Brama wizytówką domu

Dziś niemal wszystko jest sterowane elektronicznie, dlatego automatyczna brama wjazdowa wydaje się być standardem, który zapewnia wygodę i komfort. Jednak zanim dokonasz wyboru, upewnij się, że brama na pilota będzie dla ciebie lepsza niż ta otwierana ręcznie.

MATEUSZ JAKUBIEC

brama

Bramy otwierane na pilota są dużo wygodniejsze niż te tradycyjne. Nie oznacza to jednak, że funkcjonalne bramy wjazdowe, które określają charakter posesji, muszą być mało eleganckie. Powinno się je dobrać do aranżacji domu i estetyki ogrodzenia. Można wybrać np. bramę kutą,
z dekoracyjnymi ornamentami, albo zwykłą, w minimalistycznym stylu, zrobioną z prętów układanych pionowo lub poziomo. Niektóre modele są wykończone drewnem. Dostępna jest również szeroka gama kolorów.

Czy potrzebny jest pilot?
Brama wjazdowa jest nie tylko wizytówką posesji, ale przede wszystkim powinna być dopasowana do potrzeb domowników. Właściciele domów, którzy codziennie jeżdżą samochodem, zwracają uwagę na to, aby zaparkowanie auta na własnej posesji było nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Dlatego coraz częściej decydują się na bramę otwieraną za pomocą pilota. Dzięki temu domownik może wjechać na posesję bez konieczności wychodzenia z samochodu. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że taki pilot zazwyczaj otwiera również bramę garażową, a nawet włącza światło czy częściowo wyłącza alarm.

REKLAMA
REKLAMA

Na rynku dostępne są automatyczne bramy uchylne i przesuwane. Kosztują już 2-3 tys. zł. Jednak ceny dobrych jakościowo, ocynkowanych konstrukcji zaczynają się od ok. 5 tys. zł. Bramy z dodatkowymi wzmocnieniami i mocniejszymi mechanizmami będą jeszcze droższe. Kiedy jednak nie warto decydować się na taki wydatek? Na pewno wtedy, gdy nie mamy samochodu lub korzystamy z domu letniskowego, czyli rzadko otwieramy bramę. Poza tym trzeba pamiętać, że nie powinno się montować mechanizmu do starej bramy ze względu na to, że w krótkim czasie trzeba będzie wymienić ogrodzenie lub nastąpi awaria automatyki.

Jakie są zalety i wady bramy ręcznej i tej na pilota? Brama automatyczna sprawdzi się wszędzie, chociaż jej cena jest zdecydowanie wyższa. Jednak jeśli korzystasz z bramy codziennie, a nawet kilka razy dziennie, lub wyjeżdżasz z posesji wprost na ruchliwą ulicę, warto zdecydować się na bramę otwieraną za pomocą pilota. To zdecydowanie ułatwia życie domownikom. Warto ją zamontować podczas remontowania ogrodzenia. Wybierając bramę automatyczną, trzeba pamiętać, aby doprowadzić do niej zasilanie elektryczne. Należy też zwrócić uwagę na napęd, czyli siłowniki. Powinny być one kompatybilne z wybranym produktem, czyli najlepiej kupić je w komplecie razem z bramą.

REKLAMA
REKLAMA

Natomiast jeśli rzadko wyjeżdżasz z posesji, nie przepłacaj i wybierz bramę ręczną, która jest znacznie lżejsza niż automatyczna. Średni ciężar bramy na pilota to ok. 110 kg. Dlatego ręczne otwieranie i zamykanie tego typu bramy może przysporzyć dużych problemów.

Montaż i konserwacja
Warto pamiętać o tym, że brama automatyczna potrafi zawieść np. podczas zimowej odwilży, dlatego trzeba o nią dbać i właściwie z niej korzystać. Na przykład brama dwuskrzydłowa zdecydowanie nie służy do odśnieżania wjazdu! Takie użytkowanie uszkadza konstrukcję, nadmiernie zużywa mechanizm napędu czy doprowadza do urwania zawiasów. Dlatego zimą śnieg sprzed bramy trzeba usuwać na bieżąco. Warto również zabezpieczyć bramę przed wpływem zmiennej pogody, co może doprowadzić do jej zardzewienia (na korozję przez wiele lat odporne są bramy stalowe, które zostały zabezpieczone antykorozyjnie przez cynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe).

Niezależnie od tego, czy wybierzesz bramę otwieraną na pilota, czy tradycyjną, najważniejszy jest jej właściwy montaż, który wbrew pozorom zaczyna się już na etapie osadzania słupków bramy w fundamencie. Niewłaściwy montaż wpływa na nieprawidłowe użytkowanie, co prowadzi do tego, że brama traci swoją geometrię i wcześniej czy później ulega uszkodzeniu.

Artykuł pochodzi z dodatku budowlanego do „Linii Otwockiej”.

Cały dodatek możesz pobrać klikając na ten LINK

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.