Duże dotacje na kanalizację

Nie ma to jak dobra, sąsiedzka współpraca. Karczew potrzebuje pieniędzy na budowę stacji uzdatniania wody i kanalizacji na osiedlu Zagóry. Celestynów też chce rozbudować sieć kanalizacji sanitarnej. Obie gminy złożyły więc wspólny wniosek o dofinansowanie tych inwestycji przez Unię Europejską. I mogą dostać w sumie aż 60 mln zł na ich realizację.

SYLWIA WYSOCKA

kana

Władze Karczewa tłumaczą, że wspólny wniosek zwiększa szanse otrzymania dofinansowania ze względu na kompleksowość przedsięwzięcia. Wartość projektu opiewa na prawie 60 mln zł, przy czym Celestynów, który ma być liderem pro- jektu, zyskałby 43 mln zł, a Karczew 17 mln zł. Wartość dofinansowania może sięgnąć nawet 85% wkładu własnego.

Wnioski można było składać do 1 sierpnia. Obie gminy już szykują się do ich uzupełnienia. W tym celu musiały podjąć stosowne uchwały na sierpniowych sesjach. – Nie mamy jeszcze oficjalnego wezwania do uzupełnienia wniosku, ale wiemy od radców prawnych, że trzeba go uzupełnić o plany taryfowe wraz z ewentualną wieloletnią prognozą dopłat do taryf – tłumaczy wiceburmistrz Karczewa Bartłomiej Tkaczyk.

Co ciekawe, gmina Karczew posłużyła się planem taryf opracowanym na podstawie porozumienia międzygminnego z Otwockiem (według niego to Rada Miasta Otwocka uchwala wysokość taryf dla Karczewa, który korzysta z usług otwockiej oczyszczalni, a jak wiadomo, Karczew planuje budowę własnej oczyszczalni, obiecując mieszkańcom, że będą ponosić niższe opłaty za oczyszczanie ścieków).

– Dzięki dołączeniu kalkulacji tych stawek  wniosek będzie kompletny. Nie oznacza to, że zmieniamy zdanie w kwestii budowy naszej oczyszczalni ścieków i że problematyczne byłoby wprowadzenie innych taryf – zapewnia wiceburmistrz Tkaczyk.

Według harmonogramu konkursu, wstępna lista rankingowa projektów kwalifikowanych do dofinansowania zostanie ogłoszona 4 października. Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu i zatwierdzenie listy zwycięskich projektów nastąpi 13 grudnia br. W przeszłości Karczew i Celestynów wspólnie wystąpiły już o unijną dotację na budowę kanalizacji sanitarnej. Dzięki temu dofinansowaniu w Karczewie udało się wybudować prawie 7,4 km sieci kanalizacji sanitarnej. Podłączono do niej 1134 mieszkańców, siedem instytucji użyteczności publicznej oraz 22 firmy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.