Stulecie z finką i lilijką

W najbliższy weekend, 24 i 25 września otwoccy harcerze będą mieli swoje wielkie święto. Harcerstwo na terenie Otwocka istnieje już od 100 lat, a otwocki hufiec będzie świętować 60-lecie.

PRZEMEK SKOCZEK

Ostatnia tak ważna uroczystość miała miejsce w 2010 roku,  gdy hufiec otrzymał nowego patrona i sztandar
Ostatnia tak ważna uroczystość miała miejsce w 2010 roku, gdy hufiec otrzymał nowego patrona i sztandar

Pierwszą drużynę skautową w Otwocku powołał w kwietniu 1916 roku ksiądz Kruger. Droga do własnego hufca była długa, ale organizacja rozwijała się aktywnie. W okresie międzywojennym powstawały kolejne drużyny, a w lipcu 1924 roku w Świdrze zorganizowano Pierwszy Narodowy Zlot Harcerek, w którym wzięło udział ponad 800 druhen. Na rok przed wybuchem wojny drużyny z Józefowa i Otwocka trafiły do utworzonego w 1938 roku Hufca Falenica.

Lata wojenne, gdy harcerstwo przekształciło się w Szare Szeregi, były czasem aktywnej walki z okupantem. W Otwocku działał Rój Sosny i to jego imię noszą dzisiaj otwoccy harcerze. Hufiec w Otwocku powołano w 1956 roku. Jego pierwszym komendantem był hm. Tadeusz Idzikowski (dotąd było ich 21), ale własnej siedziby i patrona hufiec doczekał się dopiero w październiku 1968 roku – od tej pory aż do 2010 roku nosił imię Bohaterów I. Praskiego Pułku Piechoty.

– Po 60 latach istnienia  otwocki Hufiec ZHP działa na terenie czterech gmin powiatu otwockiego: Otwocka, Józefowa, Wiązowny i Karczewa. Według najnowszych danych w 32 jednostkach zrzeszonych jest 527 osób – mówi hm. Tomasz Grodzki, komendant Hufca ZHP Otwock. – W 2016 roku przypada stulecie harcerstwa na terenie Otwocka. W tym roku obchodzimy 60-lecie hufca i 50-lecie budowy Domu Harcerza, a także 30-lecie Poczty Harcerskiej – wymienia.

Do wspólnego świętowania harcerze zapraszają przez dwa dnia. Na sobotę, 24 września, zaplanowano grę miejską (godz. 12.30), uroczysty apel na skwerze Szarych Szeregów (godz. 17.30) i ognisko w parku (godz. 19). Natomiast w niedzielę, 25 września a także w parku zostanie otwarte Harcerskie Miasteczko z licznymi atrakcjami. Zapraszamy w godz. 12-16.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.