Radni nie sprzedali garaży

Spółdzielnia chce tanio kupić, miasto – sprzedać po dobrej cenie, a i tak za transakcję zapłacą posiadacze garaży. Mieszkańcy osiedla Batorego od dawna czekają na to, żeby zostać właścicielami terenu, na którym stoją ich garaże. Spółdzielnia chce go odkupić od miasta z 99-procentową bonifikatą. Na taką zniżkę nie zgodzili się jednak radni.
Radni ustalą ile mieszkańcy zapłacą za wykup gruntu pod garażami
Radni ustalą ile mieszkańcy zapłacą za wykup gruntu pod garażami

Podczas sesji rady miasta, która odbyła się 30 maja, projekt uchwały w sprawie wykupu gruntu z 99-procentową bonifikatą został przegłosowany negatywnie.

– Nie musimy ustalać bonifikaty na poziomie 99 proc. Bez niej ten teren jest wart 160 tys. zł – mówił przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Przypomniał on, że miasto będzie teraz zamieniało się ze spółdzielnią nieruchomościami znajdującymi się pomiędzy osiedlami Ługi a Morskie Oko (ma to związek z planami budowy boiska na należącym teraz do OSM terenie na os. Ługi, o czym „Linia” pisała w połowie maja). – Mamy jeszcze do uregulowania kwestię przejęcia dróg okalających osiedle Batorego. Jest to teren bezpośrednio graniczący z garażami. Jeżeli przejmiemy drogi, a ich remont będzie kosztował miasto ok. 300 tys. zł, to zastanówmy się, czy jest sens teraz dawać tak wysoką bonifikatę i przekazać teren spółdzielni, żeby później jeszcze odebrać od niej teren i przejąć na utrzymanie przez miasto. W tej sytuacji gdybyśmy zgodzili się na bonifikatę, to nie w takiej wysokości. Decyzja w tej sprawie powinna być poprzedzona rozmowami ze spółdzielnią. Teraz powinniśmy odrzucić projekt uchwały – skutecznie przekonywał radnych Margielski.

Grunt pod blokami i niektórymi garażami na osiedlu Batorego stanowi własność spółdzielni w 2006 roku. Wtedy udzielona przez miasto bonifikata przy sprzedaży wyniosła 99 proc. Do przejęcia pozostała jeszcze część działki o powierzchni 2 tys. 235 m2, na której znajduje się pozostałych 70 garaży. Opłata roczna z tytułu dzierżawy, jaką wnosi teraz do miasta OSM, to 1 303 zł. Od rady miasta zależy wysokość zniżki udzielonej spółdzielni przy wykupie tego terenu. Przy 99-procentowej bonifikacie OSM zapłaciłaby jedynie 1 067 zł, przy zniżce sięgającej 95 proc. – 5 335 zł, a przy 85 proc. – 16 tys. zł. Za wykup ziemi pod garażami będą musieli de facto zapłacić mieszkańcy, zwracając spółdzielni poniesione koszty, bo to ona przeprowadzi transakcję z miastem. Nie zmieni to faktu, że właściciele garaży nadal będą musieli uiszczać comiesięczną opłatę do OSM. Zyskają oni jednak udział w gruncie pod garażami, a i ich wartość z pewnością wzrośnie.

Wiceprezes OSM Jakub Sudoł przyznał w rozmowie z „Linią”, że wierzy, iż uda się dojść do porozumienia z miastem w kwestii wysokości bonifikaty. Zaznaczył, że jest gotowy do rozmów. Mieszkańcy osiedla Batory już od dłuższego czasu czekają na decyzję. Radni do sprawy mają wrócić na komisji, aby wypracować stanowisko i potem przegłosować je na sesji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.