Sprawdź organizatora i autokar

Wysyłasz dziecko na letni obóz lub kolonie? Upewnij się, że będzie to bezpieczna podróż, a o wypoczynek twojej pociechy zadbają profesjonaliści. Koniecznie sprawdź organizatora wyjazdu, a zanim autokar ruszy w drogę, poproś o kontrolę techniczną pojazdu.

kontrola

Co roku policjanci z drogówki kontrolują autokary, które przewożą małych wczasowiczów na miejsce wypoczynku. Sprawdzają oni stan techniczny pojazdów, zaglądają do silnika, pod koła, sprawdzają hamulce i inne zakamarki autokaru.

– Funkcjonariusze kontrolują nie tylko pojazd, ale  również niezbędne dokumenty, a przede wszystkim sprawdzają trzeźwość kierowców i to, czy są wypoczęci – podkreśla st. asp. Sylwia Durlik z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

Stały punkt kontroli autokarów w Otwocku znajduje się przy ul. Andriollego, na parkingu obok cmentarza. Jeśli chcemy, by pojazd został sprawdzony, trzeba uprzedzić o tym policjantów przynajmniej 48 godzin przed planowaną podróżą, dzwoniąc pod nr 22 779 40 91 lub 22 604 12 14.

– Kontrole odbywają się również od poniedziałku do piątku w godz. 6-9.30 na parkingu przed halą Torwar przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie – informuje komisarz Joanna Węgrzyniak z Komendy Rejonowej Praga Południe. Szczegółowe informacje udzielane są pod nr tel. 22 603 77 55 lub 56 (przez całą dobę) i 22 603 77 18 (pon.-pt. w godz 8-16).

Na stronie http://www.bezpiecznyautobus.gov.pl można samemu sprawdzić, czy autokar, którym pojedzie  dziecko, jest sprawny, ma aktualne badania techniczne i ubezpieczenie. Wystarczy wpisać jego numer rejestracyjny, aby otrzymać podstawowe informacje dotyczące pojazdu.

Ale to jeszcze nie wszystko. Najpierw koniecznie sprawdź, czy obóz lub kolonie zostały zarejestrowane w kuratorium oświaty. Możesz to zrobić na rządowej stronie internetowej http://www.wypoczynek.men.gov.pl/ Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie zgłoszone są wszystkie zorganizowane formy wypoczynku. Dzieci są wtedy pod opieką straży pożarnej, sanepidu i kuratorium. Jeśli na liście nie ma nazwy firmy lub nazwiska organizatora wypoczynku, to dzieci nie powinny jechać na oferowane przez nich kolonie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Trzeba sprawdzić, czy firma lub biuro podróży organizujące letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży działa legalnie. Dowodem na to jest wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, który prowadzi wojewoda. Poza tym organizator kolonii czy obozów musi mieć pozwolenie kuratorium na prowadzenie wypoczynku w danym miejscu i terminie. To, czy je ma, sprawdzisz w kuratorium oświaty w województwie, w którym wypoczywa dziecko. Jeśli kolonie odbywają się w miejscowości nad wodą, organizator musi mieć zgodę sanepidu na korzystanie z kąpieliska.

Warto również zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach będą mieszkali mali wczasowicze. Pamiętaj, że możesz zażądać od organizatora okazania karty kwalifikacyjnej budynku. Zanim dziecko wyjedzie, rodzic powinien wspólnie z nim zapoznać się z regulaminem imprez odbywających się podczas kolonii czy obozu. Wtedy kolonista będzie wiedział, jakie zasady go obowiązują.

– Warto przed wyjazdem omówić z dzieckiem podstawowe zasady bezpieczeństwa, przypomnieć, co wolno, a czego nie należy robić nad wodą – dodają policjanci.

One thought on “Sprawdź organizatora i autokar

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.