Sześciostrunowy Pan Jan

Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie się rozkręca i zaskakuje nową, ciekawą propozycją – chce podjąć próbę bicia gitarowego rekordu już w poniedziałek, 13 czerwca.

git

We Wrocławiu podczas gitarowego rekordu Guinnessa gra się „Hej Joe” – amerykański klasyk spopularyzowany przez Hendrixa. W Wiązownie stawiają na inną świetnie znaną melodię. To „Panie Janie” – piosenka, którą wykonuje się najczęściej jako kanon dwu- lub czterogłosowy:

Panie Janie! Panie Janie! Pora wstać! Pora wstać!
Wszystkie dzwony biją, bim, bam, bom, bim, bam, bom.

– W Wielkiej Brytanii, Niemczech, a w następstwie również w innych krajach germańskich, panuje przekonanie, że jest to francuska piosenka dziecięca. Jednak istnieją poważne przesłanki ku temu, by zaliczyć ją do europejskiego dziedzictwa kulturowego. Pieśń jest znana w Europie, przetłumaczono ją na większość języków europejskich, a także poza naszym kontynentem: w Azji, Afryce, Ameryce Północnej. Melodia kanonu jest wykorzystywana w praktyce przedszkolnej i w dydaktyce języków obcych. Do tej melodii układane są słowa mające zachęcać do zabawy lub utrwalać słownictwo, reguły gramatyczne języka obcego – wyjaśnia Paulina Sokół z GOK-u w Wiązownie.

Tam melodia posłuży do bicia gitarowego rekordu. Zachęcamy wszystkich gitarzystów do zabawy, gry na gitarze i bicia rekordu w liczbie osób wspólnie grających melodię „Panie Janie”. Dla ułatwienia przygotowano tabulaturę, którą znajdziecie na stronie ośrodka i naszego tygodniku oraz na profilu FB.     Poćwiczcie, nastrójcie gitary i bądźcie w poniedziałek, 13 czerwca w GOK-u. Zaczniemy koncertem dzieci z sekcji instrumentalnych (start godz. 18), a bezpośrednio po nim, około godziny 19, bijemy rekord!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.