200 lat dla Pułkownika!

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego – to dla Związku Strzeleckiego „Strzelec” podwójna okazja do świętowania. Tego dnia swoje urodziny obchodzi pułkownik Stanisław Iwańczak, pierwszy komendant obozu strzeleckiego w III RP w Beniaminowie, mieszkaniec Józefowa. W tym roku reprezentanci jednostek z całej Polski przyjechali do jubilata, by złożyć pułkownikowi życzenia i posłuchać wspomnień z jego przebogatego życia.

SYLWIA WYSOCKA

Stanisław Iwańczak urodził się 15 sierpnia 1928 roku. Jego życiorys – dzieciństwo, młodość, późniejsze lata – posłużyć mógłby jako scenariusz filmu sensacyjnego, pełnego zwrotów akcji, przygód i wyzwań. Członek organizacji proobronnej „Orlęta”, uczestnik Powstania Warszawskiego, obrońca Starego Miasta, jeniec wojenny, żołnierze II Korpusu Polskiego we Włoszech, żołnierz Armii Brytyjskiej odbywający służbę na Dalekim Wschodzie (brał udział w działaniach przeciwko partyzantce komunistycznej na Malajach, gdzie był m.in. osobistym ochroniarzem głównodowodzącego wojskami brytyjskimi sir Geralda Templera). W 1955 roku wyjechał do Australii. Po 50 latach emigracji zdecydował się na powrót do kraju. Będąc już w Polsce, włączył się w działalność społeczną i polityczną. Wspomnienia z tego okresu Stanisław Iwańczak spisał w książce „Czy warto było wracać do Polski?”. Ten  obszerny wywiad dotyczący czasów wojny jest dostępny w zasobach historii mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

W 1991 roku Stanisław Iwańczak został pierwszym głównym inspektorem (odpowiednik stopnia pułkownika) Obozu Związku Strzeleckiego „Orląt” w ośrodku wypoczynkowo-wakacyjnym dla oficerów Wojska Polskiego w Beniaminowie. Związek ten odradzał się wtedy po 1989 roku w nowych strukturach.

200 lat 2

Właśnie do członka historycznej organizacji przedwojennych Orląt, później pułkownika odrodzonego związku, z życzeniami na 89. urodziny przyjechali członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” z całej Polski. Część oficjalną rozpoczęty uroczysty przemarsz przed domem pułkownika, życzenia urodzinowe oraz salwa honorowa oddana przez szefa Wydziału V Szkoleniowego st. insp. ZS Roberta Edelwajna. Po gromkim odśpiewaniu „200 lat!” młodzi strzelcy mieli niepowtarzalną okazję posłuchać na żywo świadka historii, obejrzeć zdjęcia, pamiątki, odznaczenia.

W dniu święta sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej spotkanie z uczestnikiem tak wielu wydarzeń miało szczególny wymiar, zarówno dla tych, którzy słuchali anegdot, historii opowiadanych z poczuciem humoru, jak i dla samego jubilata.

Redakcja „Linii Otwockiej” dołącza się do urodzinowych życzeń!

Ojczyzna jak druga matka

  • pułkownik Stanisław Iwańczak
    Gdy widzę tę młodzież mundurach „Strzelca”, napawa mnie  dumą, że Rzeczpospolita ma takich młodych ludzi. Wszyscy byliśmy kiedyś młodzi, chociaż moja młodość była mocno pokiereszowana, bo przypadała na lata wojny. Było powstanie, były obozy jenieckie, później zwariowałem i wyjechałem na Malaje i do Korei, gdzie walczyłem z komunistami. Dzisiaj mogę jednak powiedzieć, że nie mam żadnych „regret”, jak by powiedzieli Anglicy, niczego, czego bym żałował z mojej młodości. Bo wtedy, byłem pełen energii, nigdy brawury, bo brawura jest dobra dla głupców, tymczasem żeby być dobrym żołnierzem, trzeba myśleć. Jeśli chodzi o dzisiejszą młodzież – najlepiej, jak się jej wpaja patriotyzm. Jeżeli się ma patriotyzm „pod pokrywą”, zawsze będzie się dobrym Polakiem. Trzeba wpajać miłość do ojczyzny, uczyć, że jest ona ważna, inne rzeczy są mniej istotne. Jak widzę w dzisiejszym „Strzelcu” młode dziewczyny, to jestem przekonany, że ich dzieci będą później patriotami. Wpajanie patriotyzmu to opowiadanie o dziejach narodu polskiego i pracy obywateli polskich na rzecz naszego kraju. Miłość do ojczyzny oznacza, że traktuje się ją jak drugą matkę. Zawsze trzeba o tym pamiętać.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.