Uczcili pamięć generała

Już po raz 10 w willi należącej w przeszłości do gen. Stefana Grota-Roweckiego odbył się wieczór poświęcony jego pamięci. W tym roku gościem honorowym uroczystości był wnuk generała Stefan Mielczarski, który przyjechał do Józefowa z dalekiej Australii, gdzie na co dzień mieszka. Punktem kulminacyjnym imprezy była przygotowana przez nowych właścicieli willi premiera spektaklu „Postrzyżyny Siemowita”.

Wśród józefowskich sosen wykluły się młode talenty aktorskie

Legendarny przywódca Armii Krajowej i jeden z założycieli skautingu na ziemiach polskich gen. Stefan Rowecki, ps. „Grot”, przez pewien mieszkał w Józefowie, w Willi Jeżewo znajdującej się przy ulicy noszącej od kilku lat jego imię. Ten fakt przed laty zainspirował obecnych właścicieli willi, artystów Kingę i Arkadiusza Głogowskich, do zainicjowania corocznych spotkań upamiętniających postać i dokonania generała, nazywanych wieczornicami pamięci gen. Roweckiego. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło ok. 250 osób, w tym m.in. żołnierze AK i orkiestra dęta OSP z Karczewa. Gościem honorowym wieczornicy był wnuk generała Stefan Mielczarski. Choć od wielu lat mieszka on w Australii, wciąż tęskni za Polską i rozważa powrót do ojczyzny, o czym mówił podczas spotkania.

Głównym punktem imprezy była jednak premiera spektaklu „Postrzyżyny Siemowita” w reżyserii Arkadiusza Głogowskiego, wystawiona na plenerowej scenie przed willą. Reżyser, odpowiadający również za scenografię i choreografię, zagrał też dwie role – Piasta oraz Mieszka I. Na scenie partnerowali mu żona Kinga, która wcieliła się w postać Dobrawy oraz Rzepichy, a także syn Gotard grający tytułowego Siemowita. W pozostałych rolach wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. św. Rodziny w Otwocku-Świdrze.

Po spektaklu odbył się pokaz walki na miecze, zaś najmłodsi aktorzy otrzymali drobne upominki od józefowskiego Stowarzyszenia Bezpieczna Młodość im. „Grzegorza”. Impreza zakończyła się wspólną potańcówką na deskach plenerowej sceny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.