Marzę, żeby normalnie chodzić

Chce żyć jak zwykła nastolatka! 12-letnia Wiktoria Książek ma dziecięce porażenie mózgowe. Jej największym marzeniem jest móc biegać i tańczyć jak rówieśnicy. Taką szansę daje jej przeszczep komórek macierzystych. Zabiegi są jednak bardzo kosztowne. Potrzeba prawie 60 tys. zł, a leczenia tą metodą nie refunduje NFZ.
Pomóż spełnić największe marzenie Wiktorii. – Chciałabym normalnie chodzić i być jak moi rówieśnicy – mówi 12-latka
Pomóż spełnić największe marzenie Wiktorii. – Chciałabym normalnie chodzić i być jak moi rówieśnicy – mówi 12-latka

Wiktoria urodziła się zbyt wcześnie. – Przyszła na świat w siódmym miesiącu ciąży. Niedługo po narodzinach przestała oddychać i trafiła na OIOM. Lekarze długo walczyli o jej życie i udało im się wyrwać naszą córeczkę ze szponów śmierci – wspomina Agnieszka Książek, mama dziewczynki. – Myśleliśmy, że najgorsze mamy już za sobą. Wiktoria wymagała jednak intensywnej rehabilitacji. Trafiliśmy do specjalistycznego ośrodka w Zagórzu. Tam usłyszeliśmy straszną diagnozę. Okazało się, że nasza córeczka ma dziecięce porażenie mózgowe. Wiktoria miała nigdy nie mówić i nie chodzić
– wspomina ze łzami w oczach pani Agnieszka.

To był cios dla rodziców, ale nie poddali się. Zapewnili Wiktorii wszystko, co mogli, aby lepiej się rozwijała. – Dzięki rehabilitacji i różnym zabiegom nasza córeczka wyrosła na wspaniałą nastolatkę. Uczęszcza do Szkoły Podstawowej w Rudzienku, ma wielu przyjaciół. Dobrze się uczy, wygrywa konkursy recytatorskie, ma wiele zainteresowań, uwielbia wyjazdy nad morze i modne ubrania. Wiktoria ma piękny głos i chciałaby zostać piosenkarką. Sprawia wrażenie, jakby była zwykłą nastolatką, ale nie do końca tak jest – tłumaczy mama dziewczynki.

Wiktoria ma duże problemy z poruszaniem się, bo porażenie dotknęło przede wszystkim nóg i częściowo rąk. Chodzi przy pomocy sprzętu nazywanego trójnogiem.

– Rehabilitacja przynosi efekty, bo córka jeździ również na trójkołowym rowerze. Ma wiele pragnień, ale jej największym marzeniem jest to, żeby była jak jej rówieśnicy, aby nikt na ulicy nie wytykał jej palcami, aby mogła normalnie chodzić, a nawet tańczyć – przyznaje pani Agnieszka.

Dlatego rodzice dziewczynki wciąż szukają terapii, które pomogą jej prawidłowo się rozwijać, aby w przyszłości mogła normalnie się poruszać. – Taką szansą jest leczenie eksperymentalne w postaci przeszczepu komórek macierzystych – mówi z nadzieją Agnieszka Książek. Metoda polega na wymianie wadliwie funkcjonujących komórek na prawidłowe komórki macierzyste. Takie zabiegi wspomagają regenerację uszkodzonych neuronów, a tym samym łagodzą objawy choroby. – Okazało się, że Wiktoria została zakwalifikowana do leczenia eksperymentalnego mezenchymalnymi komórkami macierzystymi w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie – cieszy się pani Agnieszka. – Efekty tej terapii są zaskakujące i skuteczne. Dlatego wierzę, że przeszczep komórek pomoże również Wiktorii – dodaje z nadzieją mama 12-latki.

Dziewczynka miałaby przejść pięć zabiegów, podczas których otrzymałaby dożylnie komórki macierzyste. – Niestety terapia jest kosztowna. Każda dawka kosztuje ponad 10,5 tys. zł. Do tego dochodzą koszty pobytu w szpitalu. Łącznie potrzebne jest około 60 tys. zł – mówi ze smutkiem pani Agnieszka. – Odłożyliśmy trochę pieniędzy, ale to wciąż za mało. Miesięcznie wydajemy ponad 1,2 tys. zł na rehabilitację córki, dlatego nie stać nas na sfinansowanie kosztownych zabiegów – przyznaje.

Przez kilka miesięcy, m.in. w szkołach w Kołbieli, trwała zbiórka pieniędzy dla Wiktorii. Uczniowie zebrali około 7 tys. zł, ale to nie wystarczy. Dlatego rodzice dziewczynki proszą Czytelników „Linii” o wsparcie. – Apelujemy do ludzi dobrej woli o pomoc. Dzięki temu nasza córka będzie miała szansę normalnie chodzić, tańczyć, spełnić swoje marzenia i być szczęśliwa jak inne nastolatki – proszą rodzice dziewczynki.

Jak pomóc?

  • Wystarczy wpłacić dowolną kwotę na konto:
    Fundacja „Serce dla Maluszka” ul. Kowalska 89, Biała Podlaska numer: 85 1160 2202 0000 0001 9214 1142. Koniecznie z dopiskiem w tytule: Wiktoria Książek.
  • Akcję możesz wesprzeć również na stronie:
    http://www.siepomaga.pl/komorkidlawiktorii, gdzie można dokonać przelewu lub płatności SMS-em.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.