funkcjonariuszy na miejscu wypadku kolejowego. Zdobyte doświadczenie pozwoli nam w przyszłości realizować zadania na jak najwyższym poziomie – dodaje podinsp. Karpiński.

Natomiast bryg. Mariusz Zabrocki, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku przyznaje: – Wykonywane na miejscu wypadku czynności, mimo wielu utrudnień przewidzianych w scenariuszu, cechował profesjonalizm i zaangażowanie wszystkich uczestników. Drobne niedocią-gnięcia, które pojawiły się w trakcie ćwiczeń, były dla nas cenną lekcją. Dzięki temu wiemy, co należy  zmienić, aby przeprowadzanie akcji ratowniczej było jeszcze sprawniejsze – zapewnia komendant bryg. Mariusz Zabrocki.

Na zakończenie szkolenia organizatorzy (otwocka straż pożarna, otwocka komenda policji i Koleje Mazowieckie) podziękowali uczestnikom, zwłaszcza młodzieży z Harcerskiego Klubu Ratowniczego. Aż 50 druhów wcieliło się w rolę rannych i zabitych pasażerów.

One thought on “13 ofiar zderzenia z pociągiem

  • 2 czerwca 2016 o 20:26
    Permalink

    gratuluje tytułu, może zmięcie nazwę na Faktoid Otwock

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.