Rotmistrz w zieleni

Otwock uczci pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza wyklętego, bohatera II wojny światowej. Jego imię będzie nosił skwer u zbiegu ulic Pułaskiego i Andriollego, na terenie dawnej zieleni miejskiej.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

map1
Pojawiło się już kilka koncepcji na zagospodarowanie terenu byłej zieleni miejskiej. W jednej z nich z, 2009 roku miał tu powstać kompleks rekreacyjny z kręgielnią. Czy ten nowy pomysł doczeka się realizacji?

Z inicjatywą upamiętnienia w Ot-wocku postaci rotmistrza wystąpiła do rady miasta Małgorzata Kupiszewska – pełnomocniczka fundacji „Gdzie” i koordynatorka projektu „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony”.

Podczas sesji, która odbyła się 21 września, radni jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu nazwy skwerowi na terenie dawnej zieleni miejskiej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. Data przyjęcia uchwały ma charakter   symboliczny. W nocy z 21 na 22 września 1940 roku Pilecki, po dobrowolnym zgłoszeniu się na łapankę, przekroczył progi obozu w Auschwitz.

Oficjalna uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy i nadania nazwy skwerowi planowana jest na 11 listopada. Mają na nią zostać zaproszeni Zofia Pilecka i jej brat Andrzej.

Miejmy nadzieję, że do tego czasu teren zieleni miejskiej zostanie zagospodarowany zgodnie z zaproponowaną przez radnych koncepcją. Na jej realizację rada miasta przekazała  już z budżetu miasta blisko 200 tys. zł. Na razie plac został uporządkowany. Docelowo powstaną tam m.in.: boiska do piłki  i siatkówki plażowej, alejki, ławki, parkingi, miejsce do robienia ognisk i grillowania.

One thought on “Rotmistrz w zieleni

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.