Na co komu deszczówka?

Wystarczy zaledwie 10 minut deszczu, by z dachu o powierzchni 120 m2 zebrać ok. 180 litrów wody. To tyle, ile potrzeba, by 20 razy spłukać toaletę czy zrobić sześć prań w pralce. Szacuje się, że korzystanie z deszczówki pozwoliłoby ograniczyć zużycie wody pitnej o niemal połowę, co w skali roku dałoby oszczędność rzędu 30 m³.

AGATA LEGAN

rynna1

Według prawa wodę deszczową uznaje się w Polsce za ściek, stąd obowiązek odprowadzania jej do kanalizacji, który jest zresztą obłożony opłatami. Żaden z przepisów nie zabrania jednak wykorzystywania deszczówki do celów gospodarczych. Co więcej, niektóre samorządy zachęcają wręcz do zbierania jej, dopłacając do montażu odpowiednich instalacji. Z pewnością warto tę opcję rozważyć.

Idealna do prania
Przeciętna czteroosobowa rodzina zużywa ok. 200 litrów wody dziennie: spuszczając ją w toalecie, kąpiąc się, piorąc, gotując, zmywając czy podlewając ogród. Przy czym za każdy jej metr sześcienny musimy zapłacić. Odprowadzenie ogromnej ilości ścieków i ich oczyszczenie także sporo kosztuje.

REKLAMA
REKLAMA

Wodę deszczową możemy gromadzić za darmo, choć oczywiście, aby robić to skutecznie i sprawnie, na początku niezbędne będzie zainwestowanie w system jej zbierania i odbierania. Koszty zwracają się mniej więcej po siedmiu-ośmiu latach, ale pozytywne skutki odczuwalne są od razu, np. dla ogrodowej flory, dla której rozwoju naturalna woda z opadów jest znacznie lepsza i zdrowsza niż kranówka. Także ubrania prane w miękkiej deszczówce, która – w przeciwieństwie do uzdatnianej wody pitnej – nie zawiera magnezu i wapnia, są przyjemniejsze w dotyku, nie wymagają stosowania dużych ilości środków piorących i wolniej się niszczą.

Pamiętajmy, że nawet najczystsza woda deszczowa nie spełnia jednak wymogów wody pitnej, a jej spożywanie może być groźne dla zdrowia. Jej jakość zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza w rejonie, a także od konstrukcji i rodzaju pokrycia dachu. Im bardziej spadzisty, tym czystsza, podobnie jak im bardziej neutralny materiał krycia. Dachy bitumiczne lub blaszane mogą barwić wodę i zanieczyszczać ją metalami ciężkimi. Zaleca się zatem zbierać deszczówkę głównie z dachów ceramicznych i cementowych, tym bardziej, że można odzyskać z nich nawet 90 proc. opadów. Dla porównania
z miękkich dachów trawiastych – zaledwie 30 proc. Kategorycznie nie należy za to zbierać wody z dachów pokrytych azbestem.

Z własnego magazynu
Do efektywnego zbierania deszczówki niezbędne jest dobre orynnowanie domu. To ono chroni jego ściany przed zalaniem i to w nim najczęściej montuje się tzw. zbieracze, z których woda z opadów odprowadzana jest do stosownego pojemnika. Może być on ustawiony obok budynku, na poziomie gruntu, pod jego powierzchnią (nie głębiej jednak niż 50 cm od poziomu terenu) lub w piwnicy. Powinien być nieprzezroczysty i nienagrzewający się, za najlepsze uchodzą cysterny z polietylenu. Ich pojemność dobiera się do powierzchni dachu (przyjmuje się, że z 25 m2 dachu zbiera się 1 m³ wody). Pojemniki na deszczówkę powinny być ponadto połączone z kanalizacją za pomocą syfonu, który zatrzyma nieprzyjemne zapachy, oraz ze specjalną instalacją do rozprowadzenia tej wody (UWAGA: nie może się ona mieszać z wodą pitną!) do jej docelowych odbiorników, tj. spłuczki w toalecie, pralki czy kranu ogrodowego. Warto zwrócić uwagę na to, by instalację taką wykonano w całości z tworzyw sztucznych, gdyż woda deszczowa zawiera roztwory słabych kwasów i ma właściwości korozyjne. Ponadto odbiorniki zasilane deszczówką powinny być mimo wszystko zaopatrzone w dodatkowe doprowadzenie wody z wodociągu.

glazurnictwo-1-2
REKLAMA

Co ważne, aby legalnie odprowadzać wodę deszczową do kanalizacji sanitarnej, potrzebna będzie zgoda zarządcy sieci na dodatkowe przejęcie wód opadowych. Na instalacji rozprowadzania deszczówki trzeba również zamontować osobny wodomierz – na podstawie odczytów nie będziemy płacić za wodę, zostanie za to doliczona opłata za odprowadzenie ścieków.

Inne sposoby na deszczówkę:

  • drenaż opaskowy z kruszywa – układa się go wokół fundamentów, aby odwodnić grunt;
  • odwodnienie liniowe – to system korytek w ziemi, w których zbiera się woda, następnie przepuszczana jest ona przez studzienkę z koszem i syfonem;
  • skrzynki i tunele rozsączające – rozprowadzają deszczówkę w gruncie z indywidualną prędkością, odpowiednią dla współczynnika filtracji terenu wokół;
  • otwarte zbiorniki/zagłębienia gruntu, tj. stawy i oczka wodne – wodę z nich również można wykorzystywać do podlewania ogródka, część zaś będzie parować w sposób naturalny; ich dno i brzegi muszą być szczelne.

Artykuł pochodzi z dodatku budowlanego do „Linii Otwockiej”.

Cały dodatek możesz pobrać klikając na ten LINK

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.