Dziki przyszły po pędraki

Gdy mieszkańcy osiedla wyjrzeli rano przez okna, przecierali oczy ze zdumienia. Ich pielęgnowany od lat trawnik został przeorany przez dziki jak kartoflisko. Żarłocznych intruzów nie zatrzymało nawet ogrodzenie wokół osiedla. Wszystko po to, aby dobrać się do ulubionego przysmaku – pędraków ukrytych w trawie.

AGNIESZKA JASKULSKA

Dziki coraz śmielej wkraczają do miasta. – Do tej pory przychodziły od strony lasu, ale nie miały jak wejść na teren osiedla. Kopały ziemię tuż za ogrodzeniem – tłumaczą zaskoczeni mieszkańcy, którzy nie spodziewali się, że może być jeszcze gorzej. W nocy z wtorku na środę (20/21 września) dziki wdarły się na zamknięte osiedle przy ul. Fieldorfa w Otwocku. – Ręce mi opadły, kiedy w środę rano wyszedłem z mieszkania. Dziki zryły trawnik w wielu miejscach, również tam, gdzie jest plac zabaw – mówi mieszkający na osiedlu Mariusz Wieliczko. Inny mieszkaniec pan Adam dodaje: – Około północy słyszałem chrumkanie dzików, ale myślałem, że tak jak zwykle buszują za naszym ogrodzeniem.

W ciągu jednej nocy trawnik, który był pielęgnowany od lat, został zniszczony, bo żarłocznym, dzikim intruzom udało się przedostać pod ogrodzeniem. – Zwierzęta przecisnęły się pod siatką. W niektórych miejscach widać ślady ich kłów, jakby chciały przegryźć siatkę – tłumaczy pan Mariusz, który odkrył miejsce, gdzie dziki weszły na teren. – Musiały być bardzo głodne i zdesperowane, aby dostać się do osiedlowego trawnika. W poszukiwaniu przysmaków zryły go w wielu miejscach aż do samej ziemi, wygrzebując korzenie krzewów. Teraz trzeba będzie odtwarzać cały trawnik, a to wiąże się z kosztami – zaznacza Mariusz Wieliczko. I dodaje: – Zaskakujące jest to, że dziki wyszły z osiedla tą samą drogą którą weszły. Nie błądziły po terenie. Są naprawdę sprytne, a przez to jeszcze bardziej niebezpieczne dla mieszkańców – zaznacza.

Marek Lipiec z Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej osiedla przy ul. Fieldorfa dodaje: – Trawnik wypielęgnujemy. Jednak naprawa i zmodernizowanie ogrodzenia wiążą się z kosztami rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Skoro dzikom udało się raz przedostać na teren osiedla, to z pewnością tu wrócą. Na to nie możemy pozwolić ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, szczególnie dzieci. Dlatego zadbamy o to, aby dzikie zwierzęta już nigdy nie sforsowały ogrodzenia i nikogo nie zaatakowały – zapewnia.

Kto powinien zapłacić za szkody wyrządzone przez dziki?

Na terenach zabudowanych odszkodowania nie są wypłacane, bo  nie należą one do obwodów łowieckich. Jeśli dzik zryje pole lub łąkę, które w ewidencji budynków i gruntów oznaczone jako tereny rolne, należy zawiadomić koło łowieckie, które powinno oszacować szkody. Jżeli natomiast dzik zryje podwórko przy domu lub trawnik na osiedlu, to koło łowieckie nie odpowiada za szkodę. W tym przypadku są one szacowane przez władze wojewódzkie. Rekompensaty za szkody wyrządzone przez dziki na prywatnych posesjach wypłaca urząd marszałkowski województwa i to do niego należy zwracać się o wypłatę odszkodowań.

Komentarz:

  • Dziki są własnością skarbu państwa tak jak lasy, w których żyją. Kłopot pojawia się wtedy, gdy zwierzęta docierają w okolice zabudowane. Nadleśnictwo Celestynów przestrzega przed wyrzucaniem jedzenia lub dokarmianiem dzików, bo zwierzęta te bardzo szybko przyzwyczajają się do pokarmu, który mogą zdobyć bez wysiłku. Jak tłumaczą leśnicy, dziki o tej porze roku na polach mają istny raj. Żywności jest pod dostatkiem nawet w lesie, gdzie na przełomie września i października nie brakuje ich smakołyków – żołędzi. Okazuje się jednak, że w przydomowych ogródkach szukają największego rarytasu – pędraków. – Pod dobrze wypielęgnowanymi trawnikami znajdują się pędraki, które są prawdziwym przysmakiem dla dzików. Właśnie dlatego zwierzęta chętnie zaglądają do naszych ogródków – tłumaczą leśnicy z powiatu otwockiego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.