Flagi będą obowiązkowe?

Czy mieszkańcy Otwocka będą mieć obowiązek wywieszania flag w święta państwowe? Z takim wnioskiem wystąpił radny Marek Leśkiewicz. Jego propozycja nie spotkała się z poparciem radnych, ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada miasta podczas sesji.

fla

Obowiązek wywieszania polskiej flagi podczas świąt i uroczystości państwowych mają instytucje państwowe i urzędy. Prywatne domy nie muszą tego robić, ale w Otwocku może to się zmienić.

– Symboliczne wywieszenie flagi w cztery święta państwowe jest oznaką przynależności do swojej ojczyzny – mówi w rozmowie z „Linią” otwocki radny Marek Leśkiewicz. Przygotował on projekt uchwały o „obowiązkowym wywieszaniu flagi państwowej we wszystkie święta państwowe przez wszystkich mieszkańców Otwocka” – jak czytamy we wniosku.

Radny wskazał też cztery dni w roku, kiedy flaga miałaby być wywieszana: 3 Maja – w święto uchwalenia Konstytucji, 11 listopada – w Narodowe Święto Niepodległości, 15 sierpnia – w święto Wojska Polskiego i 2 maja – w Dzień Flagi RP. W uzasadnieniu do projektu uchwały Marek Leśkiewicz napisał m.in.: „W dobie odbudowy Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej zasadne jest, aby przywrócić zgodnie z duchem ojców II Rzeczypospolitej Polskiej te wartości i tradycje, które jednoczyły Polaków i symbolizowały przywiązanie do umiłowanej Ojczyzny. Ten mały gest ma bardzo duże znaczenie w kształtowaniu postaw prawdziwego Polaka, który powinien mieć wyryte w sercu trzy słowa: Bóg, honor i ojczyzna. Dlatego zasadne jest przyjęcie mojego wniosku”.

Wniosek w sprawie obowiązku wywieszania flagi negatywnie zaopiniowała komisja spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego.

– Nie możemy ludziom tego nakazać – stwierdził jej przewodniczący, radny Marcin Kraśniewski. – Brak mi słów – skomentowała propozycję Marka Leśkiewicza radna Małgorzata Rock. A przewodniczący rady miasta dodał: – Ja też jestem za tym, żeby wywieszać flagę, ale nie powinno się wprowadzać takiego przymusu w zapisach prawa miejscowego. Poza tym nie można by tego egzekwować – mówił Jarosław Margielski. Radny Leśkiewicz skierował swój wniosek z prośbą o opinię także do prezydenta Otwocka. Zbigniew Szczepaniak obecnie  przebywa na urlopie. Zapytaliśmy więc, co myśli o tej propozycji jego zastępca Piotr Stefański.

– Mieszkańcom powinno się zostawić wolną rękę”. Jeżeli ktoś czuje się patriotą, to może wywiesić flagę. Według mnie wszystkie nakazy czy zakazy działają odwrotnie i wywołują wewnętrzny bunt. Nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie – powiedział w rozmowie z „Linią” wiceprezydent Stefański.
Mimo negatywnej opinii komisji projekt uchwały radnego Leśkiewicza w sprawie flagi trafi teraz pod obrady sesji rady miasta. Tam zapadnie ostateczna decyzja. Trze-ba jednak dodać, że w polskim prawie nie ma przewidzianych kar za niewywieszenie flagi w dniu uroczystości państwowych lub świąt. Można zatem rozumieć, że zamiarem ustawodawcy było, to, żeby ten gest nie wynikał z przymusu, a z woli obywateli.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.