Dyskusyjne nagrody dla policjantów

Komendant policji w Karczewie zawnioskował do władz gminy o przekazanie pieniędzy na nagrody dla policjantów. Radni są tym zdziwieni, bo pod koniec ubiegłego roku szef otwockiej policji przekonywał, że formą wyróżnienia policjantów będą ponadnormatywne patrole, za które zapłaci samorząd. – Nie bardzo rozumiemy, dlaczego mielibyśmy dodatkowo nagradzać policjantów za to, że sumiennie wykonują swoją pracę – mówią radni.

SYLWIA WYSOCKA

 

W piśmie skierowanym do burmistrza Dariusza Łokietka kierownictwo komisariatu policji w  Karczewie zwraca się z prośbą o przyznanie pieniężnych nagród motywacyjnych funkcjonariuszom.

„Wytypowani policjanci w toku codziennej służby wykazują się dużym zaangażowaniem w realizacji powierzonych im obowiązków służbowych, osiągając bardzo dobre i dobre wyniki w służbie na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta i gminy Karczew. Nie ograniczają się do ustawowych godzin pracy, wykazują się dużym zdyscyplinowaniem i odpowiedzialnością w służbie, kreując pozytywny wizerunek policji wśród lokalnej społeczności” – uzasadnia we wniosku komendant Dariusz Sadoch.

W ślad za tym pismem burmistrz Karczewa zwrócił się do rady miasta z prośbą o akceptację dla wniosku policji. Temat nagród trafił pod obrady komisji zdrowia, opieki społecznej, bezpieczeństwa i porządku publicznego, wywołując wśród radnych gorącą dyskusję.

– Jestem radną drugą kadencję i nie przypominam sobie, aby gmina wydawała pieniądze na nagrody finansowe dla policjantów. Oczywiście wspomagamy policję w zakupie samochodów, alkomatów czy finansowaniu ponadnormatywnych patroli. Ale nigdy w takiej formie. To jest pierwsze pismo w tej sprawie, dla mnie kuriozalne – mówiła przewodnicząca rady miejskiej Danuta Trzaskowska. – Czy następnie będziemy finansować także nagrody dla strażaków, leśników i wszystkich służb mundurowych? – pytała z kolei retorycznie radna Agnieszka Salwa. Sceptycznie o nagradzaniu funkcjonariuszy wypowiadał się także radny Michał Rudzki.

– Możemy nagrodzić policjantów, przeznaczając pieniądze na patrole ponadnormatywne. Mówił o tym na spotkaniu z nami komendant policji, twierdząc, że formą gratyfikacji stosowaną w wielu gminach jest przekazanie środków na patrole dodatkowe. Na taką nagrodę jestem  w stanie się zgodzić. Z całym szacunkiem, ale są odpowiednie organy, które sprawują zwierzchnictwo nad służbami mundurowymi. I tak dla przykładu wojewoda z okazji Święta Policji przyznaje specjalną gratyfikację. Gmina nie jest od tego – przekonywał radny.

W podobnym tonie wypowiadał się radny Mateusz Stanaszek: –  Środki na patrole ponadnormatywne to najlepszy sposób gratyfikacji, a przy okazji poprawi się bezpieczeństwo w naszej gminie. W budżecie mamy na tyle dużo wydatków, że nagrody w formie pieniędzy za pracę, którą wykonują policjanci, nie do końca są właściwe.

Pomimo dyskusji radni nie zajęli żadnego stanowiska. Część radnych nie chciała głosować w tej sprawie, tłumacząc, że pod nieobecność na komisji burmistrza nie jest im znana jego opinia.

– Myślę, że zgodni jesteśmy co do tego, aby dofinansować policję w zakresie ponadnormatywnych patroli. Co do innej formy nagradzania raczej jesteśmy przeciwni. Z drugiej strony być może nie znamy wszystkich szczegółów, dlatego decyzję podejmiemy, gdy od burmistrza uzyskamy wszelkie wyjaśnienia – skomentowała przewodnicząca komisji Małgorzata Spirowska.

One thought on “Dyskusyjne nagrody dla policjantów

  • 26 sierpnia 2016 o 08:03
    Permalink

    Formą wyróżnienia policjantów będą ponadnormatywne patrole?? Myślałem że to miasto chce poprawić bezpieczeństwo i wręcz prosi policjantów by w czasie wolnym przyszli do sluzby na 8h w patrol pieszy!!! To trudno zeby jeszcze robili to za darmo! Komedia…
    A czy w urzędzie nie dajecie sobie Państwo nagród? Dajecie, więc ja pytam za co….. – na łamach gazety!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.