Chrzest Polski na skwerze

Rok szkolny już się skończył, ale takie lekcje historii mogłyby się odbywać nawet w wakacje. Na Skwerze im. św. Jana Pawła II odbyła się inscenizacja chrztu Polski i związanej z nim uroczystości zaślubin Mieszka I z Dobrawą. W tym roku obchodzimy 1050. rocznicę tego wydarzenia.

zaślubiny mieszka z dobrawą 21

Żywa lekcja historii rozpoczęła się od prezentacji zwyczajów związanych ze średniowiecznym stylem życia. Wokół fontanny stanął słowiański gród. Mieszkańcy odwiedzający poszczególne stanowiska mogli dowiedzieć się, w jaki sposób przed wiekami tworzono ubrania lub elementy uzbrojenia, jak przygotowywano posiłki czy wykonywano naczynia. Pokazom towarzyszyły warsztaty, podczas których można było spróbować swoich sił w lepieniu z gliny, czerpaniu papieru, pisaniu gęsim piórem, lakowaniu pieczęci czy robieniu wianków.

Drugą część imprezy stanowiło fabularne widowisko, którego kanwą były zaślubiny Mieszka, pierwszego władcy Polski, z czeską księżniczką Dobrawą i przyjęcie przez Polskę chrztu. Ślub był inspiracją do tego, by zaprezentować zebranym słowiańskie obrzędy, zwyczaje i zabawy, a także bardziej współczesne tradycje, tańce oraz stroje ludowe. Przedstawienie miało charakter interaktywny, więc w takich zwyczajach jak skakanie przez ogień, rzucanie wianków na wodę czy udział w orszaku weselnym zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy „uczestniczyli” dosłownie.

Inscenizację przygotowały gru-py rekonstrukcyjne zajmujące się badaniem i popularyzacją średniowiecznych tradycji oraz dzieci i młodzież wraz z opiekunami uczestniczącyw zajęciach w józefowskim Miejskim Ośrodku Kultury. Wśród nich były: Młodzieżowy Teatr Generacja, Zespół Wokalny Mokka, dziecięcy Zespół Isadora i Zespół Tańca Polskiego. Dwie  ostatnie grupy dały perfekcyjny pokaz tradycyjnych zabaw i tańców polskich, czym wzbudziły zasłużony aplauz widowni. Ale nie tylko najmłodsi świetnie bawili się podczas inscenizacji. W nastrój epoki wczuły się również przedstawicielki Klubu Kobiet Pro 50+, które ubrane w słowiańskie stroje, dołączyły do orszaku weselnego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.