Lądowisko na wagę życia

W chwili zagrożenia życia liczy się każda chwila! Dlatego często na ratunek przybywa załoga śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kilka dni temu helikopter medyczny wylądował między podwórkami w okolicy ul. Wiosennej w Otwocku.

AGNIESZKA JASKULSKA

heli

Mieszkańcy Kresów przecierali oczy ze zdumienia, kiedy w piątkowy poranek (9 września) nad ich domami rozległo się łopotanie lądującego śmigłowca. Po godz. 9 załoga lotniczego pogotowia otrzymała zgłoszenie, o tym, że musi ratować życie około 80-letniego mężczyzny z Ot-wocka. Po kilku minutach helikopter doleciał w okolice Kresów i wylądował między posesjami w pobliżu ul. Wiosennej. – Niestety, mimo błyskawicznej akcji mężczyzna zmarł, zanim został zabrany do śmigłowca i przetransportowany do szpitala – mówi Justyna Sochacka z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Mieszkańcy ze zdumieniem przyglądali się startującemu helikopterowi. – Maszyna robi wrażenie, jest bardzo głośna. Niedaleko miejsca, gdzie pilot wylądował, wszystko fruwało od podmuchu śmigła. Dlaczego helikopter usiadł między budynkami – czy to było bezpieczne, czy nie miał innego lądowiska? Może w Otwocku powinno się takie wybudować? – zastanawiają się mieszkańcy Kresów.

Justyna Sochacka zapewnia, że załoga śmigłowca zawsze wybiera do lądowania miejsce najbliższe miejscu zdarzenia. – W chwili zagrożenia życia najważniejsze jest, aby jak najszybciej dotrzeć do chorego i udzielić mu w jak najkrótszym czasie pomocy. Taka sytuacja zaistniała właśnie w piątek, 9 września – tłumaczy. I dodaje, że piloci LPR mają doświadczenie i nie ryzykują życia swojego, załogi znajdującej się na pokładzie ani innych postronnych osób. Podczas startowania i lądowania stosują się do najwyższych procedur bezpieczeństwa.

– Jednak ostateczną decyzję o tym, gdzie maszyna wyląduje, podejmuje pilot. Jeśli jakieś miejsce może stwarzać zagrożenie, wybiera inne, bezpieczne
– zapewnia Justyna Sochacka.

W chwili zagrożenia życia liczy się każda sekunda. Tak było w przypadku wezwania do starszego mężczyzny w rejonie ul. Wiosennej. – Lotnicze pogotowie musiało błyskawicznie dotrzeć na miejsce, dlatego nie powiadomiło nas o interwencji – podkreśla st. asp. Maciej Łodygowski z otwockiej straży pożarnej. Dopiero po kilku minutach strażacy wszystko potwierdzili w LPR i pojechali w miejsce, gdzie wylądował śmigłowiec medyczny, aby zabezpieczyć jego start.

Justyna Sochacka uspokaja mieszkańców i tłumaczy, gdzie pilot może wylądować. – Załoga medyczna i pilot lądują najbliżej miejsca wezwania lub zdarzenia. Czasami jest to park, a nawet czyjeś podwórko – wyjaśnia. W dzień takie lądowanie nie musi być zabezpieczone przez jednostki straży pożarnej. – Jeśli jest to wypadek drogowy, to helikopter zazwyczaj ląduje na polu, łące lub na drodze. Jeśli maszyna ma usiąść na ulicy, straż pożarna zamyka ruch dla samochodów w obydwu kierunkach i zabezpiecza miejsce lądowania śmigłowca medycznego – mówi Justyna Sochacka. Inaczej jest nocą, kiedy pilot może nie dostrzec przeszkód na ziemi np. słupów, linii energetycznych czy drzew. – Nocą zawsze potrzebna jest pomoc straży pożarnej – zapewnia Sochacka z LPR.

– Wtedy helikopter ląduje w wyznaczonych gminnych punktach, gdzie karetka pogotowia dowozi pacjenta, przekazuje go zespołowi ratownictwa medycznego ze śmigłowca, które z kolei błyskawicznie odtransportowuje chorego do specjalistycznego ośrodka wyposażonego w lądowisko całodobowe – wyjaśnia Sochacka.

Na terenie powiatu otwockiego jest sześć takich miejsc. – Gminne lądowisko nie jest jednak lądowiskiem przyszpitalnym – mówi Justyna Sochacka. Przyszpitalne i całodobowe znajduje się m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu i Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie. Od 1 stycznia 2017 r. wchodzą jednak nowe przepisy, które obligują każdy szpital z oddziałem ratunkowym (SOR) do wybudowania na swoim terenie całodobowego lądowiska dla helikopterów medycznych (koszt to ok. 1 mln zł). W Otwocku i okolicach takie nie musi powstać. Okazuje się, że np. Powiatowe Centrum Zdrowia (szpital powiatowy) nie posiada SOR-u, a więc nie ma obowiązku wybudowania lądowiska.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.