W cieniu sosnowej palmy

10 drużyn reprezentujących powiatowe gimnazja zmagało się w miniony czwartek, 9 czerwca w IV Powiatowym Turnieju Wiedzy o Samorządzie. Minimalnie wygrały uczennice z Karczewa, po dogrywce wyprzedzając gimnazjalistów z Glinianki. Trzecie miejsce zajęli reprezentanci Celestynowa.
Młodzież wykazała się  wiedzą na temat  samorządów.  Rywalizacja była bardzo wyrównana, a różnice punktowe były niewielkie
Młodzież wykazała się wiedzą na temat samorządów. Rywalizacja była bardzo wyrównana, a różnice punktowe były niewielkie

Mottem turnieju były słowa Jana Pawła II: „Siła państwa i jego rozwój zależą w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządów, tak aby dla wszystkich w domu ojczystym starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany”. Samorządy tworzą mieszkańcy, ich obywatelska świadomość i postawa są podstawą ich funkcjonowania. Młodzież, która nasiąka tą wiedzą już w szkole, ma szanse w przyszłości stworzyć lokalne elity polityczne albo po prostu pełniej angażować się w życie swojej społeczności. Reprezentanci powiatowych gimnazjów wydają się nieźle przygotowani do takich ról.

W zmaganiach uczestniczyło 10 drużyn z: Publicznego Gimnazjum w Kołbieli im. Oskara Kolberga, Gimnazjum im. por. Józefa Czumy „Skrytego” w Celestynowie, Gimnazjum nr 1 w Józefowie im. Łączniczek Armii Krajowej, Gimnazjum „Strumienie” Stowarzyszenia Sternik w Józefowie, Gimnazjum im. ks. Józefa Poniatowskiego w Osiecku, Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Pawła II w Gliniance, Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. „Batalionu Zośka” w Otwocku, Gimnazjum nr 3 im. Tomasza Morusa w Otwocku, Publicznego Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Karczewie oraz Publicznego Gimnazjum w Sobieniach-Jeziorach.

Młodzież wykazała się merytoryczną wiedzą na temat samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Tylko kilka pytań sprawiło gimnazjalistom problem, np. pytanie o to, czym jest absolutorium. Mimo tremy uczniowie potrafili ciekawie przedstawić swoje gminy, wykazali się kreatywnością przy przygotowaniu reprezentujących je maskotek (nasi faworyci to józefowski kolorowy Eskulap i sosna o wyglądzie palmy, przygotowana przez uczniów otwockiej „Trójki”). Śmiało uczestniczyli też w dyskusji na temat pomysłu likwidacji gimnazjów, co było jednym z turniejowych zadań.

– Nowym pomysłem było w tym roku wysłanie uczestników na gminne komisje, by przyjrzeli się pracy samorządu od kuchni. Miało ich to też przygotować do tego zadania, polegającego na wcieleniu się w role radnych powiatu otwockiego debatujących na posiedzeniu komisji edukacji, kultury i sportu. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale i umiejętnościami erudycyjnymi oraz dyplomatycznymi – mówi Jędrzej Sudnikowicz, Kierownik Biura Kultury i Promocji Powiatu Otwockiego, który podczas  turniejowej rozgrywki pełnił rolę przewodniczącego komisji.

W jury konkursu zasiedli: Roman Zdunik (przewodniczący) i Aneta Bartnicka – członkowie zarządu powiatu w Otwocku, Honorata Tarnowska – kierownik Biura Rady Powiatu, oraz niżej podpisany reprezentant „Linii Otwockiej”.

Rywalizacja była bardzo wyrównana, a różnice punktowe w czołówce były niewielkie. W finale okazało się, że reprezentacja Glinianki (Izabela Twardowska, Jakub Ganowski i Bartosz Gańko) remisuje z drużyną z Karczewa (Wiktoria Trzepałka, Monika Adamiec i Marta Ciszkowska). Obie drużyny zdobyły po 65 punktów i konieczna była dogrywka, która dała ostatecznie zwycięstwo karczewiankom. Trzecie miejsce, z dorobkiem 64 punktów, zdobyli uczniowie z Celestynowa (Mateusz Ładno, Karolina Nowak i Aleksandra Ciborska).

  • monika.ciszkosdka@onet.pl says:

    Brawo Karczew gratulacje☺

One thought on “W cieniu sosnowej palmy”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl