Stadion czeka na windy

Jedni się starzeją, a drudzy chcą żyć wygodniej. Dlatego zamiast wdrapywać się po schodach na czwarte piętro z zakupami czy wózkiem, mieszkańcy bloków woleliby wjechać na górę windą. Ale w Otwocku to prawdziwy luksus. Radny Marek Leśkiewicz przekonuje jednak, że można zamontować windy w starych blokach na osiedlu Stadion. A koszty inwestycji pokryje dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Radny Marek Leśkiewicz planuje już kolejne spotkanie  w sprawie instalacji wind w blokach
Radny Marek Leśkiewicz planuje już kolejne spotkanie w sprawie instalacji wind w blokach

Windy w blokach są dużą wygodą dla mieszkańców. Jednak zgodnie z prawem budowlanym są one obowiązkowe, jeśli budynek liczy co najmniej pięć pięter. Jeśli ma ich mniej, lokatorzy są skazani na schody, co w wielu przypadkach może być dużym utrudnieniem.

– Windy są niezbędne. W moim bloku na czwartym piętrze mieszka osoba niepełnosprawna, a na trzecim pani, która waży 120 kg. Musimy coś zrobić, żeby takie osoby oraz starsi ludzie nie stali się niewolnikami w swoich mieszkaniach w bloku. Dla nich zejście po schodach i wejście nimi na górę stanowi nie lada wyczyn – mówi otwocki radny Marek Leśkiewicz mieszkający na osiedlu Stadion.

Radny wpadł na pomysł, jak można zniwelować bariery architektoniczne w blokach. Proponuje, żeby zamontować windy! Przy udziale przedstawicieli Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz prezydenta Otwocka zorganizował w tej sprawie spotkanie z mieszkańcami osiedla. Wziął w nim udział Zbigniew Lasota, dyrektor Działu Finansowania Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Poinformował on, że istnieje możliwość pozyskania dofinansowania z funduszów Unii Europejskiej w wysokości do 80 proc. kosztów inwestycji na zrealizowanie takiego przedsięwzięcia.

– Tak jak zaznaczył dyrektor, należy do tego projektu dodać inwestycję fotowoltaiki (wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego – przyp. red.), aby zwiększyć parametry kryteriów ocen projektu w taki sposób, żeby pozyskać 80 proc. dofinansowania z funduszy unijnych – tłumaczy radny Leśkiewicz.

Do sfinansowania inwestycji potrzebny będzie jeszcze wkład własny. Jeśli mieszkańcy się zgodzą, będą mogli partycypować w kosztach poprzez rozłożone na kilka lat opłaty w czynszu.

Radny Leśkiewicz w imieniu mieszkańców osiedla zwrócił się już do władz spółdzielni o udostępnienie informacji na temat technicznych możliwości budowy wind w blokach administrowanych przez OSM na Stadionie. – Potem będziemy przygotowywali konkretny wniosek o pozyskanie środków unijnych – dodaje Leśkiewicz. Ma to być pierwszy w Polsce projekt dotyczący pozyskania środków unijnych na niwelowanie barier architektonicznych dla seniorów.

– Dlatego zasadne jest, aby projekt objął wszystkie budynki  na terenie miasta, które spełniają kryteria techniczne i są zarządzane przez OSM
– zaznacza radny. Władze spółdzielni analizują ten pomysł. Inicjatywę popiera prezydent Zbigniew Szczepaniak. – Jako miasto będziemy ten projekt wspierać, bo to ma sens. Do uzgodnienia są jeszcze sprawy techniczne – zaznacza w rozmowie z „Linią” prezydent.

Jakub Sudoł, wiceprezes OSM:

  • Jesteśmy w trakcie analizy pomysłu radnego. Musimy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, wszyscy pamiętamy, jak zakończyła się sprawa gali disco polo, która miała być zorganizowana w Otwocku. Na pewno ważne są sposoby finansowania projektu oraz możliwości techniczne. Proszę zwrócić uwagę, że najpierw trzeba wyłożyć pieniądze na zrealizowanie inwestycji, a dopiero potem następuje zwrot środków. Na osiedlu Stadion nie znajduje się zbyt dużo bloków mających klatki schodowe, które mogłyby służyć jako szyb windy. Więcej takich budynków jest na osiedlach Tysiąclecia oraz Śródmieście. Do tego projektu na pewno kwalifikowałyby się budynki, w których mieszczą się kluby osiedlowe: Perła i Batory, gdzie też istnieje potrzeba zamontowania wind. Musimy to wszystko sprawdzić.

One thought on “Stadion czeka na windy

  • 13 czerwca 2016 o 12:10
    Permalink

    Nie potrafił zorganizować koncertu discopolo, a chce windy budować.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.