Parkiet na dobre i złe

Drewniane podłogi zawsze cieszą się popularnością. Decyduje tu nie tylko ich naturalny, piękny wygląd, ale też uniwersalność zastosowań oraz trwałość i możliwość ich skutecznego odnowienia dzięki cyklinowaniu. Jednak przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto poznać również wady parkietu.

AGATA LEGAN

dechy

Podłogi z litego drewna sprawdzają się doskonale w różnych wnętrzach. Są odporne na zniszczenia, prezentują się estetycznie, dodatkowo są antyalergiczne i antystatyczne (nie przyciągają kurzu), znakomicie pochłaniają dźwięki, izolują termicznie, przez co są miłe i zawsze ciepłe w dotyku, więc można chodzić po nich boso o każdej porze roku. Podstawową barierę – często niemożliwą do pokonania – stanowi jednak ich dość wysoka cena. Nawet jeśli potraktuje się je jak inwestycję na długie lata czy też na zawsze, nie wolno zapominać o tym, że tego typu materiał wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia i pielęgnacji.

REKLAMA
REKLAMA

Gotowy czy surowy?
Wybór parkietu może okazać się skomplikowany. Choćby dlatego, że wachlarz gatunków drewna, z których się go wykonuje, jest bardzo szeroki. Najwyżej ceni się te twarde, tj. dąb, buk i klon. Coraz więcej zwolenników zdobywają sobie jednak ostatnio podłogi z drewna egzotycznego (np. merbau, sapella), które można układać również w kuchni i łazience. Wiele jest też wzorów parkietu, różnią się one nie tylko wielkością deszczułek czy sposobem ich ułożenia względem siebie (te mozaikowe przypominają np. szachownicę lub jodełkę), ale również stopniem wykończenia.

Surowy parkiet wymaga dodatkowej obróbki już po przymocowaniu do podłoża. Konieczne jest jego wycyklinowanie i polakierowanie oraz zabezpieczenie przed ciemnieniem. Oznacza to naturalnie o wiele więcej pracy, ale pozwala wybrać jak najbardziej odporny lakier, do tego w wymarzonym czy nietypowym odcieniu. Taki parkiet jest zwykle najtrwalszy i ma niepowtarzalny charakter.

REKLAMA
REKLAMA

Wersja gotowa to deski, które wystarczy tylko ułożyć w pomieszczeniu. Wybierając je, zdajemy się na ich producenta w kwestii koloru i jakości lakieru, ale za to oszczędzamy czas i pieniądze (parkiet gotowy jest tańszy, jego cena zaczyna się od ok. 120 zł za m kw.) na kolejnych etapach obróbki. Oba rodzaje wymagają profesjonalnego montażu (niefachowe ułożenie rzutuje nie tylko na estetykę, ale i trwałość oraz izolację akustyczną posadzki), a także właściwej konserwacji, jednak mogą służyć przez kilkadziesiąt lat.

Lakier czy olej?
Zaletą parkietów olejowanych jest ich odnawialność, dzięki czemu podłoga stale wygląda świeżo i estetycznie. Aby jednak ten stan utrzymać, zaleca się powtarzać olejowanie średnio co dwa lata, a zatem bardzo często. Ten rodzaj wykończenia wymaga ponadto stosowania odpowiednich (czyli drogich) środków do czyszczenia i cyklinowania mniej więcej co cztery lata. Parkiet lakierowany jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym im bardziej połyskujący lakier, tym są one widoczniejsze, ale za to można go czyścić zwykłymi środkami do drewna oraz od czasu do czas pastować. Cyklinowanie wystarczy powtarzać co około siedem lat.

Warto wiedzieć, że oprócz gatunku i sposobu wykończenia drewna na ostateczny wygląd parkietu wpływ ma też jego klasa – oznaczana od I do V. Określa ona jednolitość barwy oraz usłojenie elementów, np. I klasa oznacza brak sęków, jednolitą barwę i równomierne, prostoliniowe usłojenie, a II – występowanie niewielkich sęków o średnicy do 6 mm, nieznaczne różnice barw i lekko falowane słoje. Dobrze zwrócić na to uwagę także dlatego, że naturalne drewno rzadko bywa jednolite i może zmienić barwę wraz z upływem czasu oraz w kontakcie z niektórymi chemikaliami. Sęki zaś, choć dodają mu charakteru, jeszcze bardziej uwrażliwiają drewno na wilgoć zawartą w powietrzu.

Artykuł pochodzi z dodatku budowlanego do „Linii Otwockiej”.

Cały dodatek możesz pobrać klikając na ten LINK

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.