Ofiary nienawiści

W piątek, 19 sierpnia ulicami miasta przejdzie marsz pamięci i modlitwy, którym otwocczanie uczczą pamięć zamordowanych w czasie II wojny światowej Żydów. Jego uczestnicy spotkają się tradycyjnie na bocznicy kolejowej od strony ul. Górnej.

PRZEMEK SKOCZEK

Przedwojenne elity Otwocka  w dużej mierze stanowili Żydzi. Dziś większość z nich jest  zapomniana, choćby  Rafał Becker, w latach  1927-32 etatowy psychiatra  w otwockiej „Zofiówce” i przez pewien czas kierownik tego szpitala. Tu widzimy go  na górze w środku, w otoczeniu rodziny i pacjentów
Przedwojenne elity Otwocka w dużej mierze stanowili Żydzi. Dziś większość z nich jest zapomniana, choćby Rafał Becker, w latach 1927-32 etatowy psychiatra w otwockiej „Zofiówce” i przez pewien czas kierownik tego szpitala. Tu widzimy go na górze w środku, w otoczeniu rodziny i pacjentów

Żydowski Otwock zniknął w ciągu jednego dnia. Wtedy miasto zmieniło się na zawsze. 19 sierpnia 1942 roku niemieccy oprawcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince 8-10 tysięcy Żydów, czyli połowę mieszkańców miasta. Stworzone przez hitlerowców w Otwocku getto było drugim pod względem wielkości w dystrykcie warszawskim. Przebywali w nim Żydzi wcześniej mieszkający na terenie Otwocka i Karczewa, a także kuracjusze tutejszych sanatoriów i szpitali. Prawdopodobnie już następnego dnia zostali oni zamordowani w komorach gazowych obozu w Treblince.

Wielu Żydów rozstrzeliwano na miejscu. W lesie przy ul. Reymonta, gdzie dziś widnieje pamiątkowy kamień z tablicą, znajduje się zbiorowa mogiła ok. 600 osób. Tę tragiczną datę przypominamy podczas marszy pamięci i modlitwy organizowanych od 2002 roku przez Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, któremu przewodniczy redaktor naczelny czasopisma „Więź” Zbigniew Nosowski, oraz przez Towarzystwo Przyjaciół Otwocka.

Marsz rozpocznie się na bocznicy kolejowej w piątek, 19 sierpnia, o godz. 19, skąd po części oficjalnej uczestnicy przejdą do pomnika przy ul. Reymonta, gdzie oddadzą się wspólnej modlitwie.

Nie tylko Otwock

  • W sierpniu 1942 roku likwidowano wiele podwarszawskich gett, między innymi w Falenicy i Rembertowie. Ich mieszkańcy także trafili do Treblinki. W Falenicy marsz pamięci odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 przed pomnikiem ku czci pomordowanych przy ul. Patriotów (vis-a-vis Kinokawiarni Stacja Falenica).
  • Z kolei w przyszły czwartek, 25 sierpnia, ta smutna rocznica będzie uczczona, jak co roku w Falenicy, niecodziennym koncertem. Tym razem wystąpią Jacek Mazurkiewicz i ponownie Mikołaj Trzaska, który bardzo chętnie przyjmuje zaproszenie tamtejszego komitetu pamięci. Koncert odbędzie się na Stacji Falenica.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.