Jaką rynnę wybrać?

Szczelny dach nie wystarczy, żeby zabezpieczyć dom przed deszczem. Potrzebny jest jeszcze sprawnie działający system rynnowy. Zapewni on trwałość dachu, ale również subtelnie wpisze się w estetykę budynku. Na rynku jest dziś ogromny wybór, dostępne są rynny plastikowe, stalowe, z blachy aluminiowej oraz tytanowo-cynkowe. Przeczytaj, które warto wybrać, żeby najlepiej spełniały swoje zadanie.

MATEUSZ JAKUBIEC

rynna

Rynny pełnią dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze, chronią nasz dom i jego elewację, zapobiegając powstawaniu zacieków na ścianach budynku. Po drugie, odprowadzają wodę z dachu. Poza tym dobrze dobrany system rynnowy znacząco wpływa na trwałość dachu. Być może rynny nie rzucają się w oczy, ale stanowią istotne dopełnienie całego wyglądu budynku.

Dobór odpowiednich rynien wbrew pozorom nie jest taki prosty. Wśród systemów odwodnienia dachu najpopularniejsze są te wykonane z blachy stalowej bądź z tworzywa sztucznego. Rynny produkowane są z rozmaitych materiałów, które różnią się między sobą właściwościami, a tym samym trwałością. Dlatego przed zakupem warto wziąć pod uwagę materiał, z którego rynny są wykonane.

REKLAMA
REKLAMA

Dawniej najpopularniejsze były rynny ze stali ocynkowanej, które trzeba było łączyć przez lutowanie. Obecnie właściciele domów decydują się na tanie i łatwe w montażu rynny z plastiku. Jednak na rynku są również dostępne rynny ze stali powlekanej, a także z aluminium i miedzi. Rynny stalowe ocynkowane (wykonane z blachy stalowej) są tanie, ale niezbyt trwałe posłużą przez około 40 lat. Nowe rynny tego typu mają piękny połysk, ale z czasem matowieją i ciemnieją. Szybko rdzewieją w miejscach, które zostały uszkodzone, dlatego wymagają częstszego malowania i zabezpieczania. Jeśli wybieramy rury stalowe, to lepiej zdecydować się na te powlekane lub lakierowane czy tytanowo-cynkowe, które są odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Są zdecydowanie trwalsze niż rynny z blachy ocynkowanej.

REKLAMA
REKLAMA

Natomiast rynny z aluminium wytłacza się z blachy, która jest już zabezpieczona przed korozją. Są one również lakierowane i pomalowane, pokryte akrylem lub poliestrem. Zazwyczaj producenci udzielają na nie 20-letniej gwarancji.  Rynny z plastiku są produkowane z materiału odpornego na uderzenia. Są niezwykle lekkie, a ich montaż jest bardzo prosty i można go wykonać samodzielnie. Ich trwałość ocenia się na około 50 lat. Mogą mieć podwójne dno lub takie, które ułatwia przepływ wody, gdy rynna uległa zniszczeniu. Takie rynny są odporne na warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne, a tym samym nie wymagają konserwacji. Są dostępne w kilku kolorach. Wybierając taki typ orynnowania, warto mieć na uwadze to, że plastik pod wpływem mocnego słońca może się nieco odkształcać.

REKLAMA
REKLAMA

Rynny z miedzi są wykonane z czystej miedzi lub powleczonej cynkiem czy akrylem. Decydując się na ten typ, trzeba pamiętać, że z biegiem lat miedź utlenia się i zmienia kolor na zielonkawy. Takich rynien nie można montować na dachach krytych blachą aluminiową lub stalową ze względu na to, że w miejscach, gdzie materiały stykają się może dojść do elektrokorozji (korozji metali spowodowanej procesami chemicznymi). Rynny z miedzi są drogie, ale bardzo efektowne i niezwykle trwałe.

System rynnowy tworzą rynny i rury spustowe. Muszą być one tak dobrane, aby w czasie ulewnego deszczu woda nie przelewała się poza ich krawędź i jednocześnie przekrój rury nie został całkowicie wypełniony deszczówką. W przeciwnym razie woda nie będzie płynąć równomiernie i utworzą się tzw. korki wodne rozdzielone pęcherzami powietrza, co z kolei doprowadzi do wibrowania rur spustowych. W takiej sytuacji może dojść do rozluźnienia połączeń orynnowania. Dlatego w domach jednorodzinnych warto trzymać się zasady, że średnica zarówno rynien, jak i rur spustowych nie powinna być mniejsza niż 10 cm.

Co pewien czas, najlepiej po sezonach letnim i zimowym, należy sprawdzać stan techniczny rynien i rur spustowych. Może okazać się, że woda nie spływa prawidłowo lub są przecieki. Warto sprawdzić mocowania, połączenia odcinkówi wszystkie krawędzie. Jeśli system jest nieszczelny (można to usunąć np. silikonem, uszczelniaczem dekarskim), rury są popękane, a ich krawędzie  skorodowane, należy naprawić uszkodzenia w konkretnych miejscach, wymienić pojedyncze elementy albo zamontować nowy system odwodnienia domu. Poza tym osoby, które planują wymienić dach na nowy, powinny również zdecydować się na wymianę orynnowania. Dzięki temu system odwodnienia dachu będzie w pełni skuteczny.

Artykuł pochodzi z dodatku budowlanego do „Linii Otwockiej”.

Cały dodatek możesz pobrać klikając na ten LINK

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.