Wołajcie sapera!

W tym roku na Dąbrowieckiej Górze znów zaroi się od mundurowych i będzie głośno od huku wystrzałów. Uczestnicy pikniku militarnego, który odbędzie się w niedzielę, 26 czerwca, będą świętować 75-lecie istnienia schronów w tym miejscu.
Dąbrowiecka Góra ze swoimi dwoma schronami ożyje za sprawą  grup rekonstrukcyjnych i grona pasjonatów
Dąbrowiecka Góra ze swoimi dwoma schronami ożyje za sprawą grup rekonstrukcyjnych i grona pasjonatów

Hubert Trzepałka i spółka, czyli Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” Koło Terenowe „Przed- moście Warszawa Bunkry”, znów szykują fiestę dla wszystkich miłośników militariów. Dąbrowiecka Góra ze swoimi dwoma schronami ożyje za sprawą grup rekonstrukcyjnych i grona pasjonatów. W programie będzie oczywiście inscenizacja bitwy – ulubiony element widzów. Nie będzie to jednak jedyny tego dnia pokaz.

– W południe szykujemy pokaz minerski „Ukryta śmierć” z użyciem pirotechniki. Specjaliści zaprezentują zakładanie i rozminowywanie pól minowych – zaprasza Hubert Trzepałka. – Z kolei około godziny 15 odbędzie się inscenizacja szturmu na Punkt Oporu Dąbrowiecka Góra z udziałem grup rekonstrukcyjnych, pojazdów i pirotechniki. Odtworzymy hipotetyczne starcie zwiadu 2. armii pancernej z niemiecką obsadą pozycji „Przedmoście Warszawa” z 29 lipca 1944 roku – zapowiada Trzepałka.

Na zwiedzających czeka wiele innych atrakcji, dostępnych w godzinach 10-18. Wśród nich znajdą się: dioramy muzeów i grup rekonstrukcji historycznej w mundurach z epoki, wystawa zabytkowych pojazdów z okresu II wojny światowej, jedyny na Mazowszu wyremontowany schron z czasów wojny, system rowów strzeleckich i zapór przeciwpiechotnych, kuchnia polowa z wojskową grochówką.

Współorganizatorem wydarzenia jest Nadleśnictwo Celestynów. Patronami medialnymi są „Linia Otwocka”, „Tuba Otwocka”, „Celestynka” i TVP3.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.