Mają swój (za)kącik

Dzieci mieszkające w Zakręcie wreszcie się doczekały! Mają w końcu bezpieczne miejsce do zabawy. Na Dzień Dziecka otrzymały swój „Zakącik”, czyli w pełni wyposażony nowoczesny plac zabaw u zbiegu ulic Sosnowej i Świerkowej. Mieszkańcy planują tu jeszcze budowę świetlicy, boiska do siatkówki oraz miejsca do grillowania.

O powstanie Rodzinnego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Zakącik” mieszkańcy Zakrętu zabiegali od kilku lat. Dotychczas jednak gmina zawsze miała inne priorytety. Na działce, gdzie mieści się „Zakącik”, początkowo miało zostać zbudowane nowe przedszkole. Gdy to się nie udało, podjęto decyzję o przeznaczeniu terenu na miejsce do integracji lokalnej społeczności, w tym na nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Należąca wtedy do rady sołeckiej obecna radna Wiązowny Aleksandra Rutkowska przygotowała projekt o dofinansowanie budowy placyku z Lokalnej Grupy Działania. Jednak nie udało się zdobyć pieniędzy na ten cel. Sołtys skrzyknął więc mieszkańców do uporządkowania terenu. W 2011 roku z okazji Dnia Ziemi i na zakończenie akcji sprzątania okolicy odbyło się tu pierwsze spotkanie integracyjne przy ognisku. Z każdym rokiem część pieniędzy z funduszu sołeckiego przeznaczano na zagospodarowywanie terenu.

– W 2013 roku z funduszu naszego sołectwa przeznaczyliśmy 10 940 zł na ogrodzenie i oświetlenie działki – mówi Daniela Kuśmierczuk, która od wielu lat należy do rady sołeckiej Zakrętu. Przez kilka lat mieszkańcy mogli liczyć jedynie na własne środki i siły. Aż do roku 2015 roku, gdy do blisko 29 tys. zł przeznaczonych z sołectwa na plac prawie 59 tys. zł dołożyła gmina. Radna Rutkowska zorganizowała jeszcze tzw. inicjatywę lokalną, dzięki której udało się pozyskać dodatkowe kilka tysięcy złotych od osób prywatnych. W tym roku dzięki kolejnemu montażowi finansowemu środków sołeckich (20 tys. zł) oraz gminnych (43 tys. zł) dzieci z Zakrętu doczekały się wreszcie pięknego placu zabaw.

Oficjalne otwarcie „Zakącika” odbyło się w Dniu Dziecka, a oprócz mieszkańców Zakrętu, członków rady sołeckiej i radnych z tamtego okręgu Aleksandry Rutkowskiej i Andrzeja Cholewy także uczestniczył w nim zastępca wójta Wiązowny Tomasz Kostyra.

Dla mieszkańców Zakrętu plac zabaw to dopiero początek zagospodarowywania działki u zbiegu ulic Sosnowej i Świerkowej. – Chciałabym, żeby powstała tu jeszcze jakaś świetlica, żebyśmy mieli własne miejsce do integracji mieszkańców i spotkań sołeckich, które musimy organizować w szkole – mówi Daniela Kuśmierczuk. Żeby tak się stało, potrzebna jest odpowiednia droga dojazdowa. Urząd gminy już nad tym myśli, bo w planach ma przebudowanie ulic Długiej i Świerkowej, tak by spełniały one warunki przeciwpożarowe. Jeśli dołożymy do tego determinację mieszkańców Zakrętu, to powstanie pozostałej infrastruktury na placu jest tylko kwestią czasu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.