Muzyczna uczta na Kresach

W pierwszy weekend czerwca kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski na otwockich Kresach stał się centrum muzyki religijnej w Polsce. Z całego kraju, a nawet z zagranicy, przyjechali tu artyści biorący udział w festiwalu Sacrosong. Po dwudniowych przesłuchaniach najlepsi mieli okazję zaprezentować się przed otwocką publicznością podczas koncertu laureatów. Gościem honorowym był Jego Ekscelencja Biskup Marek Solarczyk.

Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej Sacrosong na stałe wpisał się do kalendarza otwockich imprez, gdyż w tym roku odbył się on już po raz czwarty. Jak co roku do Otwocka zjechali soliści, a także grupy muzyczne z Polski, głównie z okolic Warszawy, oraz goście z Białorusi i Litwy. W sumie do konkursu przystąpiło 21 zespołów i solistów. – Goście z zagranicy nocowali u naszych parafian, którym bardzo dziękuję za tę gościnność – mówił podczas koncertu organizator festiwalu ks. proboszcz Jan Śmigasiewicz.

Uczestnicy festiwalu zgodnie z regulaminem zostali podzieleni na  cztery kategorie: soliści, chóry, schole dziecięce i zespoły młodzieżowe. Jednak aby wystąpić podczas niedzielnego koncertu laureatów, musieli najpierw przejść eliminacje. Polegały one na występie przed profesjonalnym jury. Prze-słuchania odbywały się od piątkowego wieczora aż do późnego sobotniego popołudnia w dolnym kościele parafialnym.

Niedzielny koncert finałowy zaczął się od części oficjalnej, w której goście honorowi, a zarazem patroni tego wydarzenia, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk oraz prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak, wręczyli najlepszym w poszczególnych kategoriach nagrody pieniężne ufundowane przez miasto. Następnie laureaci zaprezentowali się otwockiej publiczności.

W kategorii soliści pierwsze miejsce zajęła Alicja Bieńkowska z Otwocka, zaś pozostałych miejsc nie obsadzono. Wśród scholi dziecięcych najlepszy okazał się chór Andromeda ze SP nr 6 w Otwocku. Drugie miejsce zajęła schola Szkoły Katolickiej św. Rodziny z Otwocka–Świdra, zaś trzecie miejsce przyznano scholi dziecięcej z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Kresów. Za najlepszy zespół młodzieżowy uznano trzyosobowy Gaudentes z parafii Zesłania Ducha Świętego w Ząbkach. Tuż za nim uplasowała się rockowa grupa Kultywacja z Warszawy oraz zespół młodzieżowy ze Świdra. W kategorii chórów najlepszy okazał się Tibi Domine z warszawskiej parafii Najświętszego Zbawiciela. Wysokie oceny jurorów zyskały też chór Zgoda z Brześcia i chór Kraj Rodzinny z Mińska. Zajęły one odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Organizatorzy przewidzieli również wyróżnienia za wykonanie poszczególnych elementów utworów. Wyróżnienie za tzw. radość śpiewu otrzymała schola dziecięca z parafii Miłosierdzia Bożego na Ługach. Scholę Dzieci Bożych z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie doceniono za napisanie piosenki „Krok w krok”. Uznanie w oczach jury za profesjonalizm wykonania znalazły też zespół trzech tenorów Vies Bonum z Mińska na Białorusi oraz chór Cantus Cordis, również z Białorusi, za wykonanie „Hymnu Trzeciego Tysiąclecia”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.