Dłuższe zielone i lewoskręt

Na skrzyżowaniu ulic Matejki, Batorego i Karczewskiej w Otwocku czekają nas pozytywne zmiany. Najpierw regulacja sygnalizacji świetlnej i budowa lewoskrętu, a w przyszłym roku rondo. Wszystko po to, aby usprawnić ruch kierowcom.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

otwock karczewska batorego lewoskrety.

Trzeba mieć szczęście, żeby zdążyć przejechać na zielonym świetle z ulicy Matejki w Batorego, zwłaszcza jeśli samochód przed nami skręca w lewo. Korek na drodze i nerwy kierowców to codzienny widok na tym skrzyżowaniu. W celu rozwiązania tego problemu przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski zainicjował wspólne spotkanie z władzami miasta oraz powiatu. Przedstawiono na nim propozycje, które mają temu zaradzić. Jak dowiedziała się „Linia”, zaproponowano dwa rozwiązania: tymczasowe oraz docelowe.

Miasto wybuduje lewoskręt
Aby rozwiązać fatalną sytuację komunikacyjną na ul. Matejki, zaproponowaliśmy poszerzenie tej ulicy i utworzenie pasa lewoskrętu dla ok. pięciu samochodów. Taka zmiana w pewien sposób poprawiłaby sytuację na skrzyżowaniu, jednakże tylko w niewielkim stopniu.  Konieczne jest także przeprogramowanie częstotliwości zmiany świateł, tak aby wydłużyć o ok. 10-15 s zielone światło na samej ul. Matejki. Pozwoli to na płynne skręcanie pojazdów w lewo (w ul. Karczewską) oraz jazdę prosto (w ul. Batorego) pozostałym samochodom. Uważam, że te dwie zmiany wpłyną na udrożnienie ruchu w tym miejscu – mówi Jarosław Margielski.

Sterownik do wymiany
Drogowcy sprawdzili, że sterownik świateł na tym skrzyżowaniu jest przestarzały i nie posiada rozszerzonej opcji regulacji zmiany świateł. Trzeba więc kupić nowy. – Rada Miasta Otwocka będzie szukać środków, aby w ramach pomocy finansowej dla powiatu wymienić obecne urządzenie (to kwota ok. 30-40 tys. zł) na takie, które pozwoli wyregulować istniejącą sygnalizację świetlną i zoptymalizować ruch na skrzyżowaniu – zapowiada Margielski. Sprawa rozstrzygnie się na najbliższej sesji rady miasta w środę, 27 lipca.

– Następnie planowane jest poszerzenie jezdni i budowa lewoskrętów. Zaproponowaliśmy, aby miasto poszerzyło ulicę, obsadziło krawężniki i przygotowało podbudowę, natomiast powiat, kiedy będzie układał asfalt w ul. Przewoskiej czy Karczewskiej, to ułoży także i w tym miejscu – informuje przewodniczący rady miasta. Takie ustalenia zapadły podczas rozmów z władzami powiatu, co potwierdził „Linii” gospodarz spotkania – wicestarosta Paweł Rupniewski. Pozostaje nadzieja, że otwoccy radni przychylą się do pomysłu i wygospodarują dodatkowe środki na realizację zadania w tegorocznym budżecie. Jeżeli tak się stanie, mieszkańcy mogą liczyć na zmiany w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy.

Powiat chce rondo
Docelowo powiat chce w miejscu skrzyżowania wybudować rondo, a lewoskręt i regulacja świateł to rozwiązania tymczasowe. – Rondo jest lepszym rozwiązaniem niż lewoskręty. Dlatego będziemy poważnie myśleć o tym, aby w przyszłorocznym budżecie zabezpieczyć środki na tę inwestycje, tak aby to rondo wykonać – mówi wicestarosta. Do tej pory przeszkodą w budowie ronda były sprawy związane z własnością terenu, ale jak usłyszeliśmy, to już przeszłość. – Jest kilka rozwiązań łącznie ze skrzywieniem osi i wejściem z rondem bliżej bloków przy ul. Karczewskiej. Rozmawiałem też wstępnie z właścicielem nieruchomości narożnej i on nie widzi problemu, żeby ewentualnie przesunąć się metr czy dwa metry, jeśli będzie taka potrzeba. Sprawa jest rozpatrywana pod każdym kątem, tak żeby w przyszłym roku to rondo powstało –planuje Rupniewski.

6 responses to “Dłuższe zielone i lewoskręt

 1. To jest przykład jak marnuje się pieniądze podatnika.

  Jeśli powiat planuje w przyszłym roku rondo to chyba lepiej poczekać i przeznaczyć te planowane pieniądze na lewoskrety naprzyklad na budowę parkingów na osiedlu Stadion.

  Marek Leśkiewicz
  Radny Miasta Otwocka
  Bezpartyjny

  Lubię to

 2. Panie Leskiewicz weź się Pan w końcu do roboty, bo jak na razie tylko Pan proponuje nierealne pomysły i krytykuje ludzi, którzy naprawdę działają, co widać po całym mieście.

  Lubię to

  • Teraz jadący od miasta staną w korku bo nagle będą na pasie z tymi skręcającymi w lewo czyli w Matejki. I jak coś ma być dobrze zrobione skoro nawet szkic projektowy jest skopany.

   Lubię to

 3. Widzieliście Jak będzie Rondo…. Juz widzę jak PSL wyda ponad 800 000 zł na rondo w Otwocku.
  Niech najpierw naprawia Majowa, Żeromskiego, Reymonta i inne ulice, ktore są pod powiatem.

  Bardzo dobrze ze robią te światła i lewoskrety, bo nie mam zamiaru stać kolejne 2 lata w korku jak frajer. Raz ktoś pomyślał przynajmniej.
  Poza tym rondo w cale nie poprawi ruchu na tej krzyżowce. Niech zrobią ten lewoskret i będzie git!!!

  Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s