Zdobyli szczyt

Podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Otwocku-Śródborowie dotrzymali słowa. Rok po pierwszej, nieudanej, próbie zdobycia alpejskiego szczytu Gran Paradiso wrócili na tę górę i tym razem osiągnęli jej wierzchołek.

Góry wyrabiają charakter, uczą pokory i odpowiedzialności, pozwalają pokonywać własne słabości i lęki. Dlatego przed trzema laty Jacek Przybysz zamarzył, aby zarazić miłością do gór swoich podopiecznych. Pierwszym celem miał być gruziński Kazbek, ale napięta sytuacja geopolityczna na wschodzie wymusiła zmianę planów – postanowił, że wyruszy z młodzieżą w Alpy. Wybór padł na Gran Paradiso (4061 m n.p.m.).

Przygotowania do wyprawy wypełniły liczne wyjazdy w niższe góry, od Bieszczad po Tatry. Szkolenia odbywały się pod okiem Jana Muskata, zwanego królem Tatr. We wrześniu 2015 roku grupa podjęła próbę zdobycia szczytu, ale wyszła za późno ze schroniska i zaczęło brakować czasu. W dodatku psuła się pogoda i na wysokości 3600 m przewodnik zdecydował o powrocie. To była trudna chwila, ale młodzież z otwockiego ośrodka obiecała sobie, że za rok tu wróci. I słowa dotrzymała!

– Szczyt Gran Paradiso zdobyliśmy 27 sierpnia. Druga próba zakończyła się sukcesem, ponieważ byliśmy lepiej przygotowani, mieliśmy więcej czasu i zdobyte w zeszłym roku doświadczenie. Była też bardzo dobra pogoda, chociaż przez to topił się lodowiec i spływająca woda okazała się dużą przeszkodą. Jeden z przewodników po poślizgnięciu się zjechał kilka metrów. Na szczęście nic mu się nie stało – opowiada Jacek Przybysz, pomysłodawca i organizator całego przedsięwzięcia, na co dzień kierownik internatu w otwockiej placówce. – Dodatkowo, dzięki lepszej organizacji, koszty wyjazdu były mniejsze, a zaoszczędzone pieniądze mogliśmy przeznaczyć na krótki pobyt i odpoczynek w Mediolanie i Bergamo.

Dziękujemy za wsparcie finansowe staroście Mirosławowi Pszonce, przewodniczącemu rady miasta Jarosławowi Margielskiemu oraz prezesowi OPWiK Mieczysławowi Kostyrze – dodaje. Co dalej? Młodzież z otwockiego ośrodka ma już kolejne plany. W przyszłym roku grupa chciałaby wejść na Etnę na Sycylii i na Mont Blanc, zdobywając oba szczyty podczas jednego, 8-10-dniowego wyjazdu. Trzymamy kciuki, żeby im się udało!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.