Chrzest Polski na skwerze
Rok szkolny już się skończył, ale takie lekcje historii mogłyby się odbywać nawet w wakacje. Na Skwerze im. św. Jana Pawła II odbyła się inscenizacja chrztu Polski i związanej z nim uroczystości zaślubin Mieszka I z Dobrawą. W tym roku obchodzimy 1050. rocznicę tego wydarzenia.
Żywa lekcja historii rozpoczęła się od prezentacji zwyczajów związanych ze średniowiecznym stylem życia. Wokół fontanny stanął słowiański gród. Mieszkańcy odwiedzający poszczególne stanowiska mogli dowiedzieć się, w jaki sposób przed wiekami tworzono ubrania lub elementy uzbrojenia, jak przygotowywano posiłki czy wykonywano naczynia. Pokazom towarzyszyły warsztaty, podczas których można było spróbować swoich sił w lepieniu z gliny, czerpaniu papieru, pisaniu gęsim piórem, lakowaniu pieczęci czy robieniu wianków.
Drugą część imprezy stanowiło fabularne widowisko, którego kanwą były zaślubiny Mieszka, pierwszego władcy Polski, z czeską księżniczką Dobrawą i przyjęcie przez Polskę chrztu. Ślub był inspiracją do tego, by zaprezentować zebranym słowiańskie obrzędy, zwyczaje i zabawy, a także bardziej współczesne tradycje, tańce oraz stroje ludowe. Przedstawienie miało charakter interaktywny, więc w takich zwyczajach jak skakanie przez ogień, rzucanie wianków na wodę czy udział w orszaku weselnym zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy „uczestniczyli” dosłownie.
Inscenizację przygotowały gru-py rekonstrukcyjne zajmujące się badaniem i popularyzacją średniowiecznych tradycji oraz dzieci i młodzież wraz z opiekunami uczestniczącyw zajęciach w józefowskim Miejskim Ośrodku Kultury. Wśród nich były: Młodzieżowy Teatr Generacja, Zespół Wokalny Mokka, dziecięcy Zespół Isadora i Zespół Tańca Polskiego. Dwie ostatnie grupy dały perfekcyjny pokaz tradycyjnych zabaw i tańców polskich, czym wzbudziły zasłużony aplauz widowni. Ale nie tylko najmłodsi świetnie bawili się podczas inscenizacji. W nastrój epoki wczuły się również przedstawicielki Klubu Kobiet Pro 50+, które ubrane w słowiańskie stroje, dołączyły do orszaku weselnego.