Prosto z mostu

Mieszkańcy od lat czekają na budowę nowego mostu na Świdrze. Jednak konkretnych decyzji ze strony władz Józefowa o finansowym wsparciu planowanej przez powiat przeprawy wciąż brak. Żadne wiążące deklaracje nie padły z ust Stanisława Kruszewskiego także na zorganizowanym niedawno spotkaniu z władzami powiatu. – Decyzja w tej sprawie nie należy do mnie, tylko do rady miasta – zwraca uwagę burmistrz Józefowa.

O planach budowy nowego mostu na Świdrze, łączącego Otwock z Józefowem, pisaliśmy na łamach „Linii” wielokrotnie. W wywiadzie udzielonym naszej gazecie w maju starosta Mirosław Pszonka zapewniał, że chociaż żadne prace budowlane nie są prowadzone, nie oznacza to, że nic się w tej sprawie nie dzieje. Zapowiedział, że w tym roku powiat skupi się na uaktualnieniu dokumentacji projektowej inwestycji i pracach przygotowawczych. Wyda na to w sumie 4 mln zł z budżetów powiatu i Otwocka. Przy okazji starosta wspomniał, że nie wie, jak do planów ustosunkuje się Józefów, który „odmawia włączenia się w finansowanie budowy mostu”.

Na początku czerwca zarząd powiatu ustalił, że należy negocjować z burmistrzem Józefowa i zaprosić go na rozmowę dotyczącą szczegółów przedsięwzięcia. Do takiego spotkania doszło w lipcu. – Wicestarosta Paweł Rupniewski zaprosił mnie na rozmowę w sprawie mostu. Myślałem, że w tym spotkaniu wezmą udział wszyscy zainteresowani, czyli również pozostali wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu otwockiego. Tymczasem byłem sam, a towarzyszył nam jedynie Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych – relacjonował przebieg spotkania na sesji rady miasta burmistrz Stanisław
Kruszewski. – Podczas spotkania padła propozycja, by Józefów współfinansował budowę mostu, który ma kosztować ponad 30 mln zł.

Odpowiedziałem, że decyzja w tej sprawie nie należy do mnie, ale nawet gdybym miał zwrócić się do rady miasta z takim wnioskiem, to do inwestycji powinny przystąpić wszystkie gminy, których mieszkańcy będą korzystać z przeprawy. Moim zdaniem należałoby także znaleźć źródło finansowania ze środków unijnych. Była możliwość zawarcia porozumienia między gminami a powiatem i wystąpienie o dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Na tym spotkanie się zakończyło. Oczywiście żadna decyzja nie zapadła. To radni będą wypowiadać się w sprawie dofinansowania budowy mostu, o ile znane będą konkrety, ale na razie ich nie było – podsumował Kruszewski.

Jak powiedział burmistrz w rozmowie z „Linią”, nie zostały wyznaczone terminy kolejnych spotkań w tej sprawie. Nie padły żadne deklaracje. Nie określono też jakichkolwiek warunków, po spełnieniu których Józefów miałby podjąć decyzję o współfinansowaniu inwestycji.

Relacja burmistrza nie rozwiała obaw radnych reprezentujących mieszkańców terenów, po których ma przebiegać droga dojazdowa do mostu. – Takie spotkanie w sprawie budowy mostu już się odbyło i my wnioskowaliśmy, by w planach uwzględnić „rozjazdówki” z naszych ulic. Tego nikt nie bierze pod uwagę, a mieszkańcy przy zwiększonym ruchu po prostu nie wyjadą ze swoich ulic – zwracała uwagę radna Barbara Kaczorek. Przypominała ona, że rada miasta już raz negatywnie zaopiniowała przeznaczenie środków na budowę mostu.

Burmistrz stwierdził, że jest za wcześnie na taką dyskusję.

– Najpierw powinniśmy zdecydować, czy przystępujemy do inwestycji, i ustalić, jaki miałby być w niej nasz udział – zaznaczył Kruszewski. – Moim zdaniem, budując ten most, przeniesiemy sobie korek z Otwocka do Józefowa. Planując rozwiązania komunikacyjne, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę rozbudowę trasy S2, która będzie miała podstawowy wpływ na upłynnienie ruchu – podsumował burmistrz.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.