Odświeżamy stare ramy

Pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że okna lub drzwi wymagają renowacji, są pęknięcia, wybrzuszenia lub łuszczenie się na ich powierzchni farby. Jednak odpowiednia pielęgnacja sprawi, że znów będą zdobić, a nie szpecić nasze mieszkanie czy dom. Podpowiadamy, jak skutecznie zadbać o drzwi i okna z drewna i PCV.

MATEUSZ JAKUBIEC

Zniszczona rama nie oznacza, że musisz od razu wymieniać całe drzwi czy okno. Wystarczy parę prostych zabiegów, aby odzyskały one dawny blask. Jeśli chcesz, by okna czy drzwi długo były sprawne i zadbane, regularnie sprawdzaj ich stan techniczny. Ramy narażone są na zmiany temperatur i warunki atmosferyczne, dlatego po kilku latach wymagają odświeżenia. Należy więc dbać o ich czystość. Najlepiej myj je dwa lub trzy razy w roku, koniecznie po zimie i tuż przed jej rozpoczęciem.

REKLAMA
REKLAMA

Zbiegiem lat okna i drzwi wymagają renowacji. Pamiętaj jednak, że nie każda pora roku sprzyja odnawianiu ram okiennych. Optymalną temperaturą do rozpoczęcia ich konserwacji jest około 18°C. Przed rozpoczęciem prac sprawdź, w jakim stanie są okucia i zawiasy. Zardzewiałe zamki przeszlifuj drobnoziarnistym papierem ściernym, zdzierając rdzę, a następnie pomaluj je antykorozyjną farbą podkładową. Natomiast zardzewiałe zamki wymień na nowe.

Lekkie zadrapania lub otarcia można łatwo usunąć. Najpierw oczyść takie miejsca  drobnoziarnistym papierem ściernym, a potem dokładnie je wytrzyj, a nawet odkurz, i przetrzyj wilgotną szmatką. Dopiero na koniec możesz pomalować powierzchnię.

Inaczej jest w przypadku mocno wysłużonych ram drzwi czy okien, które z biegiem lat mogą żółknąć (np. jeśli zrobione są z PCV) lub ulec wybrzuszeniu. Niezależnie od tego, czy są one zrobione z drewna, czy PCV, można je odświeżyć i jednocześnie zabezpieczyć.

Okna PCV są wytrzymałe i niedrogie w porównaniu z drewnianymi. Jednak aby służyły długie lata, wymagają regularnej konserwacji. Dlatego należy sprawdzać stan okuć i uszczelek, a także czyścić z kurzu i zabrudzeń nie tylko szyby, ale i okienne profile. Pod wpływem promieni słonecznych mogą one lekko żółknąć. Wtedy można je pomalować specjalną farbą do PCV. Na polskim rynku najczęściej dostępne są farby i emalie w kolorze białym.

Zanim jednak zabierzesz się do malowania drzwi czy ram drewnianych, musisz je dokładnie umyć i odtłuścić, najlepiej profesjonalnym, bezzapachowym detergentem, np. mleczkiem do konserwacji. Umytą powierzchnię możesz delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym lub rozpuścić zgromadzony na niej osad specjalnym preparatem do usuwania farb olejnych. Taką powierzchnię należy jeszcze raz umyć, aby pozbyć się pyłu. Potem zabezpiecz taśmą malarską uszczelkę okna lub drzwi i ścianę stykającą się z ramą. Tak przygotowaną powierzchnię możesz już pomalować. Do nakładania farby użyj płaskiego pędzla z miękkim włosiem lub wałka gąbkowego.

Pracę najlepiej rozpocząć od fragmentu w lewym górnym rogu ramy. W zależności od produktu musisz najpierw położyć podkład lub od razu farbę (jedną lub dwie warstwy). Farba czy emalia nie tylko odświeżają kolor, ale przede wszystkim tworzą warstwę ochronną odporną na wilgoć, zabrudzenia i zarysowania. Natomiast jeśli chcesz odświeżyć drzwi lub okna z PVC, wystarczy je porządnie umyć detergentem bez alkoholu czy rozpuszczalnika. Drobne rysy można zatuszować specjalnymi pastami lub piaskami korekcyjnymi.

Artykuł pochodzi z dodatku budowlanego do „Linii Otwockiej”.

Cały dodatek możesz pobrać klikając na ten LINK

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.