Skwer Pamięci Żydów

Przed wojną w tej okolicy tętniło życie religijne, handlowe oraz kulturalno-naukowe społeczności żydowskiej. Dziś plac pomiędzy ul. Świderską i ul. Andriollego będzie nosił nazwę Pamięci Żydów Otwockich.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

skwer

O nadanie takiej nazwy od dłuższego czasu zabiegało Towarzystwo Przyjaciół Otwocka. Do wniosku najpierw pozytywnie odnieśli się radni z komisji kultury, potem poparła go rada miasta, przyjmując  uchwałę o nadaniu skwerowi nazwy Pamięci Żydów Otwockich.

Oprócz tabliczki z nazwą skweru i pamiątkowego kamienia, już jesienią w tym miejscu zostanie zamontowana pompa. Przed wojną na rogu ulic Świderskiej i Orlej stała ogólnodostępna studnia. Dzięki pomysłowi Dariusza Węgrowicza, który mieszka w kamienicy obok skweru, uda się ją przywrócić do życia. Początkowo miała to być studnia abisynka ale ze względów bezpieczeństwa, ostatecznie zdecydowano, że będzie to zdrój miejski podłączony przez OPWiK do wodociągu. Dzięki temu woda będzie nadawała się do picia.

– Odlewy żeliwne kół są już gotowe, będzie to zdrój miejski w historycznym kostiumie. Mam nadzieję, że jesienią przed głównymi obchodami z okazji 100-lecia miasta uda się uruchomić studnię – mówi w rozmowie z „Linią” Dariusz Węgrowicz.

Na skwerze znajduje się też tablica informacyjno-historyczna.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.