Czy będzie referendum?

Nie pomogła skarga prezydenta, na nic  zdały się składane przez niego wyjaśnienia. Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Warszawie potwierdziło, że nieudzielenie Zbigniewowi Szczepaniakowi absolutorium przez radę miasta jest zgodne z prawem. Następnym krokiem jest podjęcie lub odrzucenie uchwały o przeprowadzeniu w Otwocku referendum w sprawie odwołania prezydenta.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

zdjecia-galeria-1-zdjecia-urzad

Najpierw w sprawie nieudzielenia prezydentowi absolutorium pozytywną opinię wydała RIO, o czym pisała „Linia”. Teraz w mocy prawnej uchwałę utrzymało Kolegium RIO, po tym jak opinię zaskarżył prezydent.

2 sierpnia odbyła się ponaddwugodzinna dyskusja na ten temat z udziałem ok. 20 specjalistów (Kolegium RIO), którzy oceniali, czy podjęta przez radnych uchwała jest zgodna z prawem. Argumenty za utrzymaniem jej w mocy przedstawił przewodniczący rady miasta, Jarosław Margielski, a powody dlaczego uchwała jest nieważna i należy ją uchylić, podał reprezentujący prezydenta jego zastępca Piotr Stefański. Skład orzekający ostatecznie stwierdził, że rada miasta, podejmując uchwałę o nieudzieleniu prezydentowi absolutorium, dochowała wszelkich procedur. Tym samym uznał ją za zgodną z prawem.

Co dalej? Ustawa o samorządzie gminnym wskazuje, jakie kroki należy podjąć w przypadku, gdy uchwały o nieudzieleniu absolutorium pozostaje w mocy. – Zgodnie z zapisami ustawy, rada miasta jest zobligowana do podjęcia uchwały o przeprowadzeniu referendum bądź do niepodjęcia takiej uchwały. Jest to wymóg ustawowy, zgodnie z procedurą musimy podjąć takie kroki – powiedział w rozmowie z „Linią” Jarosław Margielski. Kiedy będzie głosowana uchwała w tej sprawie? Terminu jeszcze nie wyznaczono. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że jej projekt może znaleźć się w porządku obrad sesji, która odbędzie się pod koniec sierpnia.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.