Uwaga na wiatrołomy!

Burze z huraganowym wiatrem przechodzące przez nasz region spowodowały wiele szkód, m.in. na terenach leśnych. Straty są na tyle duże, że leśnicy nadal usuwają skutki wichury i ostrzegają przed wiatrołomami.
Amatorom spacerów i grzybiarzom leśnicy stanowczo odradzają wchodzenie pomiędzy połamane i powalone przez wiatr drzewa
Amatorom spacerów i grzybiarzom leśnicy stanowczo odradzają wchodzenie pomiędzy połamane i powalone przez wiatr drzewa

W ostatnich tygodniach przez Polskę przeszły gwałtowne burze z silnymi, porywistymi wiatrami. Ich skutki możemy obserwować również na naszym terenie. Poza wieloma szkodami, jakie nawałnica wyrządziła w indywidualnych domostwach, wichura uszkodziła drzewa w lesie.

– Nasi pracownicy każdego dnia wkładają ogromny wysiłek w usuwanie skutków huraganu. Mimo to w lasach czyha jeszcze wiele niebezpiecznych wiszących drzew – mówi w rozmowie z „Linią Otwocką” nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów Artur Dawidziuk.

W związku z tym leśnicy apelują do miłośników wędrówek po lesie o zachowanie szczególnej ostrożności.

– Amatorom spacerów i grzybiarzom stanowczo odradzamy wchodzenie pomiędzy połamane i po- walone przez wiatr drzewa. Przebywanie na takim terenie jest bardzo niebezpieczne. Wiele drzew zostało tylko nadłamanych i przy każdym, nawet małym wietrze,  może się zwalić na ziemię. Dlatego zachęcamy wszystkich do omijania terenów, na których zalegają wiatrołomy. Spacerujmy w innych, bardziej bezpiecznych miejscach lasu – radzi nadleśniczy.

Ważne

  • Unikajmy miejsc z powalonymi, poderwanymi, zawieszonymi drzewami.
  • Nie wchodźmy do lasu podczas silniejszych podmuchów wiatru.
  • Szczególnie uważajmy na ogień – powalone drzewa zwiększają zagrożenie pożarowe.
  • Chodząc po lesie, patrzmy także do góry – idąc tropem dorodnych jagód, łatwo możemy nieświadomie wejść pod wiszącą sosnę.
  • Zwracamy uwagę na oznakowania w lesie.
  • Zachowujmy zdrowy rozsądek – pochylone, zawieszone drzewo to nie jest dobra okazja do sprawdzenia swoich umiejętności akrobatycznych.
  • Leśnicy wprowadzili oznakowania miejsc szczególnie niebezpiecznych, prosimy o zastosowanie się do nich.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.