Kukliński będzie miał skwer

Skwer wzdłuż ulicy Piłsudskiego, w pobliżu tzw. ścieżki zdrowia, będzie nosił imię płk. Ryszarda Kuklińskiego. Tak zdecydowali miejscy radni, którzy na czerwcowej sesji przyjęli uchwałę w tej sprawie. Ten wybór nie wszystkim się jednak podobał…

kukielka

Pomysł nadania skwerowi imienia pułkownika Kuklińskiego kilka miesięcy temu zgłosiło czworo karczewskich radnych. Już wtedy nie wszystkim się on podobał, więc po dyskusji radni zaproponowali konsultacje społeczne. Mieszkańcy mieli wypowiedzieć się w formie ankiety, czy popierają nadanie skwerowi rekreacyjnemu takiej nazwy. Okazało się, że większość mieszkańców biorących udział w sondażu (prawie 63 proc.) poparła pomysł. Projekt uchwały wrócił zatem do komisji ds. oświaty, kultury i sportu, ale ta większością głosów (dwa głosy „przeciw”, jeden „za” i jeden „wstrzymujący się”) zaopiniowała go negatywnie. W ubiegły czwartek, 2 czerwca projekt trafił wreszcie na sesję i stał się przyczyną burzliwej dyskusji.

Kto się boi bohaterów?
– Wynik konsultacji społecznych jest jednoznaczny, warto więc uszanować wolę mieszkańców, którzy wypowiedzieli się w tej sprawie – przekonywał radny Michał Rudzki, jeden z pomysłodawców nadania skwerowi imienia pułkownika Kuklińskiego. – Gmina nie musi nadawać obiektom imion honorujących wyłącznie obywateli zasłużonych dla lokalnej społeczności. Może promować także osoby zasłużone dla całego kraju – argumentował radny.

– Nie bójmy się tych wielkich postaci, może w pewnym okresie były one kontrowersyjne, ale od kilkudziesięciu lat już nie są. Jestem jak najbardziej za tym, żeby miejscu, gdzie spotyka się młodzież, gdzie przebywają dzieci, nadać imię bohatera – poparła radna Małgorzata Spirowska. Przeciwnicy pomysłu nie mogli się zdecydować, czy pułkownik Kukliński był tak znaczącą postacią, że należy mu się uznanie wyrażone w innej formie niż nadanie jego imienia skwerowi rekreacyjnemu, czy tak kontrowersyjną, że lepiej w ogóle unikać jego nazwiska. Te wątpliwości złośliwym komentarzem skwitował radny Marek Płaczek: – Rozumiem, że ta postać może być kontrowersyjna dla ludzi, którym w poprzednim systemie żyło się wygodniej. Jednak jeśli  większość mieszkańców w ankietach wypowiedziała się za nadaniem skwerowi takiej nazwy, to o czym tu dyskutować?

Prezydent Duda odsłoni tablicę?
Rada większością dziewięciu głosów „za” przy trzech „przeciwnych” i trzech  „wstrzymujących się” przyjęła uchwalę. Jej wykonanie pozostaje teraz w gestii burmistrza. A radny Rudzki ma już pomysł, jak można by to zrobić. – Zastanawiałem się nad tym, jak i kiedy powinno nastąpić uroczyste nadanie nazwy. Pamiętajmy, że 15 sierpnia płk Kukliński najprawdopodobniej zostanie podniesiony do stopnia generała. Myślę, że byłaby to dobra okazja, żeby wtedy zaplanować uroczystość odsłonięcia na skwerze tablicy już nie pułkownika, ale generała Ryszarda Kuklińskiego – sugeruje radny. – Jako pomysłodawca uchwały zamierzam również wystąpić z oficjalnym zaproszeniem na te uroczystości do najwyższych organów państwowych, np. do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Myślę, że będzie to wyjątkowa uroczystość w skali całego kraju, i mam nadzieję, że swoją obecnością uświetnią ją przedstawiciele najwyższych władz państwowych – dodaje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.