Kłótnia trwa, a śmierdzi nadal

Karczewscy radni zaprosili przedstawicieli OPWiK i władze Otwocka na spotkanie, żeby wspólnie rozwiązać problem odorów zatruwających życie mieszkańcom gminy. – Jeśli powodem smrodu wydobywającego się z oczyszczalni są wyeksploatowane urządzenia i trzeba je wymienić, przeprowadzając remont,  OPWiK musi go wykonać. Ale nie ma zgody na rozbudowę oczyszczalni – powtarzali  Jarosław Margielski i Karczewa Dariusz Łokietek. Tyle tylko, że od słów śmierdzieć na pewno nie przestanie.

opwik

Chociaż odór z oczyszczalni jest ostatnio mniej wyczuwalny dla większości mieszkańców, wciąż zatruwa życie tym, którzy bezpośrednio z nią sąsiadują. „Problem dotyczy mieszkańców bezpośrednich okolic oczyszczalni. Intensywny, uciążliwy, a jednocześnie bardzo nieprzyjemny zapach roznosi się szerokim promieniem nawet do sąsiednich miejscowości” – napisał przewodniczący komisji ds. rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska Piotr Trzaskowski, zapraszając na posiedzenie swojej komisji m.in. władze powiatu, Otwocka i Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Impulsem do zorganizowania spotkania były liczne skargi mieszkańców Karczewa, w tym ta ostatnia zawierająca podpisy mieszkańców osiedla nr 9 pod wnioskiem o interwencję w tej sprawie.

Oczyszczalnia jak stare auto

Mimo zaproszenia na spotkanie nie przybył ani starosta, ani prezydent Otwocka (obecny był za to przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski), ani prezes OPWiK.

W imieniu tego ostatniego wypowiadał się Piotr Chruszczyk, kierownik działu zamówień publicznych i obsługi klienta. Próbował on tłumaczyć, że smród z oczyszczalni to wypadkowa braku modernizacji obiektu.

– Zgodnie z uchwalonymi w 2011 r. wieloletnimi planami modernizacji oczyszczalni ścieków zakończenie modernizacji było planowane w 2015 r. Gdybyśmy przeprowadzili modernizację zgodnie z planem, to najpewniej uciążliwości w ogóle by się nie pojawiły. Nie byliśmy w stanie jej przeprowadzić ze względu na blokowanie inwestycji przez wiele osób na wielu etapach – twierdził Chruszczyk.

– Oczyszczalnia w obecnym kształcie istnieje od 2004 r. Od tego czasu zmieniły się ilości i stężenia ścieków – dodał Piotr Lech, kierownik oczyszczalni. – To jest oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna, gdzie w oczyszczaniu ścieków główną rolę odgrywają organizmy wrażliwe na wiele czynników. Ten proces może się zachwiać, co skutkuje nieprzyjemnymi zapachami. Staramy się z tym walczyć, jak możemy, ale urządzenia są wyeksploatowane
– tłumaczył. Kierownik odwołał się do porównań motoryzacyjnych:

– Każdy samochód, który jeździłby siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, wymagałby remontu.

Podobnego zdania byli przedstawiciele Karczewa i Otwocka.
Z tą tylko różnicą, że mając na uwadze perspektywę budowy przez Karczew, Józefów i Celestynów własnych oczyszczalni, za uzasadnioną uważają oni wymianę urządzeń, a nie rozbudowę oczyszczalni. Bo ich zdaniem ma ona w planach np. bezpodstawne zwiększenie przepustowości.

Śmierdzi? – remontujcie!
Przedstawiciele OPWiK zapewniali, że od dawna podejmują kroki, by zapobiec smrodowi.  – Nie jest tak, że bagatelizujemy informacje od miesz-
kańców. Podejmujemy wiele prób wpłynięcia na technologię i biologię – robimy wszystko, żeby zminimalizować uciążliwości odorowe. Punktem kulminacyjnym jest kompleksowa modernizacja oczyszczalni najszybciej, jak to jest możliwe, bo nie możemy z tym dłużej zwlekać – podkreślał Chruszczyk. Kierownik oczyszczalni doprecyzował, które urządzenia zostały ostatnio wymienione.

Właśnie takich rzeczowych informacji o elementach instalacji wymagających wymiany i remontu oczekiwali zarówno mieszkańcy, jak i samorządowcy.

– Jest pełna zgoda otwockiej rady miasta na remont i wymianę urządzeń – mówił przewodniczący Margielski. – Spółka ma fundusz remontowy, może przeprowadzić remont w każdej chwili. Jeżeli przyczyną smrodu jest urządzenie, które źle działa na skutek zbyt długiej eksploatacji, można je wymienić – mówił.

Nie wydaje się jednak, by ta sugestia spotkała się z bezkrytyczną akceptacją OPWiK, które obstaje przy swoim. – Lista elementów urządzeń
i obiektów do remontu została już dawno  przekazana w wieloletnim programie modernizacji oczyszczalni, którego rada miasta nie chce uchwalić – mówił Chruszczyk.

I znów tłumaczył, że to właśnie modernizacja (określenie dla projektu, który jest de facto „przebudową i rozbudową oczyszczalni” – przyp. red.) jest kluczem do wyeliminowania odorów. – I to bez uwzględnienia zapowiedzi o odłączeniu gmin ościennych, bo to zostało przekazane zaledwie w formie prasowych artykułów, a nie twardych deklaracji – mówił. Każda taka uwaga natychmiast spotykała się z ripostą burmistrza Karczewa. Dariusz Łokietek podkreślał, że wielokrotnie informował o planach Karczewa i braku dobrej woli strony otwockiej do negocjacji w sprawach współpracy.
Przewodniczący komisji Piotr Trzaskowski nie podsumował dyskusji, formułując jednoznaczne wnioski. Przywołał jednak przykład mieszkańców Bełchatowa, którzy w przypadku smrodu z oczyszczalni skierowali do sądu pozew o naruszenie ich dóbr osobistych. Zadeklarował także, że – o ile zajdzie potrzeba – odbędą się kolejne spotkania w tej sprawie.

2 komentarze do “Kłótnia trwa, a śmierdzi nadal

 • 2 czerwca 2016 o 14:27
  Permalink

  Burmistrzowie się zmieniają, nowe wybory za trzy lata. Ciekawe kto poniesie konsekwencje jeżeli Karczew i Jozefów się nie odłączą, a otwocka oczyszczalnia będzie płacić kary za złą jakość ścieków i nadwyżki? Czy w 3 lata obie gminy wybudują oczyszczalnie, albo chociażby rozpoczną budowy jeżeli do tej pory nawet nie zaczęli?

  Odpowiedz
 • 3 czerwca 2016 o 11:01
  Permalink

  Śmieszna jest ta postawa karczewskiego burmistrza i otwockich radnych. Jedynie kłótnie i próby zniszczenia oczyszczalni, która jest przecież naszym wspólnym dobrem i powinna obsługiwać zarówno Otwock, jak i Karczew czy Józefów… czemu to wszystko ma służyć?

  O ile jednak burmistrza Karczewa można jeszcze jakoś zrozumieć – nowa oczyszczalnia w Karczewie to i nowe stołki dla swoich ludzi, o tyle otwockich radnych już nie – niszczą przecież własne przedsiębiorstwo.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.