Świder pomścimy!

Znany dziennikarz Szymon Hołownia zachęca do wspólnej akcji sprzątania brzegów Świdra. Wesprą ją nadświdrzańskie samorządy, które dostarczą worki, rękawiczki, pojemniki i mapki dzikich składowisk. Sprzątać będziemy 4 września, START o godz. 12, przy moście dawnej kolejki wąskotorowej na Świdrze.

SYLWIA WYSOCKA

swider

Być może gdyby nie zaginiony pies, problem odpadów pozostawianych przez miłośników odpoczynku na łonie natury nie zyskałby takiego rozgłosu, mimo że od lat wiele się o tym mówi. Jednak tym razem zdjęcia dzikich wysypisk zrobiła osoba znana z mediów – dziennikarz, autor poczytnych książek Szymon Hołownia, który penetrował okolice rzeki w poszukiwaniu zaginionego czworonoga.  To, co zobaczył, skłoniło go do zainicjowania akcji wspólnego sprzątania brzegów Świdra.

„Ilość śmieci zalegających w lasach po otwockiej i józefowskiej stronie Świdra – rezerwatu przyrody – jest zatrważająca. Pozostałości po grillach, biwakach, imprezach, wypadach na kocyk, ale też wyposażenie mieszkań. Ich objętość zwiększa się po każdym weekendzie. Nie mam pojęcia, co robią z tym władze, wiem, co ja mogę zrobić – nie mogę patrzeć na to, w jakim syfie tonie jedno z najpiękniejszych miejsc Mazowsza. Posprzątajmy więc po «szlachcie», której zbyt ciężko jest zabrać ze sobą do domu reklamówkę ze śmieciami i wrzucić ją do kosza. Może ktoś się opamięta, może samorząd się zainspiruje, tak czy siak – choć przez parę tygodni nie będziemy wychodzić na spacer do śmietnika, a do lasu. Zawsze coś! Świder będzie nam wdzięczny!” – pisze Szymon Hołownia na internetowym profilu akcji „Świder pomścimy”.

Jak się okazuje, apel dziennikarza nie pozostał bez echa. – Cieszymy się, że osoby znane publicznie włączają się w działania na rzecz społeczności lokalnej. To z pewnością znacznie wzmacnia przekaz. Miasto Józefów wielokrotnie inicjowało i wspierało akcje sprzątania terenów nad Świdrem – mówi Magdalena Janczewska, rzecznik Urzędu Miasta w Józefowie. Osobiście również włączy się w akcję. – W niedzielę przy moście kolejki wąskotorowej będziemy rozdawać uczestnikom worki na śmieci, mapy i rękawiczki – informuje.  To samo zapewni także Urząd Miasta
w Otwocku, który dodatkowo po-stawi sześć kontenerów na śmieci.

Z kolei józefowski hotel Holiday Inn zapewni każdemu uczestnikowi akcji butelkę wody. Organizatorzy rozdadzą także sto zaproszeń na piknik organizowany na terenie hotelu i 10 voucherów uprawniających do bezpłatnego korzystania z hotelowych atrakcji. Sam inicjator akcji, czyli Szymon Hołownia, zapowiada, że przeznaczy dla uczestników 10 swoich książek ze specjalną dedykacją.

Uwaga! Uczestnicy dostaną od organizatorów rękawiczki, ale wykonane z lateksu, zatem dla ochrony dłoni przed skaleczeniami warto zaopatrzyć się we własne, mocniejsze rękawice robocze. Akcja potrwa do godz. 18. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.