Wielkie święto wsi na OKS-ie

Klamka zapadła. W tym roku dożynki województwa mazowieckiego odbędą się 4 września na terenie Otwockiego Klubu Sportowego. Mimo że otwoccy radni nie dali na ten cel pieniędzy, miasto zorganizuje imprezę wspólnie z władzami powiatu i marszałkiem województwa.

dozynki

Kolorowy korowód wieńców dożynkowych, występy zespołów ludowych (ma przyjechać Mazowsze), gwiazdy disco polo, wystawa najnowocześniejszego sprzętu rolniczego i wiele innych atrakcji czeka mieszkańców Otwocka jesienią podczas wojewódzkich dożynek. Będzie to jednodniowa impreza na terenie OKS-u, odbywająca się m.in. na boisku. Ale poza tymi atrakcjami mieszkańców czekają też niewielkie utrudnienia. Przewidywane jest zamknięcie ul. Karczewskiej (na odcinku od szpitala do Karczewa), która będzie służyła jako droga ewakuacyjna. Ponadto mają tam zostać rozstawione kramy z lokalnymi przysmakami.

Dożynki na stulecie miasta
Rozmowy o organizacji dożynek w stolicy powiatu toczyły się między władzami samorządów już od kilku miesięcy. Pomysł o ich organizacji popiera prezydent Zbigniew Szczepaniak, który w ten sposób chciał uatrakcyjnić obchody stulecia miasta o jeszcze jedno wydarzenie kulturalne. – Są to dożynki wojewódzkie organizowane przez marszałka i starostwo, a my jako miasto też chcemy się w nie włączyć – zapewniał prezydent podczas sesji 9 czerwca.
Otwock jako współorganizator imprezy miał przeznaczyć na ten cel 70 tys. zł (tyle wykłada powiat, a marszałek przeznacza na imprezę ok. 115 tys. zł). Na to nie zgodzili się jednak otwoccy radni. Uważają oni, że miasto ma wiele innych pilniejszych potrzeb, i zamiast dać pieniądze na dożynki, dofinansowali inwestycje drogowe (ul. Malborską, Łąkową i Wrońskiego). – Otwock nie jest gminą wiejską, a dożynki są świętem rolników i to oni powinni być w centrum uwagi, a nie władze, które na tym wydarzeniu próbują się wypromować – komentuje przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Mimo decyzji radnych prezydent zapewnia, że święto plonów zostanie zorganizowane na OKS-ie.

– Dożynki będą w Otwocku, nawet jeśli radnym to się nie podoba. Istnieją historyczne uwarunkowania wsi, które są teraz w granicach miasta Otwocka. To są dożynki przede wszystkich wojewódzkie – podkreśla rangę imprezy prezydent. – Jeżeli dla radnych to jest „wieś”, to trudno. Co innego, gdyby to były dożynki miejskie czy powiatowe. Po 4 września będzie można ocenić, czy impreza tej rangi była godna tego, by się tu odbyć, czy nie – powiedział w rozmowie z „Linią” Zbigniew Szczepaniak. Prezydent nie chce na razie zdradzić, w jaki sposób Otwock pokryje koszty organizacji dożynek.

Urząd marszałkowski potwierdza
Sprawdziliśmy, że urząd marszałkowski nie planuje zmiany lokalizacji rolniczego święta. – Organizacja dożynek w Otwocku jest już potwierdzona. Impreza odbędzie się 4 września. Mamy za sobą pierwsze posiedzenie komitetu, podczas którego zostały wstępnie podzielone zadania. Przedstawiono też plan sytuacyjny i organizacyjny wydarzeń odbywających się wokół stadionu i na terenie Otwocka – informuje Marta Milewska z urzędu marszałkowskiego.

Zapytaliśmy, czy sfinansowanie części kosztów organizacji dożynek jest obowiązkiem Otwocka. – Samorząd województwa nie gromadzi w jednej puli pieniędzy od poszczególnych samorządów na zorganizowanie dożynek. Organizacja imprezy odbywa się na zasadzie podziału zadań między partnerów. To, czy dany samorząd poniesie koszty za zadania, do realizacji których się zobowiązał, zależy wyłącznie od niego. Trzeba też pamiętać, że może daną usługę bądź zadanie zrealizować m.in. ze środków własnych, z pieniędzy pozyskanych od sponsorów albo bezkosztowo z własnych zasobów. Jeśli chodzi o sam koszt organizacji dożynek, to jest on trudny do oszacowania, bo nie składają się na niego wyłącznie zakupy bądź usługi zewnętrzne. Jest to również wkład np. służb mundurowych, które realizują zadania własnymi siłami i przy użyciu swojego sprzętu – otrzymaliśmy odpowiedź
z urzędu marszałkowskiego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.