Sypnęli w schron piaskiem

Na początku września rozpoczęły się kolejne prace renowacyjne przy schronie obserwacyjnym z 1915 roku w Zagórzu. Pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków i we współpracy ze starostwem powiatowym prowadzi je otwockie koło terenowe Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.

HUBERT TRZEPAŁKA

Oprócz remontu ponadstuletniego schronu planowane jest postawienie tablicy informacyjnej dla turystów oraz odtworzenie fragmentu okopów, jakie budowano tu podczas I wojny światowej i Bitwy Warszawskiej z 1920 r.

Mapa umocnień dostępna na stronie:
http://www.wiazowna.info.pl/przedmoscie-warszawskie/mapa-goraszka-pohulanka/

Prace renowacyjne zaczęły się od odkopania ściany czołowej schronu. Na głębokości 30 cm ukazał się uszkodzony w wyniku wybuchu brakujący klinowy kształt ściany czołowej, identyczny jak ten w zachowanych obiektach tego typu w Józefowie. Takie zaprojektowanie ściany czołowej bunkra narażonej na bezpośrednie trafienie wrogich pocisków wzmacniało jej odporność i ułatwiało rykoszetowanie. Wykop odsłonił też spory fragment „baranka” maskującego elewację czołową obiektu. Ten charakterystyczny tynk narzutowy, na którym szybko rozwijają się mchy i porosty oraz załamuje się światło słoneczne, niemieccy fortyfikatorzy stosowali do 1945 roku. Niestety, na Przedmościu występuje tylko w obiektach z 1915 roku. Odkrycie „baranka” pokazuje też granice dawnej obsypki ziemnej obiektu i w przyszłości ułatwi jej odtworzenie.

Po ukończeniu wykopu wokół całej bryły bunkra przyszła pora na oczyszczenie obiektu. Użyto do tego sprawdzonej już wielokrotnie podczas prac przy bunkrach na Dąbrowieckiej Górze metody piaskowania. Potężna sprężarka pneumatyczna tłoczy sprężone powietrze z suchym piaskiem pod ciśnieniem ponad ośmiu atmosfer. Strumień piasku wydmowego  suszonego w polowym piecu doskonale czyści beton i stal z korozji, mchów i porostów, a nawet graffiti.

Kilkugodzinne staranne czyszczenie sprawiło, że bryła schronu wygląda jak nowa, widać czyściutki, jasny beton, ukazały się wszelkie pęknięcia i ubytki w betonie oraz struktura zbrojeń konstrukcji. Oczyszczenie bryły pokazało też skalę zniszczenia obiektu, które nastąpiło w wyniku amatorskich (zapewne powojennych) prób jego wysadzenia poprzez umieszczenie materiałów wybuchowych z niemieckich min przeciwpancernych w szczelinie obserwacyjnej schronu. Wybuch poderwał lekko strop i zniszczył część ściany czołowej ze strzelnicą.

Kolejne planowane prace będą polegały na zaszalowaniu ubytków i wypełnieni ich świeżym betonem, a następnie wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej stropu i zewnętrznych ścian schronu. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia oczyszczonej bryły bunkra, zanim zmieni się w wyniku dalszych prac restauratorskich.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.