Kara grzywny i zakaz przyjmowania śmieci

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie przekazał informacje o wynikach kontroli działalności zakładu Lekaro, którą zakończył na początku sierpnia br. Jak czytamy w oświadczeniu WIOŚ, kontrola wykazała nieprawidłowości formalno-prawne związane z brakiem wymaganych decyzji, jak również nieprawidłowości w zakresie gospodarowania odpadami.

leka

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W związku z tym WIOŚ zdecydował o ukaraniu Lekaro mandatem karnym, karą grzywny i wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wstrzymania użytkowania instalacji do przetwarzania odpadów. Wysokość grzywny zasądzi sąd, może ona wynieść od 20 zł do 5000 zł.

Działania pokontrolne mają być podjęte najpóźniej w ciągu 60 dni. Lekaro może jeszcze złożyć skargę na decyzję WIOŚ do sądu wojewódzkiego. Ale jak się dowiedzieliśmy w inspektoracie, nie będzie to oznaczało, że postępowanie pokontrolne zostanie na ten moment wstrzymane. Sprawy będą się toczyć równocześnie.

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska

W związku z interwencjami mieszkańców powiatu otwockiego oraz przedstawicieli samorządu lokalnego w sprawie potencjalnych nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami, które mogą powodować m.in. uciążliwość zapachową, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wszczął niezapowiedziane kontrole instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, znajdującej się na terenie zakładu należącego do firmy P.P.H.U. LEKARO  z siedzibą w Woli Duckiej oraz składowiska odpadów komunalnych zarządzanego przez AMEST OTWOCK Sp. z o.o.

Kontrola działalności instalacji firmy Lekaro została zakończona 12 sierpnia br. Kontrolowany, korzystając z uprawnienia wynikającego z ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, odmówił podpisania protokołu, przedstawiając jednocześnie w terminie siedmiu dni swoje stanowisko.
Przeprowadzona kontrola wykazała nieprawidłowości zarówno o charakterze formalno-prawnym, związane z brakiem wymaganych decyzji administracyjnych, jak również mogące stwarzać uciążliwość odorową nieprawidłowości w zakresie gospodarowania odpadami. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły także niezgodnego z prawem przystąpienia do użytkowania przebudowanej instalacji do przetwarzania odpadów.
Stwierdzone w trakcie kontroli nieprawidłowości stanowiły podstawę do wymierzenia grzywien  w postaci mandatu karnego, wszczęcia postępowań administracyjnych w przedmiocie wstrzymania użytkowania instalacji do przetwarzania odpadów, a także w sprawie wymierzenia kary pieniężnej za zbieranie odpadów zielonych niezgodnie z warunkami decyzji podjętej przez starostę otwockiego.

Ustalenia kontroli będą także stanowiły podstawę do skierowania do sądu wniosku o ukaranie za wykroczenie, o którym mowa w art. 171 ustawy o odpadach, polegające na prowadzeniu gospodarki odpadami w sposób powodujący uciążliwości przez zapach poza terenem zakładu.
Czynności kontrolne na składowisku odpadów zarządzanym przez AMEST OTWOCK Sp. z o. o. zostały zakończone 12 września 2016 r. Obecnie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska poddaje analizie ustalony stan faktyczny oraz przedstawione uwagi pod kątem podjęcia dalszych działań pokontrolnych. Przedstawiciel kontrolowanego podpisał protokół, dodał do niego uwagi, są one teraz analizowane, w ciągu dwóch tygodni mają być podjęte pierwsze działania pokontrolne.

Krzysztof Gołębiewski, zastępca naczelnika Wydziału Inspekcji
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

8 komentarzy do “Kara grzywny i zakaz przyjmowania śmieci

 • 22 września 2016 o 14:49
  Permalink

  „Wysokość grzywny zasądzi sąd, może ona wynieść od 20 zł do 5000 zł…”

  😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉

  No i puszcza firmę z torbami!Nie sądzę by po takiej grzywnie dali radę dalej egzystować!!!!

  😉 😉 😉 😉 😉 😉 ,) ,) 😉

  Odpowiedz
 • 23 września 2016 o 10:28
  Permalink

  Grzywna 20 zł, nie przeżyją, umrą i truchło będzie śmierdziało na wieki wieków…

  Odpowiedz
 • 23 września 2016 o 12:05
  Permalink

  Od razu mówię, że ja nie mieszkam w okolicy i nie czuje tego smrodu, ale współczuję wszystkim którzy muszą się męczyć z takim sąsiedztwem we własnych domach. Podziwiam ludzi, którzy się nie poddają i walczą o swoje prawa. W tej sprawie państwo tzn. Starosta, Prezydent miasta, WIOŚ i cała reszta zawodzi na całej linii. Ale mam nadzieję, że mieszkańcy im serdecznie podziękują za udzielone wsparcie, pomysł z wręczeniem wieńca ze śmieci był super.

  Odpowiedz
  • 26 września 2016 o 08:50
   Permalink

   Lekaro chyba nie jest na terenie Otwocka, a skoro tak, to prezydent nie ma na nich wpływu, może sobie do Wiązownej z kurtuazyjną wizytą pojechać i tyle 🙂

   Odpowiedz
 • 26 września 2016 o 12:11
  Permalink

  pieniacze! Proponuje niech nie wywożą śmieci z domów przez 3 mce. Gwarantuję, że pokochają Lekaro i Satera 🙂

  Odpowiedz
  • 26 września 2016 o 16:05
   Permalink

   Człowieku przecież firma wywożąca śmieci bierze za to pieniądze, i to całkiem niemałe .Biznes jak każdy inny i musi być prowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jakoś na zachodzie potrafią tak to robić, że ich działalność nie jest uciążliwa dla otoczenia. A w Polsce wiecznie syf i smród. DOSYĆ TEGO.

   Odpowiedz
  • 30 września 2016 o 18:39
   Permalink

   To może ty pieniaczu zostaw swoje śmieci w czterech ścianach, dlaczego trafiają pod nasze domy? Skoro ba wysypisko trafiają śmieci i moje i twoje, to dlaczego tylko moja rodzina z tego powodu cierpi… Bezmyślnych człowiek z Ciebie bez cienia empatii. Proponuje postawić kompostownie pod twoim domem, na pewno pokochasz zarowno Lekaro jak i Satera !!!

   Odpowiedz
   • 30 września 2016 o 20:44
    Permalink

    moralność Kalego. Skoro u mnie jest źle to u Ciebie też musi być żle. Jesteś Januszem intelektu.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.