Świński problem

W tym roku we wschodnich regionach Polski odnotowano już 13 ognisk afrykańskiego pomoru świń w trzodzie chlewnej. Przypadków zachorowań u dzików pojawiło się natomiast już ponad sto. W środę, 24 sierpnia powiatowy lekarz weterynarii spotkał się w tej sprawie z hodowcami z gminy Wiązowna.

WOJTEK SIERGIEJUK

swinie powiat

Afrykański pomór świń (ASF) to wirusowa i niemal w 100 proc. śmiertelna dla trzody chlewnej choroba (niegroźna dla człowieka) rodem z Afryki, która do Polski przywędrowała… zza wschodniej granicy. Objawia się ona zasinieniem uszu zwierzęcia, silnymi wybroczynami oraz wysoką temperaturą, utrzymującą się praktycznie aż do zgonu. W zamrożonym mięsie wirus ASF może przeżyć nawet do trzech lat.

Pierwsze ogniska zanotowano przed dwoma laty, ale w tym roku możemy już mówić o prawdziwej epidemii. Jeden z hodowców w powiecie wysokomazowieckim z tego powodu musiał zlikwidować całe stado liczące, bagatela, blisko 1000 sztuk. W ubiegły poniedziałek odnotowano pierwszy przypadek pojawienia się tej choroby w województwie mazowieckim – w gminie Stara Kornica, w powiecie łosickim. To niecałe 150 km od powiatu otwockiego, a wziąwszy pod uwagę, że głównymi roznosicielami ASF są nieodpowiedzialni handlarze trzody chlewnej oraz dzików, to hodowcy w naszym powiecie mają się czego obawiać.

W środę, 24 sierpnia w Urzędzie Gminy Wiązowna odbyło się spotkanie powiatowego lekarza weterynarii Grzegorza Kurkowskiego z grupą tamtejszych hodowców trzody chlewnej. Weterynarz naświetlił zebranym skalę problemu. Zwrócił też uwagę na to, by w gospodarstwach rozpocząć wdrażanie zasad bioasekuracji. – Szczególnie ważne, by wyeliminować styczność świń z dzikami oraz karmić je paszą zabezpieczoną przed dostępem wol-no żyjących zwierząt – radził Grzegorz Kurkowski. Ważny także jest sposób przechowywania słomy, która później wykorzystywana jest na ściół-kę, wirus ASF przenosi się bowiem nie tylko przez wydzieliny (ślina), ale też przez wydaliny (kał, mocz).

Choć w naszym powiecie jest jeszcze bezpiecznie, to wskazane jest, aby rolnicy bezwzględnie przestrzegali terminów obowiązku rejestrowania urodzeń i przemieszczania świń (kupno lub sprzedaż) w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zalecenia:

Grzegorz Kurkowski, powiatowy lekarz weterynarii

  • Zabezpieczyć chlewnie, świnie i ściółkę oraz paszę przed dostępem dzików.
  • Przestrzegać zakazu karmienia świń odpadami kuchennymi.
  • Nie wpuszczać postronnych osób na teren gospodarstwa.
  • Wyłożyć maty nasączone płynem dezynfekcyjnym przed wjazdem do gospodarstwa oraz przy wejściu do chlewni.
  • Każde podejrzenie pojawienia się choroby świń należy zgłosić weterynarzowi.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.