Pogonili Niemca!

W ubiegłym roku Polacy musieli uznać wyższość niemieckich wojsk, które w trakcie otworzonej bitwy z czasów kampanii wrześniowej rozbiły nasze oddziały. Teraz to Niemcy zmuszeni byli uciekać przed żołnierzami Armii Czerwonej i polskim oddziałem ułanów. A wszystko działo się podczas Pikniku Militarnego w Celestynowi.

Celestynowskie pikniki militarne już na dobre wpisały się do kalendarza imprez naszego powiatu. W niedzielę, 10 lipca na łąkach między Regutem, a Celestynowem odbyła się kolejna edycja imprezy organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury. W tym roku licznie zebrana publiczność mogła przenieść się do 1944 roku. Grupy rekonstrukcyjne odtworzyły bitwę, podczas której wojska niemieckie, wycofujące się z powodu ofensywy Armii Czerwonej, pacyfikowały polskie wsie. Uciekający żołnierze Wehrmachtu spalili jedną z nich i na oczach mieszkańców rozstrzelali sołtysa. Niemców ze zniszczonej wioski wyparły oddziały Armii Czerwonej oraz polscy ułani. W ataku na niemieckie pozycje polsko-sowieckie oddziały wspierał ostrzał artyleryjski i czołgowy. Wszytko to mogliśmy oglądać w inscenizacji przygotowanej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej z Radzymina.

Jak zapowiedział wicewójt Piotr Rosłoniec, na podobnej imprezie w gminie Celestynów spotkamy się już za rok.

– Z roku na rok zarówno organizatorzy, jak i grupy rekonstrukcyjne podnoszą poprzeczkę. W tym roku w akcji mogliśmy oglądać czołg i inne pojazdy wojskowe, a niektórym w przyszłym roku marzy się udział samolotu – mówił wiceszef celestynowskiego samorządu.

Tradycyjnie rekonstrukcji towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego i pokaz fechtunku ułanów. Najmłodsi uczestnicy pikniku mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie na temat narodowego godła, który zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna, i wykazać się artystycznymi zdolnościami podczas warsztatów plastycznych.

W tym roku impreza połączona była z charytatywną zbiórką. Podczas pikniku zbierano pieniądze dla Karolinki Nowak, 11-letniej niepełnosprawnej mieszkanki Celestynowa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.