Budująca współpraca

Gmina Wiązowna stara się nadrobić lata zaniedbań w inwestycjach. Wspólnie z samorządem województwa mazowieckiego oraz władzami powiatu otwockiego zainwestuje w infrastrukturę drogową. Dzięki tej współpracy wkrótce powstanie chodnik prowadzący do wsi Stefanówka, a odcinek drogi z Boryszewa do Góraszki zostanie gruntownie wyremontowany.

WOJTEK SIERGIEJUK

Chodnik przy drodze wojewódzkiej, który kończy się przy kuźni, doczeka się kontynuacji do Stefanówki
Chodnik przy drodze wojewódzkiej, który kończy się przy kuźni, doczeka się kontynuacji do Stefanówki

Jakiś czas temu „Linia” pisała o otwarciu wyremontowanego odcinka drogi powiatowej z Celestynowa do Otwocka. Niedawno odbyło się też uroczyste otwarcie powiatówki z Glinianki do Czarnówki. W realizację obu tych inwestycji duży wkład miały samorządy Celestynowa i Wiązowny. Ta ostatnia gmina idzie za ciosem i razem z władzami powiatu oraz województwa mazowieckiego planuje już kolejne inwestycje drogowe.

Z województwem zbudują chodnik
O budowę blisko 2 km chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 721 od ul. Lubelskiej w Wiązownie do Stefanówki mieszkańcy zabiegali od wielu lat, ale w budżecie gminy zawsze znajdowały się ważniejsze wydatki i inwestycja była spychana na koniec kolejki. W 2014 roku mieszkańcy zobaczyli wreszcie   światełko w tunelu, gdy władze za kwotę niespełna 40 tys. zł zleciły wykonanie dokumentacji projektowej  chodnika i jako pomoc rzeczową przekazały ją do Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Mimo poparcia dyrektora MZDW dla inwestycji przez kolejne dwa lata nic się nie działo, bo województwo nie miało na ten cel pieniędzy.

Władzom gminy bardzo zależało, aby jednak zbudować ten chodnik. Wójt zaczął lobbować w tej sprawie u samego marszałka. W sprawę zaangażowała się także radna sejmiku województwa mazowieckiego Jolanta Koczorowska, która zaczęła przekonywać radnych do poparcia inwestycji. Dzięki tym staraniom budowa chodnika została wprowadzona do budżetu województwa, ale gmina musiała dołożyć się finansowo. Wiązowscy radni przyznali więc 56 tys. zł na zakup materiałów, które wspomogą dzia-łania MZDW. Inwestycja, której całkowity koszt ma zamknąć się w kwocie blisko 1,6 mln zł, zostanie zrealizowana do końca tego roku. Wiązownę będzie to kosztować niecałe 92 tys. zł.

Z powiatem powalczą o „schetynówki”
Dzięki współpracy samorządu gminnego z powiatowym gruntownego remontu doczeka się będąca w fatalnym stanie droga prowadząca z Boryszewa do Góraszki (droga gminna przechodzi w powiatową). Oba samorządy podpisały już porozumienie o współpracy. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie dofinansowania w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016- 2019, czyli tzw. „schetynówek”. W tym przypadku wskazany był jednak pośpiech, bo nabór wniosków prowadzono tylko do 15 września. Zarówno w gminie, jak i w powiecie zwołano w trybie nadzwyczajnym sesje, podczas których radni podjęli stosowne uchwały. Przygotowano dwa projekty o dofinansowanie (gmina na swój odcinek, a powiat na swój) i oba wnioski zostały złożone w terminie.

Podpisane zostało również porozumienie, zgodnie z którym każdy z samorządów ma wnieść ponad połowę wkładu własnego w budowę drogi należącej do partnera. Tak więc Wiązowna na modernizację drogi powiatowej z przyszłorocznego budżetu wygospodaruje blisko 800 tys. zł. Natomiast powiat przekaże gminie 200 tys. zł. Dzięki tej współpracy powstanie 1,5 km drogi od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 721 w Boryszewie aż do skrzyżowania z drogą gminną w Góraszce (przedłużenie ul. Brzozowej w Wiązownie). – Gdyby to się udało, będziemy mieli półtora kilometra drogi o wysokim standardzie – trzyma kciuki wójt Wiązowny Janusz Budny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.