Ofiary nienawiści

W piątek, 19 sierpnia ulicami miasta przejdzie marsz pamięci i modlitwy, którym otwocczanie uczczą pamięć zamordowanych w czasie II wojny światowej Żydów. Jego uczestnicy spotkają się tradycyjnie na bocznicy kolejowej od strony ul. Górnej.

PRZEMEK SKOCZEK

Przedwojenne elity Otwocka  w dużej mierze stanowili Żydzi. Dziś większość z nich jest  zapomniana, choćby  Rafał Becker, w latach  1927-32 etatowy psychiatra  w otwockiej „Zofiówce” i przez pewien czas kierownik tego szpitala. Tu widzimy go  na górze w środku, w otoczeniu rodziny i pacjentów
Przedwojenne elity Otwocka w dużej mierze stanowili Żydzi. Dziś większość z nich jest zapomniana, choćby Rafał Becker, w latach 1927-32 etatowy psychiatra w otwockiej „Zofiówce” i przez pewien czas kierownik tego szpitala. Tu widzimy go na górze w środku, w otoczeniu rodziny i pacjentów

Żydowski Otwock zniknął w ciągu jednego dnia. Wtedy miasto zmieniło się na zawsze. 19 sierpnia 1942 roku niemieccy oprawcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince 8-10 tysięcy Żydów, czyli połowę mieszkańców miasta. Stworzone przez hitlerowców w Otwocku getto było drugim pod względem wielkości w dystrykcie warszawskim. Przebywali w nim Żydzi wcześniej mieszkający na terenie Otwocka i Karczewa, a także kuracjusze tutejszych sanatoriów i szpitali. Prawdopodobnie już następnego dnia zostali oni zamordowani w komorach gazowych obozu w Treblince.

Wielu Żydów rozstrzeliwano na miejscu. W lesie przy ul. Reymonta, gdzie dziś widnieje pamiątkowy kamień z tablicą, znajduje się zbiorowa mogiła ok. 600 osób. Tę tragiczną datę przypominamy podczas marszy pamięci i modlitwy organizowanych od 2002 roku przez Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, któremu przewodniczy redaktor naczelny czasopisma „Więź” Zbigniew Nosowski, oraz przez Towarzystwo Przyjaciół Otwocka.

Marsz rozpocznie się na bocznicy kolejowej w piątek, 19 sierpnia, o godz. 19, skąd po części oficjalnej uczestnicy przejdą do pomnika przy ul. Reymonta, gdzie oddadzą się wspólnej modlitwie.

Nie tylko Otwock

  • W sierpniu 1942 roku likwidowano wiele podwarszawskich gett, między innymi w Falenicy i Rembertowie. Ich mieszkańcy także trafili do Treblinki. W Falenicy marsz pamięci odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 przed pomnikiem ku czci pomordowanych przy ul. Patriotów (vis-a-vis Kinokawiarni Stacja Falenica).
  • Z kolei w przyszły czwartek, 25 sierpnia, ta smutna rocznica będzie uczczona, jak co roku w Falenicy, niecodziennym koncertem. Tym razem wystąpią Jacek Mazurkiewicz i ponownie Mikołaj Trzaska, który bardzo chętnie przyjmuje zaproszenie tamtejszego komitetu pamięci. Koncert odbędzie się na Stacji Falenica.

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl