O krok bliżej do galerii

Drzwi do budowy galerii handlowej w centrum Józefowa zostały otwarte. Rada miasta na majowej sesji uchwaliła zmianę studium zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu przy ul. kard. Wyszyńskiego będzie mógł powstać wielkopowierzchniowy obiekt handlowo-usługowy. Burmistrz zapowiada, że do końca roku prawdopodobnie uda się przygotować plany zagospodarowania terenu, a w przyszłym roku rozpisać przetarg na budowę.

galeria jozefow

Podstawową zmianą dokonaną przez radnych było przeznaczenie terenów pomiędzy ulicami Wyszyńskiego, Parkową, Sosnową i Świderską pod usługi i handel w obiektach wielkopowierzchniowych. Mimo że mieszkańcy centrum sąsiadujący z planowaną galerią mieli wiele zastrzeżeń do jej budowy, w związku z czym złożyli do projektu zmiany studium wiele uwag, zostały one większością głosów odrzucone.

Projekt już jest
Koncepcja architektoniczna wykorzystania tego terenu jest w posiadaniu władz  Józefowa już od daw- na. – Sięgamy do projektu dr. inż. arch. Janusza Pachowskiego, który zaproponował rozwiązanie dla centrum miasta – mówi Dariusz Rogowski, kierownik referatu zagospodarowania przestrzennego urzędu miasta Józefowa. Wspomnianą koncepcję zaprezentował on podczas posiedzenia rady konsultacyjno-społecznej, czyli nieformalnego gremium opiniodawczego przy burmistrzu, które odbyło się 30 maja.

– Budynek galerii, który będzie usytuowany wzdłuż ul. kard. Wyszyńskiego, jest odsunięty od samej ulicy, co powiększa przestrzeń publiczną, a samej bryle nadaje lekkość. Rzeźbiona elewacja od strony ulicy będzie zawierać wyeksponowane elementy charakterystyczne dla stylu świdermajer – nadruk na szkle i laserowo wycinane ażury w płytach. Wnętrze pasażu również nawiązuje do klimatu i charakteru Józefowa – na ścianach proponuje się zastosowanie okładziny z laminatu drewnopodobnego, konstrukcję świetlika stanowić będą belki z jasnego drewna. Witryny lokali handlowo-usługowych zostaną wykonane ze szkła wielkowymiarowego. Atrakcję hallu centralnego stanowić będzie fontanna ze szklanym mostkiem – informuje Rogowski.

Od strony ul. Świderskiej zaprojektowany jest wjazd do garażu podziemnego ze 122 miejscami postojowymi dla samochodów oraz motocykli. Dodatkowo nad ziemią, wzdłuż ulicy Wyszyńskiego będą jeszcze 42 miejsca parkingowe, w tym trzy dla osób niepełnosprawnych, i pięć miejsc wzdłuż zaplecza.

Budynek ma liczyć w sumie cztery niepełne kondygnacje. Jedna będzie podziemna, nad ziemią zaś znajdą się: dwie pełne kondygnacje użytkowe (parter i I piętro) oraz niepełna trzecia kondygnacja – na fragmencie od strony ulicy Parkowej, gdzie mieścić się będą administracja i kino. Projektant prze- widuje trzy sale kinowe (dwie mniejsze po ok. 70 miejsc i jedną większą na 187 miejsc). W miejscu, gdzie znajdzie się ekran największej z sal, na wysokości 16 m będzie najwyższy punkt budynku, którego fronton ma liczyć 9,6 m wysokości.

– Cel, jaki przyświecał projektantowi, to odpowiedź na oczekiwania miasta. Ma to być inwestycja, która będzie porządkowała centrum Józefowa i wyznaczała jego nową jakość – tłumaczy kierownik referatu zagospodarowania przestrzennego.

– Istnieje społeczne oczekiwanie, by stworzyć w centrum miasta przestrzeń publiczną powiązaną ze strefą usługową. Tuż przy stacji kolejowej znajdują się tereny pełne wartościowej zieleni. To daje szanse stworzenia wyjątkowego w skali kraju zespołu handlowo-usługowego wtopionego w zieleń o nietypowym, wykorzystującym środowiskowe i kulturowe walory miejscowości charakterze. Podstawowym celem projektu jest harmonijne dopasowanie dużej bryły obiektu do krajobrazu i otaczającej zabudowy – cytuje projektanta Dariusz Rogowski.

Efektowny wizualnie pomysł został przychylnie oceniony przez członków rady konsultacyjno-społecznej. Koncepcję nazwali oni przemyślaną i interesującą.

Kto zbuduje galerię?
– Proszę się nie obawiać, że miasto zamiast oczyszczalni będzie budować galerię – żartował wiceburmistrz Marek Banaszek. – To, czym dysponujemy, to koncepcja. Żeby galeria powstała, potrzeba najpierw ok. 9 mln zł na zakup od miasta gruntu, a później kilkudziesięciu milionów złotych na budowę – tłumaczy. Ile konkretnie? Kilkakrotnie o to pytany, burmistrz uchylał się od podawania konkretnych kwot. – Chcielibyśmy, żeby była to oferta dla inwestorów, którzy specjalizują się w tego typu realizacjach. Miasto oczywiście nie wy- buduje galerii samo, bo samorząd nie jest do tego powołany. Chcielibyśmy w wyniku przetargu ustalić nabywcę i pozyskać inwestora – mówi wiceburmistrz.

Zaprezentowana koncepcja będzie dołączona do aktu notarialnego. Nabywca będzie musiał zobowiązać się notarialnie do tego, że wybuduje w określonym terminie właśnie taką  galerię. Władze dopuszczają wprawdzie ryzyko, że inwestor nie będzie chciał wybudować np. kina, ale wierzą, że uda im się go do tego namówić.

– Chcielibyśmy, żeby kino tu powstało. Zobaczymy, jak rynek na to zareaguje – mówi burmistrz Stanisław Kruszewski. Już w trakcie opracowywania koncepcji galerii władze Józefowa współpracowały i konsultowały różne rozwiązania z potencjalnymi inwestorami. – Było z ich strony zainteresowanie. Większość przedsiębiorców, którzy się zgłaszali, optowała również za kinem – przyznaje burmistrz. Ale jednocześnie zaznacza: – Jeżeli inwestor będzie się upierał przy dwóch, a nie trzech salach kinowych, nie będziemy protestować, bo chcielibyśmy, żeby one w ogóle powstały.

Miasto nie zamierza ingerować w wygląd czy charakter poszczególnych butików. – Zależy nam na tym, żeby zachowane zostały bryła, elewacja oraz funkcja obiektu, szczegóły będą dopracowane później – mówi wiceburmistrz Banaszek. – Jeśli ktoś zapłaci ok. 9 mln zł za działkę, a później wyda kilkadziesiąt milionów złotych na budowę, musi mieć coś do powiedzenia – zastrzega.

Niewykluczone, że rozmowy na ten temat zaczną się już w przyszłym roku. Po tym, jak rada miasta uchwaliła studium, które uwzględnia galerię, i po uprawomocnieniu się tej uchwały rozpoczną się prace nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów. – Możliwe, że kwestie formalne będą zakończone jeszcze w tym roku. To oznacza, że jest też szansa, żeby w przyszłym roku rozpocząć przetarg – informuje burmistrz Kruszewski.

Galeria w pigułce:

 • powierzchnia terenu inwestycji:         10.388,3 m2
 • powierzchnia zabudowy:            4.540,7 m2
 • powierzchnia utwardzona             3.639,8 m2
 • powierzchnia biologicznie czynna         2.207,8 m2     (21% powierzchni terenu)
 • łączna liczba miejsc parkingowych:        169

Zieleń wokół budynku (z opisu projektu):

 • Galeria ma być zlokalizowana wzdłuż głównego chodnika przy ulicy kard. Wyszyńskiego. W centralnej strefie, w sąsiedztwie okazałego dębu zaprojektowano plac i główne wejście do obiektu. Pozostałe wejścia w rejonie skrzyżowań ul. kard. Wyszyńskiego ze Świderską i Parkową będą również podkreślone istniejącymi dębami. Dodatkowe wejścia od strony południowej zaprojektowano w szklanej, łukowej ścianie oraz w miejscach połączenia tej ściany z bryłą budynku. Z centralnego hallu galerii dostępny jest dziedziniec z wyeksponowanymi istniejącymi drzewami, ławkami, latarniami parkowymi. Będzie to strefa rekreacji i wypoczynku, stanowiąca kontynuację wewnętrznej przestrzeni publicznej galerii. Zachowano i wyeksponowano najcenniejsze drzewa (zwłaszcza dęby) przed wejściem głównym, w rejonie wejść bocznych oraz na terenie zielonego dziedzińca. Znajdujące się wzdłuż ulic drzewa będą chronione poprzez wydzielone klomby w kształcie koła o średnicach 3 m i 5 m przez osłony (kraty) w posadzce chodnika. Wokół dębów w strefach wejściowych i na dziedzińcu zaprojektowano ławki w formie obręczy ze stali nierdzewnej. Wzdłuż elewacji frontowej zaprojektowano pas zieleni niskiej (trawa, rośliny okrywowe zimozielone, np. bluszcze, irgi, ogniki oraz sezonowe rośliny kwitnące).

2 komentarze do “O krok bliżej do galerii

 • 10 czerwca 2016 o 11:28
  Permalink

  Znowu Józefów wyprzedzi Otwock. Banda Otwockich nieudaczników od 89 roku nie potrafi sie porozumieć i konstruktywnie coś stworzyć. My mieszkańcy poprosimy jeszcze więcej idiotycznych konfliktów miedzy Radą Miasta a Prezydentem i urzędnikami magistratu!

  Odpowiedz
 • 12 czerwca 2016 o 09:46
  Permalink

  To nie Józefów znów krok przed Otwockiem, ale Otwock znów krok za wszystkimi innymi miastami w Polsce…

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.