Akcja „Super Worek”

Jesienne dni są coraz krótsze i bardziej szare. Dlatego rodzice powinni zatroszczyć się, aby ich pociechy były widoczne na drodze, kiedy idą do szkoły
czy wracają do domu. Z pomocą  przyszły im Zakłady SuperDrob w Karczewie, które podarowały uczniom odblaskowe gadżety.

AGNIESZKA JASKULSKA

worek

Na drogach wciąż ginie wielu pieszych. Na niebezpieczeństwo szczególnie narażone są dzieci, które np. wracają ze szkoły do domu. Bez względu na to, czy uczeń idzie na lekcje samodzielnie, czy jest odprowadzany przez rodziców lub dziadków, powinien być widoczny na drodze. Dlatego ważne jest, aby nosił przy sobie elementy odblaskowe. W tym przypadku zasada jest prosta: im więcej odblasków, tym bezpieczniej!

Z policyjnych analiz wynika, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę samochodu z odległości 40 metrów. Nawet jeśli jedzie z dozwoloną prędkością, kierowca ma niewielkie szanse na właściwą reakcję i ominięcie pieszego. Natomiast w przypadku, kiedy pieszy ma na sobie gadżety odblaskowe, jest widoczny dla kierowców znacznie wcześniej, nawet we mgle – taka osoba staje się widoczna z odległości 150 metrów!

Kilka dni temu Zakład SuperDrob zorganizował akcję informacyjną dla dzieci swoich pracowników. Podarował im odblaskowe worki na buty lub przybory szkolne, a także odbijające światło opaski. Dzieci otrzymały również materiały edukacyjne, dzięki którym rodzice będą mogli w łatwy sposób przypomnieć swoim pociechom najważniejsze zasady poruszania się na drodze lub jazdy na rowerze. Firma przekazała ponad 400 kompletów materiałów dla dzieci pracowników w Karczewie i Łodzi. – Zawsze chętnie odpowiadamy na potrzeby naszych pracowników i społeczności lokalnych. Od lat pomagamy w aktywnościach wspierających młodzież. W tym przypadku poprzez prosty gadżet mogliśmy polepszyć bezpieczeństwo dzieci i zmniejszyć ryzyko wypadków – mówi Kamil Woźnica z karczewskiego zakładu.

Jak nosić odblaski?

  • Przyczep nawet kilka elementów odblaskowych w widocznym miejscu, np. na ubraniu, przy torbie, plecaku.
  • Świecące gadżety powinny być umieszczone tak, aby były widoczne dla kierowców jadących w obu kierunkach.
  • Światła samochodu nie oświetlają całej sylwetki pieszego. Dlatego warto umieścić odblaski na wysokości rąk i nóg (buty, nogawki, mankiety), gdzie pada światło reflektora, dzięki czemu kierowca szybciej dostrzeże pieszego.
  • Kupując odzież na sezon jesienno-zimowy, zwracaj uwagę na kurtki i obuwie wyposażone w elementy odblaskowe.

Dlaczego warto?

  • Jeśli dziecko, które zostało potrącone, nie miało odblasku, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania.
  • Pieszy idący poboczem w ciemnym ubraniu bez odblasku jest widoczny po oświetleniu przez reflektory samochodu zaledwie z 20 m. Droga hamowania samochodu jadącego ze średnią prędkością to 40 m.
  • Pieszy idący poboczem z odblaskiem jest widoczny ze 150-300 m (jeśli kierowca włączy długie światła, może go zobaczyć nawet z 1 km).
  • Na polskich drogach okaleczonych w wypadkach zostaje ponad 70 tysięcy osób, z czego połowa to piesi i rowerzyści.
  • Od zmroku do świtu zdarza się połowa wszystkich śmiertelnych wypadków, mimo że ruch na drodze jest wtedy dziesięciokrotnie mniejszy.
  • O czasie reakcji kierowcy i drodze hamowania pojazdu decyduje WIDOCZNOŚĆ.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.