Mieszkańcy nazwą rondo

Skrzyżowanie imienia Bronisława Kowalskiego, a może Żołnierzy Niezłomnych czy Wolności? O tym, jak będzie nazywało się rondo przy Szkole Podstawowej nr 2, zdecydują sami mieszkańcy Józefowa.

rond

W ubiegłym roku u zbiegu ulic Wawerskiej i Granicznej przy SP nr 2 powstało rondo, które do dziś, jako jedyne w mieście, nie ma nazwy. Radni proponują, aby wyboru jego patrona dokonali sami mieszkańcy. – Doskonale sprawdziła się forma internetowej i papierowej ankiety, w której mieszkańcy wyrażali swoje opinie w sprawie reklam w centrum miasta. Możemy to wykorzystać także przy wyborze nazwy ronda – zaproponowała radna Barbara Kaczorek. Jej pomysł spodobał się radnym komisji oświaty, kultury i zdrowia.

W plebiscycie zaproponowanych będzie kilka nazw, które zostały zgłoszone wcześniej jako propozycje mieszkańców Michalina, Towarzystwa Przyjaciół Józefowa i przewodniczącego rady miasta. Podobnie jak w przypadku ankiety dotyczącej reklam również tym razem ankieta ma być dostępna na stronie internetowej urzędu miasta (www.jozefow.pl) oraz w formie papierowej w urzędach i instytucjach miejskich, gdzie po wypełnieniu będzie można wrzucić ją do specjalnie przygotowanych urn.

Do wakacji pomysłodawcy nazw mają czas na ich spopularyzowanie. Sama ankieta będzie przeprowadzona po wakacjach. Jej wyniki zostaną ogłoszone jesienią.

Zgłoszone propozycje

 • Rondo Wolności, Rondo 25-lecia, rondo Szkolne, rondo „Przy Szkole” – propozycje zgłoszone przez Towarzystwo Przyjaciół Józefowa. Dwie pierwsze nawiązują do jubileuszu 25-lecia wolnej Polski, pozostałe dwie charakteryzują miejsce lokalizacji ronda i odpowiadają funkcjonującej już potocznie nazwie zwyczajowej.
 • Rondo im. Bronisława Kowalskiego  – propozycja mieszkańców Józefowa (zebrano 151 podpisów pod petycją złożoną przez Zbigniewa Kozłowskiego). Bronisław Kowalski był mieszkańcem Michalina, patriotą, popularyzatorem i pasjonatem historii. Najbardziej spektakularną pamiątką po nim jest pomnik na Górze Lotnika postawiony w hołdzie lotnikom alianckim. Z jego inicjatywy przy ul. Słonecznej została umieszczona tablica upamiętniająca śmierć czterech żołnierzy AK z rąk Gestapo. Bronisław Kowalski sam był żołnierzem Armii Krajowej, odbierał zrzuty broni i amunicji, jako jeden z pierwszych znalazł się na miejscu katastrofy alianckiego Liberatora 15 sierpnia 1944 r. Po wojnie był wychowawcą, opiekunem i przyjacielem młodzieży, wpajając jej idee, którymi kierował się w życiu.
 • Rondo Żołnierzy Wyklętych lub Rondo Żołnierzy Niezłomnych – propozycja przewodniczącego rady miasta Cezarego Łukaszewskiego. Jego zdaniem ta nazwa nawiązywałaby do patrona pobliskiej szkoły – Romualda Traugutta, dowódcy powstania styczniowego, który zwany był właśnie żołnierzem niezłomnym. Sąsiedztwo szkoły umożliwiłoby także sprawowanie przez placówkę opieki nad rondem oraz organizację corocznych uroczystości upamiętniających ważną i wciąż odkrywaną kartę historii Polski.

2 komentarze do “Mieszkańcy nazwą rondo

 • 3 czerwca 2016 o 10:29
  Permalink

  Dlaczego nie nazwać ronda „Przy szkole”.Prosta nazwa,zgodna z lokalizacją, łatwa do zapamiętania.Ja,była uczennica tej szkoły,mieszkanka Józefowa od urodzenia jestem za „PRZY SZKOLE”.

  Odpowiedz
 • 6 czerwca 2016 o 16:51
  Permalink

  Bardzo przepraszam, ale w Państwa tekście jest zawarta nieprawdziwa informacja. Nie byłem inicjatorem nazwania tego ronda imieniem Bronisława Kowalskiego. Był nim p. Marek Mikołajczyk. Doprawdy nie wiem po co ktokolwiek przypisuje mi inicjatywę, którą wymyślił ktoś inny.
  Pozdrawiam.
  Zbigniew Kozłowski

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.