Targowisko jak marzenie

To nie będzie zwyczajny bazar! Chodzi o lokalne centrum, w którym znajdą się skwery, place i targowiska połączone ze strefą wypoczynkowo-kulturalną. Pierwsze z 10 takich miejsc powstanie przy ul. Walcowniczej w Falenicy i będzie kosztowało 14 mln zł.

AGNIESZKA JASKULSKA

Centra lokalne mają służyć mieszkańcom. To miejsca i place miejskie, które łączą społeczność, a także tworzą przestrzeń do wspólnego spędzania wolnego czasu. Pierwsze takie centrum ma powstać w Falenicy. Znajdą się tam m.in. targowisko i sklepiki z lokalnymi produktami, a także miejsce na wystawy, gastronomia, siłownia plenerowa, plac zabaw, parking, biblioteka  z centrum społeczno-kulturalnym oraz atrakcyjnie zagospodarowane skwery.

W czwartek, 25 sierpnia stołeczni radni zgodzili się na przebudowę falenickiego targowiska wraz z otaczającym go terenem. Dzięki temu powstanie tam pierwsze z 10 centrów lokalnych w stolicy. Inwestycja ma kosztować aż 14 mln zł. – Teren, gdzie niebawem powstanie Centrum Lokalne Falenica, dziś jest popularnym miejscem zakupów nie tylko dla mieszkańców Wawra. Wymaga ono modernizacji i uzupełnienia oferty dla zainteresowanych spędzaniem czasu w miejskiej przestrzeni – tłumaczy Ewa Masny-Askanas, wiceprzewodnicząca Rady Miasta st. Warszawy. – Od lat robię zakupy na falenickim bazarze, gdzie spotykam wielu znajomych. Może nowy projekt tego miejsca da nam szansę na wspólne zjedzenie śniadania w sobotni ranek – przyznaje zadowolona.

Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, dodaje: – Chcemy stworzyć całą sieć centrów lokalnych, aby zaoferować jak najlepszą przestrzeń publiczną. Receptę na takie projekty wypracowaliśmy wspólnie z architektami, ekspertami, ale przede wszystkim z aktywnymi mieszkańcami, którzy dostarczyli nam sporo inspiracji – zapewnia wiceprezydent. – Cieszę się, że pierwsze takie miejsce powstanie właśnie w Falenicy, bo to miejsce szczególnie mi bliskie – dodaje.

Prace nad modernizacją targowiska w Wawrze rozpoczęły się w 2015 r., a obszar ten jest jedną z 10 pilotażowych lokalizacji wybranych w ramach programu „Warszawskie Centra Lokalne”. Konsultacje społeczne dotyczące modernizowanego obszaru cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców i kupców. Podczas spotkań zgłaszali oni m.in. konieczność poprawy infrastruktury komunikacyjnej i drogowej, potrzebę rozbudowania biblioteki, poprawy porządku, czystości i estetyki, powstania atrakcyjnych miejsc spotkań, np. kawiarni czy restauracji.

Prace w Falenicy rozpoczną się już w przyszłym roku. Kolejne podobne centra powstaną jeszcze na Białołęce (ul. Modlińska 257), Mokotowie (skwer S. Broniewskiego „Orszy”), Ochocie (skrzyżowanie ul. Racławickiej i Mołdawskiej), Pradze-Północ (Pl. Hallera), Targówku (ul. Kondratowicza), Żoliborzu (Pl. Grunwaldzki) oraz w Rembertowie (ul. Chruściela), Ursusie (Os. „Niedźwiadek”) i Wilanowie (ul. Nałęczowska).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.